ÚvodAktualityKonec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám
Kultura

Konec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám

  • 22. srpna 2023
Prázdniny a letní romantické pozorování oblohy na chatách a táborech sice pomalu končí, ale hvězdárny nabízejí exkurzi do vesmíru po celý rok. Pozorování oblohy s odborným výkladem, pohádky pro menší i větší děti, astronomické kurzy pro děti i dospělé, i astronomické vycházky. Na co se můžete těšit ve Štefánikově hvězdárně a Hvězdárně Ďáblice v Praze na konci prázdnin a v září?
Ještě stále si užíváme dlouhé a teplé letní večery. Ideální čas na vycházku a návštěvu Štefánikovy hvězdárny či Hvězdárny Ďáblice. Na denní obloze zde lze velkými dalekohledy sledovat Slunce, na noční obloze Měsíc a především za bezměsíčných nocí celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Obě hvězdárny nabízí řadu naučných i pohádkových pořadů. Pohádkové pořady jsou určeny především pro malé návštěvníky, ale mnoho zajímavého a nového se v nich mohou dozvědět i rodiče.V září se děti mohou těšit na pravidelné promítání. Středy a pátky od 16 hodin budou ve Štefánikově hvězdárně patřit pohádce o vesmírné sondě jménem Rosetta - Cesta za kometou – Rosetta, Philae a jejich dobrodružství.

O víkendech se zde promítají hned tři vesmírné pohádky. V 10:30 se můžete připojit k Paxiho dobrodružství a najít nové kamarády, se kterými prozkoumáte celou Sluneční soustavu! Ve 14:30 se promítá pohádka o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani! V 16 hodin čekají na děti od 10 let Lety ke hvězdám! Fantastický vesmírný výlet začíná na planetě Zemi, odkud navštívíte všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru (hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie). Při zpáteční cestě se dozvíte základní informace o vzniku vesmíru.

Na chodbách hvězdárny je umístěna stálá astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů. A také zde máte jedinečnou možnost nechat se vyfotit jako kosmonaut!

Zajímavé programy nabízí i Hvězdárna Ďáblice. Každou zářijovou středu, sobotu i neděli bude v 17 hod. uveden pořad Slunce a stíny s pozorováním oblohy. Kromě jevů spojených se Sluncem se seznámíte také s tím, jaké jsou jeho parametry, struktura a fyzikální vlastnosti. Pátky od 20 hodin přináší v programu Co se děje na obloze? aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Pro nejmenší bude o sobotách od 10:15, 14:15 a 16:15  promítána pohádka O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách a o nedělích od 10:15, 14:15 a 16:15 Jak šla kometka do světa. Pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři.
 

Akademie vesmírných cestovatelů

Malí zvídaví hvězdáři mohou ve školním roce navštěvovat dle věku Astronomickou školičkuAstronomický kroužek nebo Akademii vesmírných cestovatelů.  V Akademii vesmírných cestovatelů děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení „vesmírných cestovatelů“ a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.
 

Procházky Prahou astronomickou

Praha, jedno z nejkrásnějších evropských měst, byla centrem vzdělanosti hned v několika dějinných obdobích. Významní učenci a umělci v Praze vytvářeli svá životní díla, prožívali vzestupy i pády a podíleli se na utváření vědeckého a kulturního prostředí své doby. Pojďme se projít místy, s nimiž jsou spjaty osudy osobností astronomie, fyziky, astrofyziky, meteorologie, geologie, ale také alchymie a astrologie. V pátek 25. 8. od 14:00 a v neděli 10. 9. od 14:00 organizuje Štefánikova hvězdárna trasu Astronomie za Rudolfa II., v neděli 24. 9. od 10:00 trasu Sedm století astronomie.
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).