ÚvodAktualityV Podskalské celnici na Výtoni si prohlédnete vory, parníky a život na Vltavě
Kultura

V Podskalské celnici na Výtoni si prohlédnete vory, parníky a život na Vltavě

  • 10. března 2019
Expozice v Podskalské celnici na Výtoni, unikátní budově z 16. století, nabízí možnost seznámit se s původním účelem stavby, totiž místem vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy. Clo se vybíralo v naturální formě, tj. z vorů se „vytínala“ část klád, odtud místní název Výtoň. Později bylo převedeno na peněžní podobu a poplatek náležel Novému Městu pražskému, což dodnes připomíná i štukový novoměstský znak nad vchodem do celnice. Expozice připomíná život na Vltavě i zaniklé Podskalí.
Podskalská celniceBudova bývalé celnice na Praze 2 – Výtoni je posledním zachovalým zbytkem starobylé rybářské osady Podskalí. Budova zde stojí již od 16. století, kdy zde mimo celnice byl také šenk a útulna pro plavce. Staré Podskalí, dnes zcela přeměněná pražská čtvrť na břehu Vltavy, jejíž domky, charakteristické dřevařské ohrady i vorové přístavy musely ustoupit moderní výstavbě na konci 19. a počátkem 20. století.

Život plavců, obchodníků s dřívím, dřevařů, pískařů, ledařů a dalších „lidí od vody“ je naštěstí plasticky zachycen na nemalém množství fotografií, případně kreseb, s nimiž se můžete seznámit, stejně tak jako s nástroji používanými podskalskými řemeslníky.

Model parníkuExpozice je zaměřena i na dokumentaci proměn dopravy na Vltavě v okolí Prahy – podobu tradiční voroplaby či rozvoj lodní dopravy. V muzeu naleznete množství modelů vorů a parníků. Díky mechanicko-elektronickému simulátoru si můžete sami zkusit plavbu legendárními Svatojánskými proudy, které museli po staletí voraři překonávat při plavení vorů do Prahy. Po úspěšném „proplutí“ proudy se můžte pokusit o propojení voru s parním remorkérem, proplavení zdymadlem, případně projet propustí.
Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku Památky

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.