ÚvodAktualityVincentka, Mattoni, Poděbradka a další: seznamte se s nejznámějšími minerálkami
Lázně a wellness

Vincentka, Mattoni, Poděbradka a další: seznamte se s nejznámějšími minerálkami

  • 18. července 2022
Možná se skvěle vyznáte v balených minerálních vodách ve vašem oblíbeném obchodě, ale víte, ze kterých lázní a pramenů pocházejí a jak přišly ke svému jménu? Anebo kde a jak se stáčejí do lahví? Pojďme si v tom udělat jasno a vydejme se na výlet za našimi nejznámějšími minerálkami!

Luhačovická Vincentka s renovovanou kolonádou

Kdo by neznal Vincentku, skvělou pomocnici při prevenci i onemocnění horních a dolních cest dýchacích? Když se vypravíte do Luhačovic, pavilon s jejím pramenem najdete přímo na kolonádě. A proč Vincentka? Může za to hrabě Jan Serényi, který na přelomu 18. a 19. století pojmenoval všechny tehdy známé vody křestními jmény příslušníků rodu. Kromě Vincentky tak v lázních Luhačovice prýští Ottovka, Amandka nebo Aloiska.

VincentkaHala Vincentky v Luhačovicích dostala díky revitalizaci v roce 2019 novou tvář. Instalace moderní vzduchotechniky pro zlepšení a zkvalitnění klima v hale, nově instalované osvětlení nebo navrácení původního a přeleštěného výdejního pultu z kubánského mramoru, to jsou hlavní změny, které úpravy přinesly. Hala nyní působí historizujícím a přitom velmi moderním dojmem. Během letošního podzimu, na přelomu října a listopadu, se ještě otevře v horní galerii nová interaktivní expozice vzniku současné léčivé vody z prapůvodně mořských vod.


Karlovarské Vřídlo po rekonstrukci

VřídloKarlových Varech se po rozsáhlé rekonstrukci Vřídelní kolonády vrátil na původní místo jeden z místních symbolů, Vřídlo. Šest let byl výtrysk dočasně přemístěn před kolonádu, kde tryskal v regulované síle.

Vřídlo vydá za minutu průměrně dva tisíce litrů minerální vody a dnes je jediným pramenem využívaným ke koupelím. Sloupec vřídelní vody je díky tlaku schopen vytrysknout až do výšky 12 metrů. Karlovarské Vřídlo denně vynese na povrch až 18 tun minerálů.
 

Mattoni a muzeum v Kyselce s rozšířenou expozicí

Minerálku Mattoni a Kyselku, kde pramení, proslavil televizní seriál Já, Mattoni. V lázních Kyselka můžete navštívit Mattoni muzeum; sídlí v pavilonu Löschner, který v době svého vzniku sloužil jako stáčírna minerální vody. Expozici z historie firmy se spoustou vzácných artefaktů doplňují interaktivní výstavní exponáty a moderní technologie, animované projekce i původní reklamy.

Zajímavou podívanou nabízí rozsáhlá sbírka historických lahví, kolekce dobových etiket i originály soch z původních lázní, k dispozici je také kavárna. Ke stálé výstavě přibylo i šest instalací, které pomocí autentických aranží figurín, rekvizit a fotografií přibližují základní lázeňské procedury z dob největší slávy lázní Kyselka. Muzeum je otevřené denně až do konce října, v listopadu během víkendů.
 

S Poděbradkou do Polabského muzea

Slávu a prosperitu přinesl lázním Poděbrady pramen vody s vysokým obsahem minerálů, objevený v roce 1905. První lahev minerální vody byla naplněna roku 1908 v zámeckých sklepích, po několika letech si rostoucí poptávka vyžádala výstavbu samostatné plnírny poblíž lázeňské kolonády. Ta nepřetržitě sloužila až do roku 1993, kdy se výroba Poděbradky přesunula do velkého moderního závodu na okraji Poděbrad.

Dnes se minerálka rozvádí do některých poděbradských pítek a s její historií se seznámíte v expozici Příběh Polabí v Polabském muzeu. V části věnované lázeňství je k vidění model první automatické plnírny lahví. Navíc v každé kapce Poděbradky ochutnáte zdejší dávnou historii i zkamenělé biotopy křídového období, rozpuštěné v pradávném moři.
 

Další známé minerálky

  • Grünská kyselkaLegendou mezi minerálkami je Šaratice, vyhlášená svým projímavým účinkem. Hořký minerální pramen vyvěrá poblíž Šaratic mezi Slavkovem u Brna a Újezdem u Brna, ale vodu není možné ochutnat nebo odebírat pro vlastní potřebu. Šaratica se zařadila mezi značky společnosti Kofola v roce 2020.
  • Minerální voda Ondrášovka vyvěrá u osady Ondrášov poblíž Moravského Berouna. Je známá od 13. století a na přelomu 18. a 19. století tu zásluhou knížete Lichtensteina vznikly malé lázně, ale po druhé světové válce zanikly. Ondrášovka se stáčela do lahví už od počátku 20. století a prodávala se mimo jiné pod názvy Šternberská nebo Andersdorfská kyselka.
  • Minerální voda Magnesia se čerpá z pramene Grünské kyselky a dalších pramenů v okolí Louky u Bečova nad Teplou. Je známá od 17. století, za druhé světové války se údajně dodávala Romellově armádě do Afriky a do koncentračního tábora Osvětim. Voda se stáčela jen do roku 1950, pak několik desítek let volně a bez užitku odtékala. Novodobé stáčení Magnesie začalo roku 1990.
  • Hanácká KyselkaMinerální voda Korunní vyvěrá v Doupovských horách u vsi Korunní poblíž Stráže nad Ohří. Dnešní Korunní, tehdy známá pod jménem Krondorfka, dala vzniknout oblíbenému letovisku a dobře se prodávala už za Rakouska-Uherska. V roce 1920 putovalo na trh pět milionů láhví.
  • Hanácká kyselka je minerální pramen v obci Horní Moštěnice u Přerova, závod na stáčení limonád z roku 1921 tu funguje dodnes. Pramen byl objeven náhodou roku 1854 při hledání ložiska černého kamenného uhlí; místo uhlí ale průzkumný vrt odhalil kvalitní pramenitou vodu s množstvím minerálních látek.
  • Nově můžete ochutnat i Vratislavickou kyselku, která letos slaví 160. výročí objevení pramene.
Minerální voda Poděbradka Příroda

Minerální voda Poděbradka

Dnes oblíbený minerální pramen byl vyvrtán roku 1903 na pokyn proutkaře Bülowa z Bothkampu v hloubce neuvěřitelných 96,7 m. Proud body byl tak mocný, že vytryskl do výšky prvního patra poděbradského zámku.

Léčivé prameny v Lázních Libverda Lázně a wellness

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže Příroda

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody. Jsou zde i prostory kde vřídlovcem „obrůstají“ karlovarské suvenýry. Ve staré části vřídelního podzemí je zprovozněna turistická trasa.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce Kultura

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Muzeum lázeňských pohárků v Lokti Kultura

Muzeum lázeňských pohárků v Lokti

Muzeum vystavuje více než 3100 kusů lázeňských pohárků na pití karlovarské minerální vody z let 1760-1970. Jedná se o největší a nejucelenější sbírku na světě. Prohlídky jsou možné jak samostatně, tak na objednání s průvodcem.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice Lázně a wellness

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích Příroda

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky Lázně a wellness

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Lázně Kyselka v Bílině Lázně a wellness

Lázně Kyselka v Bílině

Lázeňský areál Bílina je komplexem budov, rekreačních zařízení a vycházkových tras. Bílina je proslulá díky Bílinské kyselce a ještě proslulejší byly její léčebné lázně s přírodní minerální vodou.

Léčivý pramen Luna v Lounech Lázně a wellness

Léčivý pramen Luna v Lounech

V Lounech se vyskytují přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. Na území města je historicky doloženo používání pramenů Mikulášovky a Jánovky. V jižní části města, na návrší U Spravedlnosti, byl navrtán významný zdroj alkalické kyselky – pramen Luna.

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních Příroda

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Nejstarší zachycený minerální pramen na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen, který má sedm vývěrů. Pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Balbínův pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště – asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Minerální voda Deštěnka Příroda

Minerální voda Deštěnka

Jméno Deštné v jižních Čechách rozšířila radioaktivní minerální voda zvaná "Deštěnka", u jejíhož pramene byly založeny lázně, v minulosti hojně navštěvované.

Posečský trojpramen – Beránčí kyselka Příroda

Posečský trojpramen – Beránčí kyselka

Posečský trojpramen (Beránčí kyselka) se nachází na louce po pravé straně silnice mezi obcemi Poseč a Prachomety. Zajímavostí těchto tří posečských minerálek je jejich odlišné složení, přestože pramení velmi blízko sebe.

Kyselka Oriona u Teplé Příroda

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.

Farská kyselka ve Slavkovském lese Příroda

Farská kyselka ve Slavkovském lese

Farská kyselka je chutný pitný pramen, který vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů v lese mezi obcí Prameny a Mariánskými Lázněmi. Pramen se nachází cca 600 metrů od silnice a je dobře přístupný také cyklistům. Je kryt dřevěným altánkem a poskytuje pěkné místo k odpočinku.

Minerální prameny Hronovka a Regnerka Životní styl

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.

Barochův pramen u obce Prameny Příroda

Barochův pramen u obce Prameny

Barochova studánka nebo také pramen nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku Příroda

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna Lázně a wellness

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna

Přírodní minerální voda Ondrášovka je jímána ze zdrojů v Sedmi Dvorech u Moravského Berouna v podzemním rezervoáru.

Naučná stezka Kynžvartské kyselky Příroda

Naučná stezka Kynžvartské kyselky

Naučná stezka Kynžvartské kyselky je zaměřená na přírodní léčivé zdroje v okolí Lázní Kynžvart.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen Lázně a wellness

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích Lázně a wellness

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Hlavním léčebným zdrojem teplických lázní jsou termální prameny. K lázeňským účelům jsou používány termální prameny Pravřídlo a Hynie. Teplota vyvěrající termální vody je 39-44°C. Ve všech lázeňských domech jsou prameny využívány především k léčení.

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří Lázně a wellness

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří

Minerální pramen Evženie (Evženka) byl nalezen roku 1883 a o několik let později byl vyhlášen léčivým pramenem. Pramen je jemně perlivý a příjemně studený.

Sadová kolonáda v Karlových Varech Památky

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Rudolfův pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Rudolfův pramen v Mariánských Lázních

Rudolfův pramen vyvěrá v lukách v Úšovicích a byl známý jako pramen Luční. Voda z pramene Rudolf se užívá k pitné léčbě a na koupání. Ochutnat jej můžete v pavilonu Křížového pramene na kolonádě.

Mattoniho vodopád u Kyselky Příroda

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky Příroda

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků Příroda

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Pramen Kyselky u Nového Města pod Smrkem Příroda

Pramen Kyselky u Nového Města pod Smrkem

Za minerálními vodami se nemusíte vydávat jenom do vyhlášených českých lázní. Minerálku s vysokým obsahem prospěšných látek mají i v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech. V lese poblíž města pramení Novoměstská Kyselka, která prý v minulosti uchránila novoměstské obyvatelstvo před morem.

Svatojosefský minerální pramen v Kersku Příroda

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty Příroda

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty

Pramen minerální vody Výrovka se nachází nedaleko Kostelni Lhoty. Jedná se o nedávno zrekonstruované zřídlo, chemicky velmi podobné Svatojosefskému prameni v Kersku. Leží těsně u cyklotrasy 0124 z Kostelní Lhoty do Hořátev.

Lázně Slatinice Lázně a wellness

Lázně Slatinice

Lázně Slatinice jsou léčebné lázně s přírodním pramenem středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku, blahodárně působící na kloubní chrupavku. Léčí se zde mnohé druhy pooperačních stavů, v nabídce jsou různé vodní procedury a relaxační pobyty.

Lázně Skalka – zažijte unikátní léčivý sylvin Lázně a wellness

Lázně Skalka – zažijte unikátní léčivý sylvin

Lázně Skalka leží 8 km od Prostějova a jsou známé svými minerálními prameny s unikátním složením, obsažený sylvin nemohou nabídnout žádné české lázně.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech Lázně a wellness

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Viola –  minerální pramen v Luhačovicích Příroda

Viola – minerální pramen v Luhačovicích

Největší moravské lázně, proslavené nádhernou architekturou Dušana Jurkoviče, mají o další léčivý minerální pramen navíc.

Jesenická kyselka – zdroj bohatý na minerály Příroda

Jesenická kyselka – zdroj bohatý na minerály

Jeseník nad Odrou je známý svým pramenem – Jesenickou kyselkou, bohatou na minerály. Mezi nejvýznačnější přednosti patří však nízký obsah sodíku, který blahodárně působí na lidský organismus.

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky Lázně a wellness

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních, nazývané také jako Prameny lásky, vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi. Svůj název získaly podle opata Ambrože, který usiloval o zpřístupnění zdejších pramenů nemocným.

Mattoniho lázně Kyselka Lázně a wellness

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

 Pramen Pavla a  zapomenutá lázeňská sláva – Jánské Koupele Památky

Pramen Pavla a zapomenutá lázeňská sláva – Jánské Koupele

Dříve se jim říkalo také Melčské lázně a nachází se v lesích u řeky Moravice. V 19. století a v 1. polovině 20. století byly jedním z nejznámějších lázeňských míst ve Slezsku. Svůj věhlas získaly díky kvalitní železité minerální vodě a krásné poloze.

Minerální pramen Sadka Příroda

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích se chystá oblíbený Kateřinský jarmark

Ve Velkých Karlovicích se chystá oblíbený Kateřinský jarmark

21. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj
Vyzkoušejte Skiregion Valašsko – pět areálů na jeden skipas

Vyzkoušejte Skiregion Valašsko – pět areálů na jeden skipas

16. listopad 2024 12:00
Zimní sporty, Zlínský kraj
Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

13. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Zlínský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Zlínský kraj

10. listopad 2024 14:00
Zážitky, Zlínský kraj
Udělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky

Udělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky

26. říjen 2024 11:09
Kultura, Zlínský kraj
Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

22. říjen 2024 15:00
Zážitky, Zlínský kraj