ÚvodAktualityHřebčín Slatiňany přivítal na svět první letošní hříbě
Letní sporty

Hřebčín Slatiňany přivítal na svět první letošní hříbě

  • 15. února 2022
V sobotu 12. února 2022 ve večerních hodinách přišlo na svět první hříbě narozené v letošním roce ve vraném stádě Národního hřebčína Kladruby nad Labem, které je chováno v Hřebčíně Slatiňany. Je jím starokladrubská klisnička Monteria-1. Hřebčín v Kladrubech je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského.
klisnička SlatiňanyPrvním letošním hříbětem Národního hřebčína ve Slatiňanech je vraná klisnička Monteria-1. Její matkou je jedenáctiletá klisna 524 Montera, hříbě je jejím čtvrtým potomkem. Monteria-1 je prvním hříbětem plemenného hřebce Sacramoso Samba XIX, který reprezentuje Národní hřebčín Kladruby nad Labem v soutěžích spřežení. V roce 2016 se zúčastnil Mistrovství světa ve čtyřspřeží v Holandsku.

Jméno klisen musí začínat na stejné počáteční písmeno. U klisen používají ve Slatiňanech a Kladrubech italská nebo španělská slova, čímž se ctí starošpanělsští a staroitalští předci těchto koní.

první klisnička slatiňany 2022V Hřebčíně Slatiňany se právě v den narození prvního hříběte konaly halové závody spřežení. Spřežení vraníků z domovského hřebčína vedené Petrem Novákem ovládlo nejprestižnější kategorii a to soutěž čtyřspřeží. Celkem se v národním hřebčíně ročně rodí kolem osmdesáti hříbat. V Hřebčíně Slatiňany se v příštích měsících očekává narození dalších třiceti devíti starokladrubských koní.

Do národního hřebčína bude možné v nejbližší době zavítat v rámci mimořádných prohlídek pro veřejnost ve dnech 28. 2. – 6. 3. o jarních prázdninách pro okres Pardubice.
 

Klisničky čeká ohlávka, později pak výcvik

klisnička slatiňanyMláďata zhruba za týden dostanou ohlávku a začnou si zvykat na uvazování ke žlabu. Budou se muset také naučit zvedat nohy kvůli čištění. Hříbátka s matkami zůstávají půl roku, pak je čeká cesta na odchovnu a tříletý základní výcvik. Koně si nejprve zvykají na sedlo, poté dostanou i chomout a zapojí se do zápřahu. První podkovy hříbě dostane až během výcviku, tedy zhruba ve třech letech. Starokladrubské koně si pořizují kupci převážně z tuzemska, Německa a Rakouska.

vraníci slatiňanyNárodní hřebčín v Kladrubech nad Labem je unikátní chovem plemene starokladrubského koně. Stádo je jedinou živou národní kulturní památkou České republiky. V létě 2019 byl chov starokladrubských koní spolu s jedinečnou krajinou určenou pro chov a výcvik tohoto plemene zapsán na seznam UNESCO.

Starokladrubští koně jsou všestranní a oblíbení pro svoji mírnou povahu. Typičtí jsou svojí klabonosou hlavou a velkýma očima. Je to jediné původní plemeno chované na našem území. Hodí se pod sedlo i do spřežení. Koně bývají například součástí ceremonie oslav hradní stráže nebo se využívají při státních návštěvách. Starokladrubské koně vlastní i dánský a švédský královský dvůr.
Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Letní sporty

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem Památky

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě, byl založen roku 1579. Starokladrubští koně, jedinečné české plemeno koní, které si po staletí zachovalo svůj typický barokní zevnějšek, se chovají více než 400 let.

Slavická obora u Slatiňan Příroda

Slavická obora u Slatiňan

Nedaleko města Nasavrky se nachází slavická obora o výměře 535 ha, kterou v letech 1774 až 1776 založil kníže Jan Adam Auersperg. Rozprostírá se mezi obcemi Trpišov, Licibořice, Slavice a Práčov. V oboře je chována jelení zvěř a mufloni.