ÚvodAktualityV Českém Švýcarsku se otevírá Hřebenovka
Příroda

V Českém Švýcarsku se otevírá Hřebenovka

  • 25. dubna 2023
Patříte mezi milovníky pěší turistiky? Pak vás jistě potěší, že se od 25. dubna 2023 můžete vydat na Hřebenovku Českým Švýcarskem. Jedná se o trasu navazující na tradici slavné Hřebenovky z počátku minulého století, která vedla od Aše až k Pradědu. Slavnostní otevření stezky se koná v obci Sněžník.
tiské stěnyHřebenovka Českým Švýcarskem se od úterý 25. dubna otevírá veřejnosti. Na 100 kilometrech ukazuje to nejhezčí z regionu, od Tisé až po Jedlovou. Nově značená trasa vede úchvatnými proslulými i téměř neznámými místy v oblasti plné skalních měst, stěn a solitérů. Projít se po ní lze od úpatí Krušných hor až do prvních kopců Lužických hor. Na nezapomenutelné zážitky se mohou těšit hlavně aktivní turisté, kteří zvládnou denně ujít alespoň 11 kilometrů, což je nejkratší etapa Hřebenovky. Cestu krajinou severních Čech s dechberoucími výhledy si užijí i díky potřebnému zázemí, které je připraveno po celé délce trasy.

údolí labeTrasa Hřebenovky Českým Švýcarskem je zvolena tak, aby propojovala co nejvíce pozoruhodných turistických cílů v oblasti. Při trasování a značení Hřebenovky se členové Klubu českých turistů snažili, aby dálková cesta vedla hlavně po terénu s přírodním povrchem – a zároveň byla co nejméně v souběhu s automobilovým a cyklistickým provozem. Díky splnění tohoto a řady dalších kritérií se bude Hřebenovka ucházet o evropský certifikát Leading Quality Trails – Best of Europe. Doposud se jím pyšní pouze 22 tras v Evropě a jen jediná v Česku (Stezka údolím Lužnice). Tou druhou by tak měla být právě Hřebenovka Českým Švýcarskem.
 

Šetrná k přírodě a pohodlná i bez auta

České ŠvýcarskoSamotná Hřebenovka Českým Švýcarskem měří rovných 100 kilometrů a vede z Tisé do nádraží Jedlová. Turisté se přitom nemusí bát, že přecení své síly. Cesta vždy po několika kilometrech prochází obcemi či městy, kde funguje veřejná doprava. Putování se tak dá snadno plánovat, ale také ho kdykoliv přerušit a podle potřeby zase pokračovat – aniž by k tomu bylo zapotřebí auto. Takto koncipovaná zážitková trasa podporuje udržitelnou turistiku v regionu, a to i v měsících mimo hlavní sezónu. Bohatá je také nabídka ubytovacích a stravovacích služeb, které pěší turisté najdou po celé délce stokilometrové Hřebenovky.

V průběhu letošního roku připraví obecně prospěšná společnost České Švýcarsko podrobného průvodce s řadou praktických tipů a užitečných informací. Ty zájemci najdou rovněž na webu hrebenovka.com, který bude průběžně doplňován a aktualizován. Trasa je již také doplněna na webu mapy.cz.


Ve stopách Modré hřebenovky

české švýcarskoÚzemím Českého Švýcarska v minulosti vedla jedna z nejstarších a nejdelších pěších tras v Evropě. Proslula pod názvem Modrá hřebenovka. Počátkem 20. století ji začal značit Spolek pro nejsevernější Čechy. Postupně se prodlužovala na západ i na východ tak, že již za první republiky vedla z durynského Blankensteinu přes celé Krušné hory, České Švýcarsko, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, PradědJeseníkách až do Krnova, a měřila zhruba 800 kilometrů. v oblasti Českého Švýcarska byla proznačena tak, aby co nejkratší cestou spojila vytyčené body. Míjela však řadu pozoruhodných přírodních a kulturních památek. i to je jedním z důvodů, proč současná Hřebenovka Českým Švýcarskem nekopíruje přesně její trasu.
Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj
Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj
Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj
Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj
Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj