ÚvodAktualityTipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech
Příroda

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
zimaZima má výhodu v tom, že k ní patří krátké dny a méně hodin světla. Tím víc prostoru dostává večerní focení. Vyrazte po setmění do města a zkuste nafotit třeba krásně ozdobené ulice, náměstí anebo stromečky. Pěkná fotka bude i z místa s neonovými poutači (v Praze lze využít například legendární Bílou Labuť nebo Kotvu). V některých ulicích bývají nádherně nazdobené i samotné domy (např. v Chotovicích či Libišanech) anebo stromy v zahradách. Dá se doporučit i pokus s prskavkami – zkuste si koupit balíček a nafotit jejich kouzlo.
 
ohňostrojOkolo Silvestra a Nového roku je velmi oblíbené fotografování nejrůznějších ohňostrojů. K jejich zachycení je určitě třeba stativ, jelikož ohňostroje chtějí velmi přesnou expozici a dlouhý čas. Nejlepší je fotoaparát přepnout na manuál (M). Ohnisko nastavte podle situace. Když jste blízko ohňostroje a chcete zabrat i okolí, vyberte širokoúhlý objektiv. Pokud děláte detail nebo jste daleko, zvolte ohnisko třeba kolem 50–100 mm. Abyste dosáhli ideální ostrosti, nastavte střední zaclonění – tedy přibližně F5.6 – F8. ISO zvolte co nejmenší cca 100–400. Čas nastavte od čtvrt vteřiny do deseti sekund. Důležité je ovšem správně zaostřit. Pokuste se zaostřit na objekty, které jsou poblíž prostoru (a jsou alespoň trochu osvětleny), ze kterého je ohňostroj odpalován, poté vypnout autofokus.

Pokud se na manuální nastavení necítíte, můžete využít některý z režimů (pokud jej váš přístroj má): nejlepší je samozřejmě režim Ohňostroj, lze použít i Tekoucí vodu. Jestliže vám stačí pomoc pouze v nastavení času, nastavte čas expozice v manuálním režimu na Bulb.
 

Jak na krajinu se sněhem

zimní krajinaVyrážíte na výlet za město? Přibalte si s sebou i svůj fotoaparát. Důležité je však především to, abyste při focení neumrzli – nezapomeňte na teplé boty a dostatek teplých tekutin v termosce s sebou. Ruce musíte mít pořád v teple, ideální jsou proto rukavice: tenoučké na focení, které se dají poté překrýt masivními palčáky. Zasněžené krajině samozřejmě dominuje bílá barva, která dělá potíže expozimetru. Nastavte na foťáku korekci expozice do plusu, tím se zbavíte šedého nádechu a sníh bude bílý. Dalším problémem bývá naopak modrý nádech fotky, což způsobuje studené světlo v krajině. Pomůžete si vyvážením bílé barvy, když přepnete do režimu zataženo nebo stín. Také je dobré si najít nějaké místo, kde nebude jen holá planina s bílým sněhem, ale naruší ji například stromy, stavení anebo cesta.

mumlavský vodopádIdeálním fotografickým výletem bude výprava na některou z rozhleden či míst, kde zimní příroda doslova čaruje – za barevnými brtnickým ledopády, k jeskyni víl, dýmajcímu vrcholu Boreč do skalních měst Hruboskalska, Adršpachu nebo Pulčínských skal a krásné budou i mnohé zamrzlé vodopády (Mumlavské, Suchdolská Niagara, Terčino údolí, Nýznerovské vodopády, Huťský vodopád nebo Černé Desné. Kouzelným okamžikem pro fotografy bývá inverze, a to zejména při východech a západech slunce (nezapomeňte si s sebou přibalit čelovku), s inverzí v údolích a sněhovou pokrývkou na vrcholcích. Nejmalebnější fotografie vykouzlí Sněžka, Ještěd, Velká Deštná, Lysá Hora, Velká Javořina, Praděd, Pancíř, Boubín, Růžovský vrch nebo Holý vrch u Litoměřic. Nádherné záběry pořídíte i v zamlžených lesích a přímo pohádkově působí omrzlé větve a kmeny stromů.
 

Zkuste nafotit sněhové vločky

vločkaLáká vás fotografování krásných sněhových vloček? Vyzkoušejte to! Jen je potřeba čekat na příhodné podmínky: buď musí právě sněžit anebo by mělo být čerstvě nasněženo. Tvary vloček jsou dány teplotou ovzduší. Ideální je vločky fotit od -2 do -14 °C, kdy se objevuje mnoho jejich velikostí a tvarů. Jako podklad pro fotografování vloček je vhodné použít černou rukavici či matnou černou destičku. Rukavici nechte chvíli vymrznout na sněhu, aby se vločky hned neroztály. Pak si štětečkem vyberete tu, která se vám nejvíce líbí, tu si oddělíte. Je důležité ji zakrýt například deštníkem nebo pláštěnkou, aby k ní nepřipadla další vločka, kterou na snímku nechcete. Při focení zrcadlovkou budou pěkné výsledky s makro objektivem. Přístroj můžete nastavit například na ISO 200, clonu v rozmezí f/8–16 a čas 1/250. Je nutné zjistit, při jakých clonových číslech máte kresbu nejvíce ostrou.
 

Dopřejte svému foťáku klid

foťák v ziměSpecifika focení v zimě nasávají i po příchodu domů, kdy je třeba technice dopřát klid a pozvolný přechod na pokojovou teplotu. Fotoaparát proto hned nezapínejte, rychlý přechod ze zimy do tepla by ho mohl zničit.
 
Vyndejte baterku a paměťovou kartu, přístroj uschovejte do batohu a nechte ho tam do druhého dne. Tak se v něm postupně vyrovnají teploty a nebude hrozit orosení.
Vánoční vyhlídkové kolo ve Zlíně 2024

18. 11.6. 1.
Vánoční vyhlídkové kolo ve Zlíně 2024

Předvánoční atmosféru ve Zlíně zpříjemňuje lidem od 18. listopadu do 6. ledna vyhlídkové vánoční kolo.

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.

Osvětlený dům Chotovice

1. 12.6. 1.
Osvětlený dům Chotovice

Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplnky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas!

Osvětlený dům v Libišanech

1. 12.6. 1.
Osvětlený dům v Libišanech

Na rodinném domě v Libišanech září od adventu až do Tří králů přes sto šedesát tisíc světýlek. Dům rozsvěcí každý den v 17 hodin a svítí až do 21 hodin.

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku Příroda

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Obchodní dům Bílá labuť Praha Památky

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Praděd – nejvyšší hora Moravy Příroda

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2026.

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou Příroda

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách Příroda

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Tzv. Suchodolská Niagára je nejznámějším a nejsnáze přístupným vodopádem v Broumovských stěnách. Skládá se ze dvou stupňů – spodní měří 2 m, horní přes 3,5 m. Vodopád se nachází na dolním konci Hájkovy rokle.

Lysá hora v Krkonoších Příroda

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora (1344 m.n.m.) se nachází zhruba 4 km severovýchodně od zimního střediska Rokytnice nad Jizerou. Z Rokytnice míří k vrcholu sedačková lanovka. Ve výše 1310 m je položena její horní stanice. Lanovka je součástí ski areálu Rokytnice nad Jizerou a v provozu je v zimním období.

Černohorské vodopády Příroda

Černohorské vodopády

Černohorský potok protéká pod jihovýchodním úpatím Černé hory údolím Těsný důl, někdy také nazývaným Klauzový důl. Hluboké strmé údolí ukrývá mnoho vodopádů a kaskád na ortorulách a kvarcitech.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou Příroda

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Barevné ledopády Pulčínských skal Příroda

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku Zimní sporty

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Vodopády na Bílé Desné Příroda

Vodopády na Bílé Desné

Vodopády na Bílé Desné jsou v rámci Česka výjimečné svým průtokem. Řeka překonává pod jezem 50 metrů dlouhý úsek na pevné skále. Nejprve na řece najdete menší kaskády, následně 2 metry vysoký vodopád, dále 2,5 metru vysoký vodopád a nakonec 3,5 metru vysoká kaskáda.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama Příroda

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Štolpišský ledopád v Jizerských horách Zimní sporty

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Vyznavači lezení po ledu si v Jizerských horách oblíbili skalní útvary pokryté ledem v údolí Velkého Štolpichu.

Nýznerovské vodopády u Žulové Příroda

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády se nacházejí v osadě Nýznerov u Žulové v údolí Stříbrného potoka. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád, kde se vlivem vymílání skály výřivým proudem vody vytvářejí jámy a obří hrnce různých tvarů až několikametrových rozměrů.