ÚvodAktualityToulava se stala první certifikovanou turistickou oblastí
Zážitky

Toulava se stala první certifikovanou turistickou oblastí

  • 23. července 2018
Toulava. Že to zní moc pohádkově na to, aby takové místo existovalo? Omyl, Toulavu naleznete na české mapě! Mezi Prahou a Šumavou se rozkládá rozmanitý region, který vznikl, aby zachoval dědictví míst tak odlišných a přece majících tolik společného. Letos (2018) se tato turistická oblast navíc stala první certifikovanou oblastní turistickou destinací v celé České republice.

ToulavaOd Sedlčanska po Bechyňsko, od Mladovožicka po Milevsko a kolem Tábora se rozkládá nejmladší turistický region České republiky Toulava, která  vznikla v roce 2013. Ačkoliv se jedná o region různorodý, spojující okrajové části Jihočeského a Středočeského kraje, svému jménu rozhodně dostojí.

V novém systému podpory a řízení cestovního ruchu, který letos spustilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism, splnila Toulava všechny podmínky a předběhla tak i tradiční regiony jako je třeba Šumava nebo Beskydy. Certifikace na celostátní úrovni znamená, že oblast splňuje požadavek profesionálního řízení a podpory cestovního ruchu, spolupracuje s partnery v regionu, kam patří města a obce i podnikatelé v cestovním ruchu a provozovatelé památek a turistických zajímavostí, a má jasnou strategickou vizi a marketingový plán rozvoje cestovního ruchu do budoucna.

Centrem oblasti je město Tábor, celkem do Toulavy patří 155 měst a obcí na Táborsku, Bechyňsku, Soběslavsku, Milevsku, Mladovožicku, Jistebnicku, Sedlčansku a Sedlecku-Prčicku. Pro turisty vytvořila Toulava řadu produktů cestovního ruchu jako je zážitková karta Toulavka, Balíčky pro rodiny s dětmi, gastroturisty a aktivní turisty, poutní stezku Toulavou a nově také projekt srdce turistiky.
 

Pojďte se toulat Toulavou

ToulavaChuť vydat se za toulkami člověka přepadne, jen projede kolem uvítací cedule. Co tedy Toulava nabízí? Kopce vlnící se až za obzor, barevné lány, hluboké lesy. Na Toulavě naleznete to nejtypičtější, čím se vyznačuje česká krajina. Také zde ale potkáte zajímavosti, které byste v Česku nečekali. Krajina kolem Sedlce-Prčice, které se říká Český Merán podle italského města Merano, je totiž proslavená množstvím menhirů, tedy kamenů svisle zasazených do země bez zřejmého opracování. Na západním svahu Javorové hory potkáte například Chlístovské menhiry, tedy tři bloky tvořící půlkruh o průměru osm metrů. Nedaleko se dále nachází jeden z nejzajímavějších českých dolmenů, tedy megalitická stavba z kamenných bloků.

Pokud holdujete tajemným podzemním komplexům, vydejte se do obce Chýnov. Nedaleko se nachází Chýnovská jeskyně, objevená roku 1863 při pracích v lomu. O pět let později byla jako první jeskyně na našem území zpřístupněna veřejnosti a dodnes si mohou turisté prohlédnout asi 220 metrů chodeb. Krápníky tu však nečekejte, o působivou výzdobu se starají barevné horniny, které na stěnách vytváří krásné obrazce ve tvaru takzvaných ok.
 

Za selským barokem

Borkovická blata KomárovMezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní se ukrývá oblast Blat, obydlená už od pozdního středověku, kdy ji Rožmberkové nechali odvodnit. Tím vznikl úrodný kus půdy, díky němuž místní zemědělci prosperovali a dali tak vzniknout svérázným vesnicím a bohatě zdobeným krojům. Blatská oblast se dočkala své největší slávy v 19. století, kdy vznikla většina domků vystavěná do podoby takzvaného selského baroka. Štíty statků a brány do stavení jsou zdobené ve stylu přežívající barokní a klasicistní městské architektury smíšené s venkovskými vzory. Nejkrásnější výzdobu naleznete v obcích Borkovice, Mažice, Komárov, Klečaty a dalších.

Také obec Záluží se pyšní barokně laděnými stavbami s typickou selskou světničkou i černou kuchyní. Navštívit tu navíc můžete Blatské muzeum s expozicí loutek, které je umístěno v bývalé kovárně. Tu se po dlouhé rekonstrukci podařilo obnovit a kromě dřevěných postaviček a betlémů si zde můžete prohlédnout, jak místní tradiční architektura vypadá uvnitř.
 

Za sportem i odpočinkem

ToulavaToulava je přímo protkaná naučnými stezkami, po nichž se můžete vydat pěšky i na kole. Poznáte tak třeba jedinečnou oblast Borkovických Blat s rašeliništi či Chýnov, kde se přiučíte něco o lučních květinách i životě mravence a včely. Kolem hradu Šelmberk zase narazíte na mlýn, projdete se po břehu říčky Blanice a dozvíte se, jak vypadá poštolka, mihule i velevrub. Pokud jste milovníky tajemna a záhad, projeďte se po stezce na Onen Svět. Začíná na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou, kde kdysi bývalo městské popraviště, a končí ve vísce Onen Svět u Kovářova. Cestou narazíte na místa opředená pověstmi a možná se budete i trochu bát, každopádně si výlet užijete do sytosti. Se svými 66 kilometry a 31 zastaveními se totiž stezka stala zatím nejdelší v Česku!

Zámek BechyněPokud vás toulání Toulavou unavilo a toužíte po pořádné dávce relaxace, vydejte se do lázní Bechyně, kde se postarají o vaše vyčerpané tělo ti nejpovolanější. Bechyňská lázeňská léčba je totiž zaměřená na pohybové ústrojí a k jednotlivým procedurám využívá především slatinu z místních blat. O její léčivé síle věděli naši předkové už před 400 lety, a tak tu první lázně vznikly v první polovině 18. století. Užít si můžete také wellness procedury, jako jsou různé typy peelingů, čokoládová, medová i relaxační masáž. Odpočinout si v Bechyni můžete i aktivně při návštěvě místního zámku s expozicí o životě Petra Voka, gotického františkánského kláštera či při jízdě Elinkou, nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou ve střední Evropě.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa Památky

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Jedinečný Stádlecký řetězový most Památky

Jedinečný Stádlecký řetězový most

U obce Stádlec v jižních Čechách najdete poslední empírový řetězový most v České republice, který je také ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě. 157 metrů dlouhý a 6 m široký most bývá častým místem turistických procházek, cykloturistiky a oblíbeným objektem pro fotografy.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře Zážitky

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka Památky

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika Památky

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

Milevské muzeum Kultura

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Husova kazatelna – největší český viklan Příroda

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Rozhledna Svákov Příroda

Rozhledna Svákov

Rozhledna se nachází cca 630 m západně od města Soběslav v lesním komplexu Svákov. Konstrukce rozhledny je celodřevěná o celkové výšce 13,5 m.

Orlická přehrada neboli Orlík Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Památník Prčický škrpál Památky

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy Příroda

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Vodní tvrz Vlksice Památky

Vodní tvrz Vlksice

Tvrz postavili v 16. století Tetaurové a po jejich odchodu z tvrze již nebyla obývaná. Jednalo se o patrové, kamenné stavení se dvěma štíty, v patře klenuté, zčásti však spálené.

Zámek Brandlín – prohlídka sbírky zámeckých hodin Památky

Zámek Brandlín – prohlídka sbírky zámeckých hodin

Zámek ležící mezi Červenou Lhotou, Choustníkem a Kozím Hrádkem nabízí prohlídku interiérů s expozicemi nábytku, zámeckých hodin a stříbrných mincí. V dolní části zámku se nachází zámecká krčma, kde můžete posedět v příjemném prostředí s pohledem na krásné klenby a erby všech původních majitelů.

Tvrz v Jistebnici Památky

Tvrz v Jistebnici

Jistebnickou tvrz postavili ve 13. století Rožmberkové. Toto jednopatrové stavení stojí na jihovýchodním okraji města. K pozůstatkům tvrze patří i dvě půlkruhové bašty.

Vlašský dům neboli Starý zámek v Jistebnici Kultura

Vlašský dům neboli Starý zámek v Jistebnici

Původně renesanční zámek z 2. poloviny 16. století, majetek šlechtického rodu Vančatů z Vratkova, poté Doudlebských z Doudleb a vlašského rodu ze Sonetu. V 2. polovině 18. století barokně přestavěn.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan Příroda

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Selské baroko v Květově Památky

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Hrad Vysoký Chlumec Památky

Hrad Vysoký Chlumec

Vysoký kopec korunovaný ranně gotickým hradem Vysoký Chlumec je dominantou Sedlčanska. Stejnojmenná obec se nachází přibližně 8 km jihozápadně od Sedlčan. V podhradí se nalézá známý Lobkowiczký pivovar založený v roce 1466.

Zámek Sedlec Prčice Památky

Zámek Sedlec Prčice

Ať už jste vášnivými návštěvníky památek, milovníky historie nebo jen zvídavými turisty, kteří rádi objevují nová místa, pak vězte, že se obec Prčice pyšní také zámkem s dávnou minulostí. Zámkem, jehož dějiny sahají až do 12. století.

Javorová skála v Čertově hrbatině Příroda

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Skála Čertovo Břemeno Příroda

Skála Čertovo Břemeno

Žulový skalní útvar na severním okraji Jistebnické vrchoviny leží asi 7 km jižně od Prčice. Na jeho vrcholku (715 m n. m.) lze pozorovat řadu skalních misek, které zde podle pověsti zanechal jako otisky svých zad a kopyt čert.

Městská věž v Soběslavi Památky

Městská věž v Soběslavi

Hranolová věž, významná dominanta města, přilehlá k severní straně sakristie kostela sv. Petra a Pavla, se nachází na náměstí a měří 68 m. Věž byla postavěna v letech 1485-87 Benešem z Trhových Svin a Burianem z Tábora.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou Památky

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Duhový most v Bechyni Památky

Duhový most v Bechyni

V Bechyni se klene nad hlubokým údolím železobetonový obloukový most dokončený roku 1928 podle projektu Ing. E. Viktory. Svým devadesátimetrovým rozpětím a výškou třicet osm metrů nad hladinou Lužnice skutečně připomíná oblouk duhy, kterou slunce zapomnělo v lužnickém údolí.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné Příroda

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou Památky

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou

Na vrchu Choustník asi 20 km od jihočeského Tábora se rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci Letní sporty

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře Příroda

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře

Nově vybudovaná expozice se nalézá v lomu na pravém břehu Lužnice pod městem Tábor. "Lidé si myslí, že kameny jsou němé. A přitom je tak snadné přimět kámen k řeči" to je motto geologické expozice Pod Klokoty v Táboře, jejímž záměrem je předvést široké veřejnosti vybrané druhy hornin.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina Příroda

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Kamenný korec v Krásné Hoře nad Vltavou – unikátní památka z doby roboty Památky

Kamenný korec v Krásné Hoře nad Vltavou – unikátní památka z doby roboty

Na náměstí v Krásné Hoře nad Vltavou, městečku ve středním Povltaví nedaleko Sedlčan a přehrady Orlík, stojí unikátní památka z doby roboty – kamenný korec, pomůcka k měření obilí, jíž bývalo ve vsích a městech mnoho, ale jen zde se ji podařilo dochovat.

Rozhledna Hýlačka Příroda

Rozhledna Hýlačka

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 – 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.

Naučná stezka Po stopách politických vězňů u Příbrami Příroda

Naučná stezka Po stopách politických vězňů u Příbrami

Naučná stezka Po stopách politických vězňů se nachází v okolí Památníku Vojna, nedaleko obce Lešetice u Příbrami. Zároveň spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna, jedno z vězeňských zařízení komunistického režimu.

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka Letní sporty

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny Kultura

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny

Navštivte soukromé muzeum historický vozidel a motocyklů, nacházející se v malebné vesničce Chotoviny nedaleko jihočeského města Tábor. V muzeu je umístěno na 80 exponátů. Zakladatelem a majitelem je pan Václav Janecký, který se tomuto koníčku věnuje již od mládí.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice Příroda

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Albertovy skály Drbákov Příroda

Albertovy skály Drbákov

Nad Slapskou přehradou se tyčí vrchol Drbákov, komplex suťových lesů a květnatých hájů. Chráněným územím se tato oblast stala v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 byla ochrana rozšířena také na sousední Albertovy skály. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví.

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu Památky

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Malebné městečko Jistebnice leží přibližně 12 kilometrů severozápadním směrem od Tábora. Do českých dějin se zapsalo jako naleziště Jistebnického kancionálu, což je zpěvník s prvním záznamem slavného husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek Kultura

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek

Malá vesnička u Soběslavi byla málem zapomenuta, ale díky památkovému ústavu v Táboře se opět stala jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Najdete zde obnovenou blatskou kovárnu s unikátní černou kuchyní a zároveň exozici loutek.

Vesnička Záluží ve stylu selského baroka Památky

Vesnička Záluží ve stylu selského baroka

Pohádková vesnička Záluží se nachází pět kilometrů od Soběslavi, mezi Vlastiboří a Dráchovem. Náves je lemována domy ve stylu selského baroka. Uprostřed návsi je rybník s kapličkou.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí – Weisův dům Kultura

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí – Weisův dům

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí je součástí Husitského muzea v Táboře. Ve veselském Weisově domě, který prošel důkladnou rekonstrukcí se nacházejí expozice Život ve městě, Karel Weis a Blata či modelové kolejiště železničního uzlu Veselí n. L. a pamětihodností Táborska.

Přírodní rezervace Borkovická Blata Příroda

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka.

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům Kultura

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. Sídlí ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě, který v roce 2024 prochází rekonstrukcí a je uzavřen.

Městské muzeum Sedlčany Kultura

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů Památky

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Rožmberský hrad v Soběslavi Památky

Rožmberský hrad v Soběslavi

Zašlou slávou středověku v Soběslavi na Táborsku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Hrad jako většina dalších památek ožívá především v letním období. Po rekonstrukci je zde také nová knihovna se zhruba 35.000 svazky.

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska na Sedlčansku Příroda

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska na Sedlčansku

Rozhlédněte se z Veselého vrchu nad Mokrskem – uvidíte vrchny Českého středohoří, Brdy, Vltavské údolí s vodní nádrží Slapy a při ideální viditelnosti dokonce i alpské štíty, Krkonoše nebo Šumavu.

Blatský dvůr – místo kde prožijete tu nejkrásnější dovolenou Letní sporty

Blatský dvůr – místo kde prožijete tu nejkrásnější dovolenou

Jižní Čechy vám nabízí mnohé, ale jen pobyt u nás vás zavede do neporušeného koutu naší vlasti, do přírodní rezervace Borkovická blata.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Poznejte krásy Lužnice Letní sporty

Poznejte krásy Lužnice

Lákají vás krásy přírody, chcete plout na lodi malebnou krajinou? Specializujeme se především na Lužnici, ale po domluvě jsme schopni pro početnější skupinu dopravit lodě i na Vltavu.

Jedovnické rybníky Letní sporty

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Současný rybník Olšovec je vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci s kempem. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů.

Chlístovské menhiry Příroda

Chlístovské menhiry

Krajina Českého Meránu nabízí širokou škálu nejrůznějších památek a přírodních zajímavostí, milovníky megalitických staveb však nejspíše zaujme ojedinělý komplex žulových menhirů – patrně z mladší či pozdní doby kamenné.

Zámek Orlík nad Vltavou Památky

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea Kultura

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech Památky

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Muzeum milevských maškar Kultura

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Zážitková karta Toulavka Zážitky

Zážitková karta Toulavka

Vezměte do rukou zážitkovou kartu turistické oblasti Toulava, od Tábora až po Sedlčany a vydejte se objevovat Toulavu se spoustou výhod. Karta, kterou si vyzvednete zdarma v podobě papírové brožury na infocentrech, nebo elektronicky, nabízí více než 50 bonusů a slev.

Benešova vila v Sezimově Ústí Památky

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Muzeum pivovarnictví v Táboře Památky

Muzeum pivovarnictví v Táboře

Expozice představuje a mapuje historii vaření piva v Táboře od roku 1437, kdy se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským, který jim na oplátku udělil listinu s městskými právy.

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci Památky

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Jeden z nejvyšších vršků Čertovy hrbatiny, Monínec nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Zoo Tábor Zážitky

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Zážitkový park Zeměráj Zážitky

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice Kultura

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Božetické Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství bylo slavnostně otevřeno 1. dubna roku 2016. Jednotlivé expozice jsou instalovány v rekonstruovaných objektech mlýna na říčce Smutné, v obci Božetice, poblíž Milevska a přibližují život našich předků.

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady Příroda

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady

Masivní třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená bez dotací v roce 2017. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady.

Modelářský domek a dopravní hřiště pro děti ve Štětkovicích Zážitky

Modelářský domek a dopravní hřiště pro děti ve Štětkovicích

Středočeské Štětkovice představují dvě nové atrakce pro děti i jejich rodiče. V modelářském domku pro děti naleznou návštěvníci nový model digitálního kolejiště o rozloze 9 x 3 metry. Hned vedle domku naleznou návštěvníci nově také dopravní hřiště.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj
Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj
V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj
Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj
Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj
Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj
Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj