ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023
Památky

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

  • 3. května 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Výjimečná ve všech ohledech: taková jsou Masarykova zdymadla na Labi v Ústí nad Labem. Leží přímo pod hradem Střekovem a město je společně s Mariánským mostem, jednou z nejkrásnějších staveb světa 90. let 20. století, anebo kostelem se šikmou věží řadí mezi ústecká nej. Na Kudy z nudy jsme zdymadla zařadili do seznamu stovkových výročí roku 2023.
 

Masarykova zdymadla: co všechno si prohlédnete?

Plány na přehrazení naší největší a nejdelší splavné řeky Labe jsou staré stovky let, reálné plány na stavbu jezů a zdymadel se ale objevily až na konci 19. století. Kaskáda jezů od Mělníka až po Ústí měla zajistit měla zajistit celoroční plavební provoz i pro období suchých letních měsíců.

Jedním z klíčových míst byla Masarykova zdymadla pod střekovskou skálou s hradem Střekov. Jejich součástí jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna se třemi vertikálními Kaplanovými turbínami, jez, rybí přechod s prosklenou pozorovatelnou a dokonce i hnízdiště pro břehule říční; ta jsou zabudovaná ve zdi oddělující rybí přechod od řeky. I když se původně počítalo s životností zdymadla jen na dvacet let, velká část původního vybavení je dodnes plně funkční, od roku 1958 je zdymadlo kulturní památkou. Navíc si unikátní technickou památku můžete prohlédnout zblízka: otevřeno bývá na jaře, když si připomínáme Světový den vody, při zahájení turistické sezóny v Ústeckém kraji, a také v září na Dny evropského dědictví.
 

Stavba, která změnila údolí Labe

Labsko-vltavská vodní cesta vznikala postupně od roku 1899 do poloviny 20. století. Stavba Masarykových zdymadel potvrzovala hospodářskou vyspělost první republiky: pracovalo na ní až 500 dělníků najednou, používaly se parní bagry a úzkorozchodná železnice s parními lokomotivami, o stavbě byl dokonce natočen němý film. Řeka byla kvůli stavbě jezu svedena do provizorního koryta a dochovaly se dobové zprávy, že proud ve zúženém Labi tehdy byl tak silný, že i nejmodernější parníky plující do Prahy měly co dělat, aby ho zvládly.

Po dokončení Masarykových zdymadel hladina Labe vystoupala o sedm metrů a u Ústí nad Labem vzniklo bezmála dvacet kilometrů dlouhé jezero. Pod jeho hladinou zmizely dva kilometry dlouhé a těžko sjízdné střekovské peřeje, zato poblíž zdymadel už v roce 1931 otevřel bohatý průmyslník Schicht jedny z nejmodernějších lázní ve střední Evropě, kde kromě bazénu byly perličkové a vanové koupele se saunou. Také řeka samotná byla bezpečnější než dřív, centrum Ústí přestaly trápit pravidelné jarní povodně, ale přes řeku se už dalo přejít jen po mostě. Před výstavbou zdymadel se totiž v suchých měsících prý Labe dalo docela snadno přebrodit.
 

Masarykova zdymadla z lodi, kola i pěšky

Dnes je lávka přes Masarykova zdymadla otevřená celý rok bez omezení jak pro pěší, tak i cyklisty, samozřejmě nejenom pro ty putující po Labské cyklostezce. Podívaná na technickou památku z palub výletních lodí na lince T91 z Ústí nad Labem do Litoměřic, Roudnice nad Labem a Mělníka sice je atraktivní, ale za nižšího stavu vody plavby končí a začínají u přístaviště Vaňov; na posledním či prvním úseku cesty tak cestující vozí autobusy. Problémy s nižší hladinou a splavností Labe má i druhá výletní lodní linka T92 z Ústí přes Děčín a Hřensko do Bad Schandau. Využít můžete i plavby lodí Marie.
 

Další zdymadlo u Děčína

Kamenný lev, který zdobí pilíř Masarykova zdymadla, jako by do světa hlásal, že jde o poslední říční stupeň na českém území. Už více než dvacet let se ale mluví o vybudování nového plavebního stupně u Děčína, který by měl zlepšit splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Vadou na kráse je však to, že stavba v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce by nenávratně změnila nejenom kaňon Labe, ale měla by negativní vliv i na zdejší ekosystémy. Zastavení proudění v řece a kolísání hladiny by podle ochránců přírody natolik změnily životní podmínky živočichů v Labi, že by to znamenalo jejich konec.
Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem Příroda

Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem

Pokud se rozhodnete vydat příjemnou procházkou na Erbenovu vyhlídku na samém okraji Ústí nad Labem, budete odměněni krásným výhledem do širokého okolí.

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Když se blížíte silnicí podél Labe směrem na sever k Ústí, okamžitě si jich všimnete. Na jednom břehu se tyčí na skále majestátný hrad Střekov, na druhém výletní zámeček Větruše. Každý z nich má úplně jinou historii, ale přece mají jedno společné. Z obou je krásný výhled na město i řeku. Díky jejich kouzlu není Ústí nad Labem jen průmyslovým městem lemovaným paneláky.

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

O severozápadních Čechách se kdysi mluvilo jako o měsíční krajině, v poslední době se ale mění v působivou a krásnou jezerní oblast. Vodních ploch je tu nepočítaně, k největším patří ty, které postupně vznikají na místech bývalých povrchových dolů. V létě nabízejí skvělé koupání, rozhodně se vyplatí také přibalit kola: nenáročně cyklistické výlety kolem jezer a nově vznikající krajinou v okolí jsou ideální třeba pro rodiny s dětmi.

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem Památky

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a podrobně je zmapoval cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Elektrárna jako cíl zajímavého výletu? Proč ne? Podíváte se do infocenter se spoustou interaktivních modelů, leckde i do provozu samotných elektráren anebo na zajímavé virtuální prohlídky. A dokonce i na rozhlednu, do obrovské skalní síně nebo se projdete po obřích zdymadlech. Prozkoumejte svět energie na Kudy z nudy!

Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem Příroda

Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem

Střekovská vyhlídka se nachází v lesoparku na Malém Sedle. Z rozhledny si můžete vychutnat jedinečné pohledy na České středohoří, Větruši, i na centrum města s mohutnou Mariánskou skálou, dokonce můžete vidět i vzdálené Krušné hory.

Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Proč Bedřich Smetana zapomněl v cyklu symfonických básní Má vlast na Labe? Možná kvůli délce toku: zatímco Vltava se kroutí mezi šumavskými kopci více než sto kilometrů a hudební skladatel tu našel tisíce horských půvabných motivů, Labe – ačkoli pramení o více než 200 metrů výš – se s horami nijak nepáře a na svou cestu do podhůří potřebuje kilometrů zhruba dvacet.

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem Památky

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem

Pod střekovskou skálou u Ústí nad Labem můžete přejít na druhý břeh Labe a zároveň si přitom prohlédnout technicky dokonalé vodní dílo, Masarykova zdymadla, které jsou významnou stavbou na plavební trase do Hamburku. Pěkný pohled na zdymadla se otvírá také z hradu Střekov.

Parní vodárna Střekov Památky

Parní vodárna Střekov

Unikátní vodárna s parním strojem a vlastními vodojemy patří mezi technické památky. Je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů.

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska Letní sporty

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska

Labe není jen řeka a dopravní trasa, ale také široká škála aktivit a zážitků. Vydejte se na turistické lodní linky, vyzkoušejte wakeboarding nebo sjeďte Labe na raftu. Poznejte Labe jako turistickou vodní cestu a řeku mnoha možností.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj
Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj
Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj
Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj
Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj