ÚvodAktuality#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy
Příroda

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

  • 15. června 2020
O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu

Balcarka
Carlsbadské jeskyně, USA
Jde o černé čáry na mohutném kameni, kterému se kvůli jeho vrásčitému povrchu přezdívá Mozek. V době kamenné možná sloužil jako kultovní kámen a dávní obyvatelé Kateřinské jeskyněMoravském krasu ho umělecky „vylepšili“ barvami z popela, tedy ze spáleného dřeva.
 

Kateřinská jeskyně: pravěká galerie

Kateřinské jeskyni se podobných děl nachází víc, archeologové tu už dřív našli malbu, která je podle laboratorních analýz stará 6 200 let. Jde o archeologickou senzaci, žádné starší kresby v Česku popsány nebyly. A kuriozita? Mozek, který leží na konci Hlavního dómu, si už zhruba před sto lety vyfotil profesor Karel Absolon, archeolog, objevitel Věstonické Venuše a průkopník speleologie. Čar si tehdy nevšiml, anebo jim spíš nepřikládat větší význam.

Zatímco v Kateřinské jeskyni vede prohlídková trasa přímo kolem kamene zvaného Mozek, do jeskyně Lascaux se dostanou pouze historici a další specialisté. Už v šedesátých letech se totiž na jejích stěnách objevily zelené skvrny. Na svědomí je měly řasy, kterým se dařilo díky vlhkosti způsobené dechem návštěvníků, a tak pro veřejnost vznikly přesné repliky jeskynních prostor i maleb.
 

…a ještě jednou Kateřinská jeskyně: největší dóm

Až budete stát v Kateřinské jeskyni, rozhlédněte se: s délkou 97 metrů, šířkou až 44 metrů a výškou dosahující 20 metrů je Hlavní dóm největším veřejnosti přístupným podzemním prostorem u nás. Podobně jako v nedaleké Býčí skále se tu pořádají koncerty a hudební vystoupení.

Jako největší jeskynní prostora na světě běžně přístupná pro turisty je v Guinnessově knize rekordů zapsaná jeskyně Grotta Gigante, slovinsky Briška jama, známá také jako Riesengrotte či Grotta di Brisciachi, obří jeskyně poblíž Terstu. Hlavní prostora měří 98,5 metrů na výšku, 76,3 metrů na šířku a je dlouhá 167,6 metrů. Proti vůbec největší jeskyni světa jsou ale jak Kateřinská jeskyně, tak Grotta Gigante trpaslíci: jeskyně Son Doong leží ve středním Vietnamu v národním parku Phong Nha-Kẻ Bàng, je asi devět kilometrů dlouhá a 200 metrů vysoká. Dostat se sem ale není jednoduché, podle Lonely Planet treky k jeskyni a do jejího nitra pořádá jediný turistický operátor a termíny na celý rok jsou vyprodané během několika minut. Navíc je potřebná dobrá fyzická kondice: výprava do jeskyně trvá pět dní, zájemce čeká 50 kilometrů pěšky velmi náročným terénem a cena za výpravu se pohybuje v desítkách tisíc korun.
 

Jeskynní zajímavosti

  • Podzemní prostory na celém světě svádí ke srovnávání s tím, co máme doma. Například Carlsbadské jeskyně v Guadalupských horách v Novém Mexiku připomínají díky krásné krápníkové výzdobě jeskyni Balcarku.
  • Podzemní labyrint Cuevas del Drach na severovýchodě Mallorky u městečka Porto Cristo se prý podobá Koněpruským jeskyním, jen v Českém krasu bohužel nemáme moře. V jeskyni na Mallorce totiž kromě krápníků mají i podzemní jezera a laguny, na nichž se dá plout v osvětlených lodičkách.
  • Nejmohutnější jeskynní portál u nás patří jeskyni Kůlna. Šířka vchodu je 40 metrů, výška 8,5 metrů a je prohlédnete si ji při návštěvě Sloupsko-šošůvských jeskyní.
  • Zatímco Punkevní jeskyně proměňuje zeleně pableskující hladina podzemní říčky Punkvy v kouzelný smaragdový svět, na opačném konci světa v Chile leží blankytně modré jeskyně Cuevas de Mármol. Nachází se v jezeře Lagoe General Carrera, napájeném řekami přitékajícími z ledovců Patagonských And.
  • A ještě jednou Punkva: její podzemní tok společně s přítoky, tedy Sloupský potokem a Bílou vodou v Amatérské jeskyni, tvoří nejdelší podzemní tok u nás s celkovou délkou přes 10 kilometrů.
CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu Letní sporty

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.

Suchý žleb v Moravském krasu Příroda

Suchý žleb v Moravském krasu

Mezi Skalním Mlýnem a jeskyní Balcarka se v délce asi 5 km táhne Suchý žleb. Kaňonem s množstvím jeskyní vede zelená turistická značka od Skalního Mlýna do Vilémovic. Mezi nejkrásnější místa patří Kateřinská jeskyně, Balcarka nebo skalní oblouk Čertův most.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen Příroda

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Jeskyně Netopýrka Příroda

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky Příroda

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Sloupské koupadlo – přírodní koupaliště Letní sporty

Sloupské koupadlo – přírodní koupaliště

Sloupské koupadlo je příjemný areál letní restaurace s koupalištěm, který se nachází na okraji lesa v malebné obci Sloup. Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd Příroda

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Stará huť u Adamova Kultura

Stará huť u Adamova

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.

Rudické propadání Příroda

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Josefovské údolí v Moravském krasu Příroda

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu Příroda

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu Kultura

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Další aktuality

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

23. listopad 2024 9:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

23. listopad 2024 0:53
Památky, Jihomoravský kraj
Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

22. listopad 2024 18:09
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj