ÚvodAktualityVydejte se za krásou české přírody na pěší výlet
Příroda

Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet

Kam vyrazit na výlet do přírody a poznat malebnou českou krajinu? V Česku najdete nepřeberné množství zábavných i poznávacích tras pro malé i velké milovníky pohybu. Ideální pěší výlet je pro každého jiný, ale společným synonymem je krása české krajiny. Pojeďte s námi na výlet, doporučíme vám osvědčená výletní místa.

Skalní města plná tajemných útvarů

Teplické skalní městoProcházka uprostřed skal slibuje spoustu zábavy pro celou rodinu. Děti se vyřádí na skalách a skalních výběžcích, rodiče mohou pouze v klidu přihlížet, protože všechny stezky jsou bezpečné. Největším skalním městem u nás je Skalní město Adršpach, které je zároveň největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Mezi nejznámější skalní útvary patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Pěší procházku v délce asi 7 km je nejlepší začít v Adršpachu, kde do nitra skal vklouznete (po zelené turistické značce) Gotickou brankou. Pozor, od letoška je na vstup povinná rezervace! Studeným průchodem "Sibiř" se dostanete až k jezírku, kde je možné nasednou na lodičku a kousek se plavit. Vlčí roklí přijdete do teplické části skal, kudy vás provede žlutá turistická značka. Ze skal vyjdete nedaleko vlakové zastávky, odkud se můžete do Adršpachu vrátit jednu stanici vlakem.
 

Skály Českého ráje

Památník MužskýDalším zajímavým skalním místem, odkud jsou i nádherné výhledy, jsou Příhrazské skályČeském ráji. Upozorňujeme však, že tolik oblíbené Drábské světničky jsou od odvolání uzavřeny. Uzavírka se týká vstupu do hradu – areálem, kudy vede červená značka, lze normálně procházet. Dojít se odtud dá například na okraj plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský, nejvyšší vrch Českého ráje. Nahoře je památník hrdinům bitvy z 28. června 1866, také označený nejvyšší bod v nadmořské výšce 463 metrů a nádherný výhled do krajiny – například na Bezděz, či Valečov. Při cestě vzhůru do skal se tu můžete projít i tzv. studeným průchodem, který získal své jméno díky velmi chladnému ovzduší i v letních měsících. I v největších vedrech zde teplota vystoupí příliš nad 10°C. Všechny turistické cestičky jsou vzorně značené, takže určitě nezabloudíte.

Prachovské skályMezi velmi oblíbené a turisty navštěvované patří Prachovské skály nedaleko Jičína. Jsou rájem nejen pro turisty, ale především pro horolezce. Velký okruh vás seznámí s velkým množstvím zajímavých míst Prachovských skal a je nejatraktivnější a nejzajímavější cestou skalními masívy. Pro méně náročnou prohlídku skal vám poslouží kratší Malý okruh, asi 1,5 km dlouhý, který vede nádherným prostředím Císařské chodby a najdete zde dvě vyhlídky. Mimo to se budete muset prodrat i skalní průrvou úzkou jen 35 cm!
 

Za krásnými výhledy do Českého Švýcarska

Pravčická bránaOpravdovým přírodním rájem u nás je bezesporu oblast Českého Švýcarska s přírodním unikátem Pravčická brána, která je symbolem Národního parku České Švýcarsko. Procházka z Hřenska vám zabere zhruba dvě hodiny chůze do kopce, ale ty vyhlídky rozhodně stojí zato. Cesta od Pravčické brány na Mezní Louku po Gabrielině stezce je bohužel do odvolání uzavřena kvůli odstraňování následků požáru. Nedaleko odtud, v Jetřichovicích, si můžete vyšlápnout na naučnou stezku Jetřichovickými skalami. Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Tři vrcholy, kterými prochází i dnešní naučná stezka, pojmenovali podle členů své rodiny, a vznikla Mariina vyhlídka (428 m.n.m., po požáru stále nepřístupná), Vilemínina stěna (439 m.n.m.) a Rudolfův kámen (484 m.n.m.). Ze všech vyhlídek se otevírají úchvatné daleké výhledy do širokého okolí. Na vrcholku Mariininy skály a Rudolfova kamene stojí dřevěné altány, které také poskytují skrovný útulek. Nejpopulárnější z nich je Mariina vyhlídka nedávno zrekonstruovaná do historické podoby z 19. století. Další zastávkou na trase je například Tetřevna – rozměrný skalní převis s nápisy z doby třicetileté války nebo bývalá Pulkartická osada, kde se dříve pálilo dřevěné uhlí.
 

Za rašelinou nemusíte do lázní

Oblíbeným výletním místem v Krušných horách jsou Božídarská rašeliniště, kde je v provozu naučná stezka. Celkem 3,2 km dlouhá stezka začíná u Infocentra Boží Dar, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází. Na trase naučné stezky je rozmístěno 12 informačních tabulí, které pojednávají o prostředí a zvláštnostech rašeliniště a historii těžby rašeliny v Krušnohoří. Za krásnou přírodou a rašeliništi můžete vyrazit také na Rejvíz do Jeseníků. Národní přírodní rezervace Revíz je největším moravským rašeliništěm se dvěma jezírky a prochází jím naučná stezka po dřevěných povalových chodnících. V roce 2005 byl Rejvíz vyhlášen vesnickou památkovou zónou s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami, typickou pro Jesenicko. Na Rejvíz se dostanete nejlépe z města Jeseník či obce Zlaté Hory.
Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Rašeliniště na Rejvízu Příroda

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Chráněná krajinná oblast Český ráj Příroda

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách Příroda

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem Příroda

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Rozsedlina Studený průchod Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.