ÚvodAktualityVýlety po zrušených železnicích: na kole a v pohodě
Letní sporty

Výlety po zrušených železnicích: na kole a v pohodě

Tam, kde náspům, tunelům, mostům a trasám po zrušených železnicích vdechly nový život drážní cyklostezky, se podařila skvělá věc. Takové výlety totiž mají spousty výhod: o místo se nemusíte prát s auty a na trasách nenajdete nic, co by nezvládly lokomotivy, tedy žádná prudká stoupání ani klesání.

Pražské trasy Hloubětínem i Žižkovem

cyklostezka rokytkaTakové stezky najdete i tam, kde byste je nečekali: třeba pražskými čtvrtěmi Vysočany a Hloubětín prochází cyklostezka Rokytka, zčásti vybudovaná na náspu zrušené železniční vlečky ČKD Lokomotivka. Cyklostezka prochází také starým tunelem pod Vítkovem; začíná poblíž křižovatky U Bulhara, po opraveném železničním mostě přechází nad frekventovanou Husitskou ulicí a pokračuje po jižním úbočí Vítkova, starým Vítkovským tunelem prochází na karlínskou stranou kopce a končí v místech zvaných Na Krejcárku.
 

Z Chrástu u Plzně do plzeňského Bukovce

cyklostezka chrástMezi Chrástem u Plzně a plzeňskou čtvrtí Bukovec vznikla v roce 2024 unikátní cyklostezka, a to na bývalé železniční trati č. 170 PrahaPlzeň, kde se proháněly vlaky ještě v roce 2018. Místo se nyní změnilo na sportovně rekreační okruh mezi Plzní a Chrástem. Vznikla tak nejdelší in-line trasa v okolí Plzeň o délce takřka 6 kilometrů. Stezka je propojena s okolními cyklotrasami a stezkami. Tři a půl metru široká asfaltová silnička vede od plzeňské okrajové části Bukovec až k Chrástu. Na cyklostezce jsou pro cyklisty a in-line bruslaře zřízena odpočinková místa vybavená mobiliářem, jako jsou lavičky nebo stoly.
 

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

cyklistéKdyž blesková povodeň zničila starou železniční trať z Nového Jičína do Hostašovic, místo nákladných oprav se pět obcí a měst – Nový Jičín, Životice u Nového Jičína, Mořkov, Hodslavice a Hostašovice – pustilo do budování cyklostezky nazvané Koleje. Jezdí se po ní od září 2014, měří bezmála 10 kilometrů a vyhnete se tak jízdě po frekventované silnici první třídy mezi Novým Jičínem Valašským Meziříčím. Před nedávnem byla na cyklostezce postavena odbočka z Bludovic na Straník, která prodoužila stezku o 600 metrů. Na cyklostezku tak byla přestavěna bývalá vojenská vlečka, která se požívala jako spojnice mezi železniční tratí a opravárenským podnikem. Nový úsek trasy pro cyklisty je obousměrný, široký dva a půl metru a povrch má z asfaltobetonu.
 

Přes Varhany k pyšné princezně

cyklostezka varhanyPro drážní cyklostezky se malá česká premiéra odehrála v roce 2002: stala se jí 4,5 km dlouhá cyklotrasa Vlčí Důl, která vede od bývalého nádraží Česká Lípa město k jihovýchodu do osady Vlčí Důl. Když navíc prokličkujete Českou Lípou, můžete si výlet prodloužit jízdou po další zrušené trati, kudy jezdívaly lokálky do Kamenického Šenova. Dnes po ní vede 17 km dlouhá stezka zvaná Varhany, kterou využívají cyklisté, in-line bruslaři i turisté a v zimě běžkaři. A proč Varhany? Protože vede až k Panské skále v Kamenickém Šenově, lidově nazývané Varhany. Tu zná opravdu každý, kdo někdy viděl filmovou pohádku Pyšná princezna.
 

Bývalou zemí nikoho po Valdštejnově cyklostezce

Místy, kam se v minulosti podívali jen pohraničníci, vede asi 75 km dlouhá Valdštejnova cyklotrasa, která propojila Chebněmeckými městy Waldsassen, Mitterteich a Marktredwitz. Vlaky tu nepřestaly jezdit proto, že by ubývalo cestujících, ale protože se přes koleje neprodyšně zatáhla železná opona. Po vybudování cyklostezky vznikly dva nové hraniční přechody pro pěší a cyklisty, Slapany-Egerteich, kde železniční minulost připomíná kus historických kolejí, lavička přímo na hraničním přechodu a pár dalších artefaktů, a Pomezí-Schirnding. Valdštejnova cyklostezka je navíc součástí cyklostezky podél Ohře, která vede podél řeky ze Slapan až po soutok Ohře s Labem v Litoměřicích. Na kole se díky krátké odbočce dostanete také k místu, na které po stržení železné opony v Chebu vzpomínali jen pamětníci: k obnovenému poutnímu místu Maria Loreto v Hrozňatově.
 

Na kole Vysočinou i Zábřežskem

K nejznámějším cyklotrasám, vedoucím po náspu bývalých železničních tratí, patří 9 km dlouhá cyklostezka z Přibyslavi do Sázavy – ale pozor, řeč není o středočeské Sázavě se známým Sázavským klášterem, ale stejnojmenné obci u Žďáru nad Sázavou na Vysočině. Trasa se vine romantickým údolím řeky Sázavy, a protože většinou vede lesem, v horkých letních dnech tu bývá příjemný stín. Původně Vysočinou vedla železniční trať, kudy od roku 1898 jezdily vlaky z Havlíčkova Brodu do Žďáru. V provozu byla jen do roku 1953, kdy ji nahradila nová hlavní trať z Brna do Havlíčkova Brodu. Úsek mezi Přibyslaví a Sázavou se užíval jako vlečka, v létě po ní jezdívaly nostalgické vlaky. Provoz se definitivně zastavil v roce 2006 a o pět let později vznikla cyklostezka.

O rok později se dočkala otevření cyklostezka na opuštěné trati mezi obcemi Lupěné a Hněvkov u Zábřehu. S délkou 2,5 km sice patří k nejkratším, ale zase má něco, co jinde nenajdete: malý železniční skanzen. Jeho hlavním lákadlem je parní lokomotiva řady CS 500 z roku 1950, která se sem přestěhovala z pomníku v Lysé nad Labem, dva staré mechanické semafory, stavědlo a dvoje mechanické závory. Mimochodem, vlaky z malebného údolí Moravské Sázavy nezmizely, jezdí tudy dál, ale tuto část železnice dráhy přenechaly cyklistům proto, že trať na Prahu bylo potřeba napřímit a zrychlit.
 

Pohodové svezení z Benátek do Zdětína na kole i in-linech

cyklistaCyklostezka a in-line trasa vedoucí z Benátek nad Jizerou do Zdětína vznikla na místě zrušené železniční vlečky z roku 1878. Cyklostezka začíná v Benátkách u fotbalového stadionu v ulici Letní stadion a končí u vlakové stanice Zdětín u Chotětova. Po cyklostezce zároveň vede i naučná stezka Krajinou Rudolfa II., která dále pokračuje do Brandýsa nad Labem a Lysé nad Labem. Na cestě jsou dvě odpočívadla vybavená posezením s přístřeškem, stojanem na kola, informační tabulí i košem. Cyklostezka je středně frekventovaná a dostatečně široká k vyhnutí. Délka cyklotrasy je 5,4 km a její první polovina vede mezi poli, druhá pak podél málo frekventované silnice.
 

Kde ještě dřív jezdily vlaky?

  • Po železniční trati z Nezamyslic do Morkovic, což je část obce Morkovice-Slížany na východní Moravě, vlaky naposled projely v roce 1998, od jara 2012 tu jezdí cyklisté.
  • V roce 2009 projela poslední vlaková souprava po Mutěnce, jednokolejné trati mezi Kyjovem a Mutěnicemi. Koleje nahradil asfalt a třináctikilometrová cyklostezka. Vede převážně lesem a také kolem dvou vyhlášených vinařských lokalit, tedy sklepů Pod dubňanskú horú a kolem Mutěnických búd.
  • Pohodlně a bez velkého stoupání dojedete po cyklostezce na místě zrušené trati také z Ostrova do Jáchymova na Karlovarsku. Vede dokonce i původním železničním tunelem z roku 1896, měří necelé tři kilometry a její převýšení činí 110 metrů.
  • Kousky zrušených důlních vleček a tramvajových tratí využívají také cyklistické stezky na Ostravsku.
Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic Kultura

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic

V bývalé výtopně ve Frýdlantu provozuje Spolek Frýdlantské okresní dráhy železniční muzeum, které připomíná historii úzkokolejky nazývané Heřmanička. Spolek také vlastní funkční typ původní lokomotivy, která na trati jezdila ve 40. a 50. letech s několika vagóny.

Cyklostezka Chrást u Plzně – Bukovec Letní sporty

Cyklostezka Chrást u Plzně – Bukovec

Mezi Chrástem u Plzně a plzeňskou čtvrtí Bukovec vznikla unikátní cyklostezka, a to na bývalé železniční trati č. 170 Praha – Plzeň.

Labská stezka v Českém středohoří Letní sporty

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Nová cyklostezka Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku Letní sporty

Nová cyklostezka Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku

Unikátním způsobem využil Zábřeh opuštěnou trať mezi obcemi Lupěné a Hněvkov. Místo kolejí teď po trati vede cyklistická stezka. Trasa je ideální také pro in-line bruslaře.

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína Letní sporty

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

První drážní cyklostezka na Moravě vede v trase bývalé železniční dráhy, kterou zničila povodeň v roce 2009 a na které byl následně zrušen provoz. Cyklostezka byla otevřena v roce 2012.

Cyklostezka Nezamyslice – Morkovice Letní sporty

Cyklostezka Nezamyslice – Morkovice

Cyklostezka vznikla v roce 2012 na místě lokální železniční trati č. 302, která byla zrušena v roce 2005. Asfaltová stezka je dlouhá necelých 12 km a vhodná pro cyklisty i inline bruslaře.

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska Letní sporty

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Posázavská cyklostezka Přibyslav – Sázava po staré železniční trati Letní sporty

Posázavská cyklostezka Přibyslav – Sázava po staré železniční trati

Cyklostezka, která vede po staré zrušené železniční trati z Přibyslavi do Sázavy (u Žďáru nad Sázavou), je dlouhá 8 855 metrů, trasa je bez kopců. Vhodná je především pro cyklisty a in-line bruslaře.

Železniční skanzen a naučná stezka na opuštěné dráze Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku Příroda

Železniční skanzen a naučná stezka na opuštěné dráze Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku

Železniční skanzen a naučná stezka o životě v údolí Moravské Sázavy jsou vybudovány na nepoužívaném železničním náspu mezi obcemi Lupěné a Hněvkov na Zábřežsku.

Cykloaltánek Hlavní nádraží mezi Borohrádkem a Velinami Letní sporty

Cykloaltánek Hlavní nádraží mezi Borohrádkem a Velinami

Na cyklostezce mezi Borohrádkem a obcí Veliny se nachází originální altánek, kterému se přezdívá „Hlavní nádraží“, protože se přimyká k železniční trati a turistické informace o stezce a místních památkách jsou umístěny na kotoučích, na kterých bývají obvykle jízdní řády.

Cyklostezka Varhany v České Lípě Letní sporty

Cyklostezka Varhany v České Lípě

Cyklostezku Varhany najdete v severozápadní části Českolipska. Jedná se o stezku pro chodce a cyklisty, která je oddělená od automobilového provozu. Spojuje město Česká Lípa s městem Kamenický Šenov, v jehož blízkosti se nachází významný turistický cíl – Panská skála, označovaná také jako Varhany.

Cyklostezka Lány – Tuchlovice – Srby – Doksy Letní sporty

Cyklostezka Lány – Tuchlovice – Srby – Doksy

Cyklotrasa z Lán přes Tuchlovice, Srby a Doksy vede krásnou přírodou, která vás nadchne i přesto, že krása krajiny je občas narušena solární elektrárnou. Navíc u obce Tuchlovice byla vybudovaná cyklostezka s perfektním povrchem, kterou mohou využít také in-line bruslaři.

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati Letní sporty

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Města Jáchymov a Ostrov na Karlovarsku spojuje nová cyklostezka, která vznikla na trase bývalé železniční tratě. Ta byla zrušena v padesátých letech minulého století po ukončení těžby uranové rudy. Celá cyklostezka je dlouhá necelé 3 kilometry a celkové převýšení činí 110 metrů.

Drážní cyklostezky na Hodonínsku Letní sporty

Drážní cyklostezky na Hodonínsku

Na Hodonínsku mají dvě netradiční cyklostezky. Trend, který lze pozorovat v USA, Francii nebo Austrálii, se před několika lety dostal i do České republiky. Na místě zrušených železničních tratí vyrůstají cyklostezky jako houby po dešti.

Cyklostezka Ždánice – Uhřice po bývalé železniční trati Letní sporty

Cyklostezka Ždánice – Uhřice po bývalé železniční trati

Cyklostezka s hladkým asfaltovým povrchem, která spojuje Uhřice a Ždánice v celkové délce 9 km, vybudovaná z bývalé železniční trati.