ÚvodČeská nejPřírodníNejdelší podzemní vodní tok v České republice – Punkva v Moravském krasu
Přírodní

Nejdelší podzemní vodní tok v České republice – Punkva v Moravském krasu

Nejdelším podzemním vodním tokem v Česku je Punkva a její zdrojnice v soustavě Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Protéká Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a Sloupským koridorem Amatérské jeskyně do propasti Macocha.
Ponorná řeka v podzemí Moravského krasu, Punkva, nejdelší podzemní tok v České republice, je dlouhá 29 km. Z propasti Macocha řeka protéká vodními dómy Punkevních jeskyní, kde v rámci prohlídky jeskyní probíhá plavba podzemím na člunech. Název této řeky pochází ze staršího Ponikev, který byl odvozen od slovesa poniknúti, tedy klesnouti.

Moravský kras má zájemcům o podzemní svět co nabídnout. Zpřístupněno je tu pět jeskyní, mezi nimi i ty Punkevní. Největší atrakcí jejich prohlídek je návštěva dna známé propasti Macocha a také plavba na člunech právě po podzemní říčce Punkvě. Během plavby se podíváte do nejkrásnějších prostor těchto jeskyní s krápníkovou výzdobou, kterou je Masarykův dóm.

Na vzniku a vývoji Punkevních jeskyní se podílela řeka Punkva od poslední čtvrtiny třetihor do dnešní doby. Před tzv. bádenskou mořskou záplavou, která postihla část Moravského krasu před 15 miliony lety, plynul podzemní tok Punkvy do dnešních paleovývěrů v Suchém žlebu, především do Kateřinské jeskyně. Sedimentace v bádenu však přehradila řadu cest v podzemí a Punkva si začala prořezávat cestu do žlebu Pustého.

K zajímavé situaci dochází v průběhu povodňových stavů. Hladina řeky Punkvy v jezírkách Macochy postupně stoupá tak, že se spojí v jedno, a v extrémních vodních stavech pak Punkva přetéká přes návštěvní plato na dně. Na jaře roku 2006 během tání sněhu došlo k rekordnímu vzdutí vod a hladina jezera na dně Macochy byla 8 metrů nad návštěvním platem.
 

Výzkum Punkevních jeskyní a vodní cesta jeskyněmi

Od začátku 20. století Macochu a zdejší jeskyně zkoumal systematicky profesor Karel Absolon, který pronikl nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti z Pustého žlebu takzvanou „Suchou cestou“. Ve 30. letech byla objevena „Vodní cesta“, kterou se jeskyňáři dostali z vývěru Punkvy přes vodní dómy do propasti. První část jeskyní byla zpřístupněna roku 1910, v roce 1933 byla zahájena vodní plavba.

Před několika lety se prokázalo propojení Horního jezírka v propasti s Amatérskou jeskyní, když potápěči podplavali 420 metrů dlouhý sifon.
Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Otužilci zahajují sezónu zimního koupání v ponorné řece Punkvě v Moravském krasu!

Otužilci zahajují sezónu zimního koupání v ponorné řece Punkvě v Moravském krasu!

Již tradiční zahájení otužilecké sezony v Punkevních jeskyních se uskuteční jako každoročně první říjnovou neděli. Letos se 1. října koná již 75. ročník Memoriálu T. K. Divíška a 43. akce Liškova Punkva. Přijďte se podívat a podpořit milovníky zimního plavání!

Pustý žleb v Moravském krasu Příroda

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Jeskyňářství je dnes možná jedním z posledních koníčků či povolání, kdy je ještě stále možné objevit nový kus světa, na kterém nikdo před vámi nestanul. U nás se to sice stává už jenom zřídka, protože naše jeskyně jsou velmi dobře zmapovány, ale stát se to může. Právě ta možnost neznámého, co se ukrývá ve tmě, tajemství prostor, o nichž nic nevíme, dělá z jeskyní vyhledávaný cíl výletů, jak rodin s dětmi, tak mladých. V jeskyni bydleli naši předkové a v jeskyni se ukrývají přírodní i naloupené poklady… Je to jeskyně, kterou popisuje Platón ve svém podobenství. Je kolem nich cosi, co nás přitahuje. Tak se nechte pozvat do těch nejkrásnějších z nich.

Punkevní jeskyně lákají! Letos si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě

Punkevní jeskyně lákají! Letos si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě

Punkevní jeskyně patří k nejoblíbenějším cílům v Moravském krasu především kvůli sestupu na dno propasti Macocha a následné plavbě na lodičkách po ponorné řece Punkvě. Objevte i vy magické kouzlo podzemní říše a vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách. Již devadesát let se mohou návštěvníci oblíbených Punkevních jeskyní v Moravském krasu na Blanensku kochat podzemní plavbou na motorových lodích v současné délce a podobě. Nejprve projdou „suchou nohou“ krápníkovými dómy na dno propasti Macochy a poté se dostanou k podzemnímu přístavišti, ze kterého plují 450 metrů po ponorné řece Punkvě, s mezizastávkou ve zdobném Masarykově dómu, až přes vývěr Punkvy do přístaviště na povrchu v Pustém žlebu.

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon (16. června 1877, Boskovice – 6. října 1960, Brno) byl krasový badatel a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Jeho jméno je spojené s objevováním jeskyní Moravského krasu, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně.

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

Úžasná krápníková výzdoba, procházka po dně propasti Macocha a plavba na lodičkách po ponorné říčce Punkvě: to je dokonalý výlet do magického podzemního světa Punkevních jeskyní. Chybět by ale neměl ani pohled z opačné strany, a to z horního okraje propasti do hlubin. Závratí se bát nemusíte, vyhlídkové můstky jsou naprosto bezpečné. Bázeň a hrůzu vzbuzují spíš děsivé příběhy a pověsti, s Macochou spojené.