ÚvodAktualityObjevte nejpověstnější viklany Česka!
Příroda

Objevte nejpověstnější viklany Česka!

Husova kazatelna, Čertův kámen nebo Tvarožník, tak se jmenují známé české viklany. A pak je tu celá řada dalších, často větších a mnohem známějších, které nemají jméno a prostě se jen tak viklají kdesi v lesích, případně se už doviklaly. Vypravte se s portálem Kudy z nudy k těm nejhezčím!
Jak název napovídá, viklany jsou hříčky přírody – velké kameny, které jen malou plochou spočívají na podloží. Některé se dosud kývají, více je ovšem těch, které se někomu v minulosti podařilo zničit a už se dokývaly. Chovejme se k nim proto vlídně a laskavě, jsou to přírodní památky a budou na ně zvědaví i ti, co přijdou po nás.
 

Husova kazatelna a viklan u Krásné Hory

Husova kazatelnaPravým rájem kamenů je Sedlčansko, kameny tu najdete doslova všude, a to včetně toho, který je považován za největší viklan v Česku. Leží v lese kousek od silnice z Petrovic do Vysokého Chlumce, na značené trase poblíž Žemličkovy Lhoty. Tvrdí se o něm, že vyzařuje zvláštní energii. Na tom není nic zvláštního, to se říká téměř o všech viklanech. Zdaleka ne o všech se ale říká, že z nich kázal mistr Jan Hus. Západně od Vysokého Chlumce, kousek od Krásné Hory nad Vltavou, leží další, mnohem méně známý viklan, který dostal jméno Vindiš. Z obce vás k němu dovede žlutá turistická značka. Je velmi fotogenický, ve vysokém lese je dobře vidět a skalního podloží se dotýká působivě malou plochou. Zvláštnost? Kdysi si ho všimli místní kameníci a nejméně polovinu z něj odštípali. Jeho rozměry jsou ovšem i tak impozantní!
 

Kadovský viklan

viklan kadovDalší obří viklan objevíte na jihovýchodním okraji obce Kadov u Blatné. Má obvod 11 metrů, váží 29 tun a bohužel vedle turistů, umělců a přírodovědců přitahoval také pozornost vandalů. Tomu poslednímu se v roce 1893 viklan podařilo vyvalit z jeho lůžka a kámen pak sto let ležel bezmocně opodál. Zpět na původní místo jej dokázal vrátit na podzim 1983 Pavel Pavel ze Strakonic, který dokázal rozhýbat sochy na Velikonočním ostrově. Kvůli vandalům se proces musel ještě dvakrát zopakovat, a tak se dnes už viklan neviklá. Kadovským došla trpělivost a viklan zajistili dřevěnými klíny, aby nedošlo k úrazu.
 

Čertův kámen

viklanPodobný osud jako kadovský viklan měl i Čertův kámen u Babylonu – také ležel více než sto let mimo své ložisko a na místo jej rovněž vrátil Pavel Pavel. Pověst o čertovi, který na kameni kdysi polehával, znal už spisovatel Jindřich Šimon Baar; schválně se přijďte podívat, zda na kameni objevíte otisky kopyt, ocasu a rohaté hlavy. Viklan není těžké objevit, stačí přijet do Babylonu u Domažlic a nechat se vést Čertovou naučnou stezkou. V létě si nezapomeňte vzít plavky, mají tu skvělé koupaliště!

 

Viklan u Jesenice

Viklan u JesenicePodobný osud měl viklan u Jesenice na Rakovnicku, který leží jihozápadně od obce mezi Velkým a Krtským rybníkem na naučné stezce Jesenicko. Také tady zapracovali vandalové, ztracenou rovnováhu mu v roce 2014 pomohl najít Pavel Pavel. Jesenický viklan patří k největším viklanům v České republice. Vznikl při nerovnovážném zvětrávání žulové skály. Dostanete se k němu z Jesenice nebo z Krtů, půjdete-li po trase naučné stezky.
 

Viklan na vrcholcích Krkonoš

TvarožníkViklany spíš objevujeme v lesích, ale viklan Tvarožník – jméno dostal proto, že prý připomíná bochník tvarohu – leží na hřebenech Krkonoš v nadmořské výšce 1 320 m východně od Harrachova. Samozřejmě se ovšem neviklá celé seskupení obřích balvanů, ale jen plochý kámen na vrcholku skaliska. Z Tvarožníku jsou pěkné rozhledy do Polska – nedaleko na polském území vyniká výrazný vrchol Szrenica, kde končí lanovka (z roku 1928) ze Szklarske Poręby, dlouhá 3 km.

 

Viklan Trkal v České Kanadě

viklan trkalPutování po sedmi známých viklanech zakončíme v České Kanadě na vrchu Kníže, který najdete asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku. Pověsti viklany často spojovaly s řáděním čertů. V případě obřího viklanu jménem Trkal sehrály roli ďáblů děti. Školní výlet v roce 1910 prý rozkolébal kámen natolik, že se Trkal vychýlil z přirozeného těžiště a navždy se zastavil. Dovede vás k němu odbočka z modré značky, která spojuje obec Suchdol a Mosty. Na povrchu balvanu objevíte misky – prohlubně kulovitého či elipčitého tvaru, tzv. „čertovy lavory“ nebo také „věštecké misky“. Vznikly pravděpodobně v důsledku eroze a bývají naplněné vodou. Pověsti spojují viklan s rejděním čertů a misky s „živou a mrtvou“ vodou.
Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Viklan u Jesenice na Rakovnicku Příroda

Viklan u Jesenice na Rakovnicku

Viklan nedaleko Jesenice u Rakovníka patří k největším viklanům v České republice. Vznikl při nerovnovážném zvětrávání žulové skály. Viklan naleznete mezi jesenickými rybníky – Velkým a Krtským. V současnosti okolo něj vede také naučná stezka Jesenicko.

Obětní kámen u Kadova Příroda

Obětní kámen u Kadova

Obrovský balvan s velkou skalní mísou je usazen na několika menších kamenech. Nachází se uprostřed lesa, poblíž obce Kadov, mezi naučnou stezkou a cyklostezkou číslo 2162.

Bedřichovský viklan v Jizerských horách Příroda

Bedřichovský viklan v Jizerských horách

Projděte se stezkou za tajemstvím bedřichovského viklanu. Bedřichovský viklan leží mimo značené cesty a tak je jeho nalezení docela dobrodružné. Kdo kámen objeví a ve své kartičce správně orazítkuje, ten získá malou odměnu za šikovnost v Informačním centru v Bedřichově.

Husova kazatelna – největší český viklan Příroda

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic Příroda

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

U obce Babylon na Domažlicku se ve vzdálenosti asi 500 m od rybníka nachází viklan – Čertův kámen, jehož délka je 4 metry a výška 1,5 metru. Kámen bochníkovitého tvaru vzniknul zvětráváním a erozí žuly v Babylonské kotlině. U kamene roste vzrostlý exemplář douglasky tisolisté.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Bedřichovský viklan u Cvikova v Lužických horách Příroda

Bedřichovský viklan u Cvikova v Lužických horách

Viklany jsou zajímavé skalní útvary, kdy leží oddělený balvan na podloží, kterého se dotýká jen malou plochou. Jeden takový se nachází nedaleko Cvikova, v Lužických horách.

Skalní útvar Kamenný hřib u Šindelové Příroda

Skalní útvar Kamenný hřib u Šindelové

Bizarní balvan je typickou ukázkou selektivního zvětrávání hornin. Kamenný útvar je tvořen porfyrickou biotitickou žulou karlovarského masivu. Je vyhlášen přírodní památkou.

Krtské skály u Jesenice Příroda

Krtské skály u Jesenice

Přírodní památka Krtské skály leží asi 1 km jihozápadně od obce Krty na rozvodí Ostroveckého a Rakovnického potoka. Jde o lesní území s četnými zvětralými skalními výchozy, balvanitými sutěmi i roztroušenými balvany.

Boží kámen u Sosně na Rakovnicku Příroda

Boží kámen u Sosně na Rakovnicku

Boží kámen leží asi 700 metru jižně od obce Soseň, nedaleko od Obecního vrchu. Patří ke krajině Přírodního parku Jesenicko, jenž je tvořen čistecko-jesenickým žulovým masivem. Povrchové zvětrávání zde vytvořilo zvláštní formy balvanitého rozpadu (viklany, kamenná stáda apod.).

Viklan Dominik u Rybničné Příroda

Viklan Dominik u Rybničné

Pokud se z Karlových Varů vydáte po modré turistické značce směrem na Vítkův vrch u letiště a poté dále na Toužim, objevíte u obce Rybničná 3,5 metru dlouhý, 1,5 metru široký a 2 metry vysoký viklan Dominik. Podle vysekaných nápisů s letopočty se zdá, že byl vyhledáván turisty již od 18. století.

Viklan Vindiš u Krásné Hory Příroda

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů Příroda

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Viklan v Kadově Příroda

Viklan v Kadově

Třicet tun těžký viklan v lesíku nedaleko obce Kadov na Blatensku představuje jeden z největších a nejlépe dochovaných žulových viklanů v České republice.

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Kosatínský viklan u obce Boudy nedaleko Mirotic Příroda

Kosatínský viklan u obce Boudy nedaleko Mirotic

Velký žulový balvan leží na neznačené stezce v lese západně od obce Boudy. Viklan tvoří dominantu přírodní kamenné řady. Horní balvan však není v současné době pohyblivý.

Viklan Trkal v České Kanadě Příroda

Viklan Trkal v České Kanadě

Asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku v České Kanadě ne nachází bývalý viklan Trkal. Dnes se již bohužel nepohybuje, protože v roce 1910 jej dětmi na školním výletě rozhýbaly natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště. V lidových bájích je spojován s řáděním čertů.

Skalní útvar Tvarožník v Krkonoších Příroda

Skalní útvar Tvarožník v Krkonoších

Tvarožník je jedním z nejznámějších krkonošských kamenů. Nachází se severovýchodně od Vosecké boudy, v nadmořské výšce 1320 m. Jedná se o seskupení žulových balvanů "tvarůžkovitého" tvaru ležících na hraničním hřbetu.