ÚvodAktualityPunkevní jeskyně lákají! Letos si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě
Příroda

Punkevní jeskyně lákají! Letos si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě

  • 29. června 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Punkevní jeskyně patří k nejoblíbenějším cílům v Moravském krasu především kvůli sestupu na dno propasti Macocha a následné plavbě na lodičkách po ponorné řece Punkvě. Objevte i vy magické kouzlo podzemní říše a vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách. Již devadesát let se mohou návštěvníci oblíbených Punkevních jeskyní v Moravském krasu na Blanensku kochat podzemní plavbou na motorových lodích v současné délce a podobě. Nejprve projdou „suchou nohou“ krápníkovými dómy na dno propasti Macochy a poté se dostanou k podzemnímu přístavišti, ze kterého plují 450 metrů po ponorné řece Punkvě, s mezizastávkou ve zdobném Masarykově dómu, až přes vývěr Punkvy do přístaviště na povrchu v Pustém žlebu.
punkevní jeskyněVydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno Macochy a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy. Plavba je na jednom místě přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu.

punkevní jeskyněPo návštěvě jeskyní se můžete nechat lanovkou vyvézt k hornímu okraji propasti Macocha, kde stojí za to nahlédnout z vyhlídkových můstků dolů do propasti. Prohlídku doporučujeme v letní sezóně a celoročně o víkendech předem rezervovat. Punkevní jeskyně nejsou bezbariérové. Vozíčkáři mohou navštívit suché části Punkevních jeskyní. Ale z technických důvodů je to možné jen při první či poslední prohlídce v daný den a je třeba se s dispečinkem jeskyní domluvit na rezervaci a podmínkách předem. S dětskými kočárky nelze do jeskyně vstoupit vůbec.
 

Z historie plaveb a objevování Punkevních jeskyní

punkvaPrvní prostory suché části Punkevních jeskyní  – Přední dóm a z něj sestupná chodba vyplněná sedimenty – byly objeveny 26. září 1909. Další části suché větve objevili průzkumníci v letech 1910 až 1914. Suchá část byla se dnem Macochy propojena 30. ledna 1914. První prostory vodní plavby byly objeveny po postupném odstřelu ve vývěru Punkvy 24. září 1920. Následně tým Karla Absolona odkryl další části proti proudu směrem k Macoše a také suché Pohádkové jeskyně s Masarykovým dómem. 30. března 1921 byla zpřístupněna tato část turistům na člunech. V dalších letech pokračoval postupný výzkum podzemního toku směrem k Macoše. Poslední překážka, Zlý sifon, byla překonána 5. února 1933. Strop systému v plavební hladině normálního vodní stavu byl sestřelen a od 1. července 1933 začaly klasické prohlídky s celou vodní plavbou.

punkevní jeskyněLodě byly nejprve dřevěné, v počátcích odpichované vesly. Později už byly kovové a získaly motor, vzhledem k nutnosti ochrany přírody poháněný elektřinou. Mnoho let musel na přídi kromě kapitána sedět ještě lodník s bidlem, který lodě v zatáčkách usměrňoval. V 80. letech získaly lodě dokormidlovávací zařízení, takže na obsluhu stačí jeden člověk. Donedávna byla legislativa tak přísná, že kapitáni potřebovali stejně dlouhou praxi jako pro velké lodě na Labi či Rýně. Motorová plavba v přírodních jeskyních je v celé kontinentální Evropě kromě „Punkevek“ pouze ve slovenské Domici. V jeskyních Francie, Belgie, Itálie či Řecka jsou výletní lodičky poháněny bidlem či odrážením od stropu.

Opotřebované lodě sloužící každodenně od roku 1981 vystřídalo v roce 2017 pět nových sedmimetrových lodí se jmény Absolon, Balcarka, Morava, Punkva a Wankel. V roce 2018 přibylo dalších pět – Blansko, Kateřina, Macocha, Schopper, Svitava. Kapacitu mají stejně jako jejich předchůdkyně 18 cestujících. V roce 1995 výrazně zjednodušila cestu od Horního můstku propasti Macocha ke vstupu do jeskyní visutá lanovka nad Pustým žlebem. V letech 2013-14 prošla úpravami návštěvnická trasa suchou částí jeskyní, aby byla lépe dostupná pohybově handicapovaným. Novou vstupní provozní budovu získaly jeskyně v letech 2014-15.
 

Tipy na výlet nejen do Punkevních jeskyních t

Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909, a to díky archeologovi a badateli Karlu Absolonovi.

V létě jsou Punkevní jeskyně otevřeny od úterý do neděle od 8:20 do 16:00, v pondělí od 10:00. O víkendech a o prázdninách je třeba si prohlídku kvůli vysokému zájmu návštěvníků rezervovat předem přes informační centrum na Skalním Mlýně nebo si koupit online vstupenky na některou z vybraných prohlídek nabízených na webu. Punkevní jeskyně si prohlédne ročně kolem 200 tisíc lidí. V obou covidových letech to bylo kvůli zavření v jarním měsícům po 118 tisících návštěvníků, v roce 2022 se ale počet příchozích zvýšil na 188 tisíc.

Vstupenky lze pořídit na webu jeskyní, na pokladně i v Ústřední informační službě na Skalním mlýně a v sezóně v informačním středisku poblíž Horního můstku propasti Macocha.
Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Objevte podzemní království Jižní Moravy

Objevte podzemní království Jižní Moravy

Jižní Morava je neuvěřitelně bohatá nejen krásou své krajiny a množstvím vinohradů nad zemí, ale také přírodními zajímavostmi a vinnými sklípky pod povrchem země. V rozlehlém kraji objevíte nádherné krasové jeskyně, historické městské podzemní chodby i zručně vyhloubené vinařské sklepy a sklípky. Kde tato podzemní království hledat vám poradí Kudy z nudy.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Navštivte přírodní památky a rezervace jižní Moravy

Navštivte přírodní památky a rezervace jižní Moravy

Jižní Morava, to není jen dobré víno, ale i krásná a jedinečná příroda. Pokud plánujete výlet do některého vinného sklípku, můžete zároveň navštívit některé přírodní památky a rezervace Jihomoravského kraje. Jako inspirace vám mohou posloužit naše tipy.

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Nejdelším podzemním vodním tokem v Česku je Punkva a její zdrojnice v soustavě Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Protéká Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a Sloupským koridorem Amatérské jeskyně do propasti Macocha.

Pustý žleb v Moravském krasu Příroda

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj