Červená Řečice je dobře dochovaný renesanční zámek pevnostního typu, který nemá na území Česka obdoby. Jedná se o nejstarší příklad opevnění polygonálními nárožními baštami u nás. Dnešní areál je tvořen celkem šesti na sebe navazujícími budovami, které dohromady vytvářejí dvě nádvoří. Zámek obklopuje vodní příkop a před severním průčelím dříve doplňoval obranu mohutný vnější val. Na jižní straně na zámek v minulosti navazovala zahrada, která je dnes zaniklá.
Zámek prošel mezi lety 2011 až 2023 postupnou rekonstrukcí. Za projektem památkové obnovy renesančního zámku stojí architektonická kancelář Masák & Partner patřící k předním českým společnostem věnujícím se opravám historických budov. Díky nově nainstalovanému ústřednímu vytápění je možné vstupní křídlo objektu nově užívat celoročně. V něm jsou umístěny výstavní místnosti, slavnostní obřadní sál, galerie, a také nezbytné prostory pro návštěvníky s pokladnou a hygienickým zázemím.
Na prohlídky můžete přijít od úterka do neděle, od 9 do 17 hodin, doporučuje se rezervace. Bez ní vás také rádi uvidí, ale v případě mnoha návštěvníků mají přednost rezervace. Zámek je vybaven zapůjčeným mobiliářem ze zámků Červená Lhota a Náměšť nad Oslavou a z hradu Zvíkov. Nábytek z Červené Lhoty se tak vlastně vrátil domů – jedná se o kousky, které na Červené Řečici kdysi skutečně bývaly, než se dostaly jinam. Součástí prohlídky je rovněž videomapping, který během komentované prohlídky ukazuje návštěvníkům, jak vypadal hrad a zámek v průběhu staletí. Kdo nechce na komentované prohlídky, může si projít areál zámku s archeologickými nálezy – našla se zde keramika, mince i třeba korbel na pivo z patnáctého století.
Vstup do areálu s archeologickými nálezy stojí 50 korun. Komentovaná prohlídka, na kterou je možné udělat rezervaci, stojí 180 korun pro dospělého, student a senioři zaplatí 140 korun a děti do šesti let mají vstupné zdarma.
Unikátní pevnostní zámek
Zámek v Červené Řečici je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla v reprezentativní rezidenci zámeckého typu. Došlo k ní v 16. století a tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance. V 17. století se stal majetkem pražských arcibiskupů a jako centrum hospodářské správy sloužil až do roku 1948. Vzhled zámku ovlivnily především renesanční a barokní úpravy, gotická fáze je však dodnes velmi čitelná.
Cenné jsou především zachované typické znaky renesanční architektury - sgrafita s figurálními motivy, vysoké renesanční štíty, lunetová římsa či hřebínkové klenby. Pozoruhodný je však zámek v Červené Řečici hlavně tím, že patří mezi renesanční zámky pevnostního typu. Mimořádně a dosud téměř v celku dochované opevnění nemá u nás v rámci raně novověké architektury prakticky žádné srovnání. Zámek je tedy výjimečný jako jedna z mála autenticky zachovaných renesančních staveb, dochovaná v autentické podobě včetně opevňovacího systému.