ÚvodAktualityVydejte se do Plzně za interiéry Adolfa Loose: po deseti letech se otevře Semlerova rezidence!
Památky

Vydejte se do Plzně za interiéry Adolfa Loose: po deseti letech se otevře Semlerova rezidence!

  • 7. září 2022
Po desetileté rekonstrukci se 23. září 2022 otevírá pro veřejnost Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110 v Plzni. Prodej vstupenek byl již zahájen, a to na dva prohlídkové okruhy: základní a rozšířený. Vstupenky lze zakoupit online anebo v informačních centrech na náměstí Republiky a Paluba Hamburk.

semlerova rezidenceHistorický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který je nejvýznamnější částí domu na Klatovské třídě, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose a podle projektu Loosova žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky. Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží, ale jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec.

semlerova rezidencePři prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu. Návštěvníci mají též možnost prohlédnout si expozici v infocentru.

semlerova rezidenceRozšířený okruh o délce 110 min. zahrnuje nad rámec základního okruhu promítání pořadu „Trojrozměrný život Adolfa Loose“ a případně na přání i promítání staršího pořadu „Plzní Adolfa Loose provází David Vávra“ (2015), každý v délce přibližně 20 minut; dále tento okruh obsahuje prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“ v bývalém pokoji vychovatelky, kde jsou umístěny čtyři architektonické modely, původní psací stůl architekta Karla Lhoty a expozice o vývoji architektury města s promítáním smyček fotografií. 

Vedle historického interiéru má v budově sídlo Centrum pro výzkum architektury, dále je zde návštěvnické centrum, kavárna, prostory pro kulturní akce a školní programy a administrativní zázemí. Semlerova rezidence na Borech je místem historie, objevování a kulturních zážitků, ale může být i komunitním centrem a místem k setkání u kávy. Prodej vstupenek byl již zahájen, lze je zakoupit online na webech semler.cz a adolfloosplzen.cz nebo v informačních centrech na náměstí Republiky a Paluba Hamburk.
 

K návštěvě lákají i další Loosovy interiéry

loosovy interiéryBytové interiéry, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, vynikají nadčasovým, na svou dobu odvážným designem, využitím přírodních materiálů i svojí praktičností. Tři z více než desítky interiérů, které ve 30. letech vytvořil pro plzeňské podnikatele z řad místní židovské komunity, můžete do konce října navštívit každý pátek, sobotu a neděli; od listopadu do března potom v pátek a sobotu. Na třech prohlídkových trasách (a od 23. 9. 2022 se otevře čtvrtá nová trasa "Semlerova rezidence") si prohlédnete zrekonstruované prostory salonů, jídelen, ložnic a dalšího zázemí. Jednotlivá místa navíc svoji zvláštní atmosférou až do dnešních dnů vyprávějí složité životní příběhy původních majitelů.

loos jídelnaPrvní prohlídkovou trasou jsou byty Krausových a Voglových. Prohlídka začíná návštěvou apartmánu Dr. Vogla v Klatovské 12. Jediné jako zázrakem dochované místnosti – obývací salón s replikami původního nábytku a travertinová jídelna, jsou v drsném kontrastu se spletí malých kanceláří, ve které se původní měšťanské byty přeměnily. Po prohlídce bytu v Klatovské 12 následuje krátký asi 8 minutový přechod do dalšího interiéru. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se návštěvníci mohou podívat do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. V průběhu prohlídky se seznámíte také s příběhy vybraných plzeňských rodin, pro něž Adolf Loos v okolí Klatovské třídy navrhl řadu přepychových interiérů.

Brummelův důmDruhá prohlídková trasa vezme návštěvníky do Brummelova domu v Husově ulici č. 58. Interiér dvougenerační rezidence patří k nejzachovalejším v Plzni. Jedním z důvodů je bezesporu i to, že jako jediný dodnes patří potomkům původních majitelů. Vedle jídelny a obývacího pokoje s kopií monumentálního provensálského krbu nabízí pohled do modrožlutého pokoje, dvou ložnic, koupelny a dalšího zázemí bytu. Součástí prohlídky je výstava o malířce Editě Hirschové, sestřenici původního majitele pana Brummela, která byla členkou surrealistické skupiny „La Main à plume“ (Ruka s perem) a blízkou přítelkyní Pabla Picassa.
 

Byt Huga Semlera a Apartmán Richarda Hirsche jen 10. září a 28. října!

byt hugo semleraTřetí trasa se bude od konce září věnovat Semlerově rezidenci (o níž jsme psali v úvodu) a čtvrtý prohlídkový okruh zavede zájemce do bytu Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche. Tyto prostory na svou renovaci zatím čekají. V rozlehlém bytě v prvním patře domu podnikatele Huga Semlera na Klatovské 19 se do dnešních dní dochovala jídelna, salon a hudební salon pocházející z období 1931-1932. V novorenesančním domě Viléma a Marty Hirschových v Plachého ulici 6 se nacházel první Loosem upravovaný byt v Plzni. Bohužel se nezachoval, avšak roku 2012 se Magistrátu města Plzně podařilo v domě objevit do té doby neznámou, téměř kompletně dochovanou Richardovu ložnici z roku 1927 s charakteristickými vestavěnými šatními skříněmi. V roce 2015 nechalo město původní dochovaný nábytek kompletně zrestaurovat.

Tyto interiéry jsou zpřístupněné pouze výjimečně, letos je lze navštívit v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 10. září a v pátek 28. října na Den vzniku Československa.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem Památky

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Další aktuality

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj
Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj
V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj
Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj
Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

27. červen 2024 11:18
Kultura, Plzeňský kraj
Oblíbená vojenská akce Bahna 2024 proběhne již tuto sobotu

Oblíbená vojenská akce Bahna 2024 proběhne již tuto sobotu

26. červen 2024 6:00
Památky, Plzeňský kraj