ÚvodAktualityZnáte místa, kde u nás kvete nejvíc bledulí a sněženek?
Příroda

Znáte místa, kde u nás kvete nejvíc bledulí a sněženek?

První jarní květinky se začínají nejistě klubat ze země... Mezi již proslulé lokality s koberci bledulí patří údolí Chlébské u Nedvědice nebo Peklo u České Lípy. Pravidelně se sem na jaře vydávají zástupy výletníků s potřebou nabít se jarní energií a radostí z probouzející se přírody. Prozradíme vám i další tipy a méně známá místa.
Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese Příroda

Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách Příroda

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách

Největší lokalita s výskytem bledule jarní na území CHKO Železné hory se nachází mezi obcemi Vršov a Krásné. Jako přírodní památka byla vyhlášena v roce 1990, na ploše 18,65 ha.

Přírodní rezervace Habrová seč Příroda

Přírodní rezervace Habrová seč

Přírodní rezervace Habrová seč se nachází v oblasti Novosyrovických lesů nedaleko od Moravských Budějovic.

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify Příroda

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify

U obce Herlify v nivě řeky Šlapanky se nachází lužní les a mokřadní louky. V lužním lese převažuje olše lepkavá a vrby, doplněné keřem střemchou obecnou, v podrostu se vyskytují ohrožené rostliny, např. ďáblík bahenní, bledule jarní a další.

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří Příroda

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří

Rezervace Bedřichovka chrání vzácnou flóru i faunu. Z rostlin zde roste bledule jarní, prstnatec májový, pcháč různolistý, upolín nejvyšší, či růže alpská. Rezervace je hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků. Svůj domov zde má celosvětově chráněný chřástal polní.

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel Příroda

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel

NPR Čtvrtě na Loučeňsku nedaleko městečka Mcely je chráněna z důvodu pestré mozaiky lesních typů a růstem vzácné květeny. Patří sem například bledule jarní či kruštík drobnolistý. Ze živočichů zde můžete pozorovat skokana štíhlého či ještěrku obecnou.

Přírodní památka Třebichovická olšinka Příroda

Přírodní památka Třebichovická olšinka

Podmáčená louka a bažinatá olšina nedaleko Kladna zjara bohatě rozkvétá ohroženou bledulí jarní. Ve vlhčích částech se hojně vyskytuje nachově kvetoucí prstnatec májový, v sušších pak chráněná kapradina hadilka obecná.

Slunečná stráň u Svobody nad Úpou Příroda

Slunečná stráň u Svobody nad Úpou

Slunečná stráň ve východních Krkonoších ukrývá Slatinné a rašelinné louky s mnoha druhy ohrožených rostlin. Jedná se o jednu z posledních českých lokalit, kde roste kriticky ohrožený hořeček ladní pobaltský. Navíc je odtud krásný výhled do krajiny.

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny Příroda

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.

Přírodní rezervace Zbytka u Českého Meziříčí Příroda

Přírodní rezervace Zbytka u Českého Meziříčí

Přírodní rezervaci Zbytka naleznete ve východních Čechách nedaleko Českého Meziříčí u Opočna. Rezervaci tvoří slatinné louky a lužní les, rozkládající se v nivě říčky Dědiny. Roste zde habrobukový les s řadou chráněných rostlin a česnek medvědí tu tvoří husté koberce spolu s bledulemi a podléškami.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých Příroda

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky Příroda

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí Příroda

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kostelecký zámecký park je jediný svého druhu v regionu Orlických hor. Je chráněn jako přírodní rezervace (původně k ochraně ptáků), kde se nachází mnoho významných stromů a dendrologických rarit. Na jaře tu kvetou doslova miliony bledulí jarních.

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní Příroda

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní

Území se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na jihovýchodním okraji Chraňbožského lesa nedaleko obce Leština u Světlé a Číhošť. Představuje ukázku údolních olšovo-jasanových luhů s navazující vlhkými loukami a mokřadními společenstvy. Na jaře je zde hojný výskyt bledule jarní.

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí Příroda

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Přírodní památka Hersica na jižní Moravě byla vyhlášena v roce 1997 a zabírá celkem 23,27 hektaru. Jedná se o mokřadní lesní společenstva s olšinami a chráněnými bledulemi. Nachází se mezi Lysicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině.

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších Příroda

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších

Na jaře kvetou v Národní přírodní rezervaci Ransko mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovou Borovou desetitisíce bledulí jarních. Zdejší rozsáhlé lesy o rozloze necelých 700 ha jsou domovem pro celou řadu chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní Příroda

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní

Přírodní rezervace Blatná hráz se nachází nedaleko obce Želetava na Vysočině, v okresu Třebíč. Jedná se o jedno z posledních bohatých nalezišť bledule jarní v třebíčském okrese.

Sněženky v Litovelském Pomoraví – bílá krása v ramenech řeky Moravy Příroda

Sněženky v Litovelském Pomoraví – bílá krása v ramenech řeky Moravy

Pokud plánujete jarní výlet za posly jara – sněženkami, můžete vyrazit do lužních lesů u Litovle, kde se jim v ramenech řeky Moravy dobře daří. Výchozími místy mohou být obce Střeň nebo Lhota, pak už stačí pokračovat po levém břehu řeky.

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině Příroda

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.

Přírodní park Březná u Štítů Příroda

Přírodní park Březná u Štítů

Přírodní parku se rozkládá v Drozdovské vrchovině, částečně zasahuje také do Zborovské vrchoviny, Rovenské pahorkatiny a Maletínské vrchoviny. Oblast je známá tím, že zde jaře zde kvetou tisíce bledulí jarních.

Sněženkové království u obce Sedlnice Příroda

Sněženkové království u obce Sedlnice

Nevšední přírodní památka se rozprostírá na několika lokalitách území obce Sedlnice. Husté koberce sněženek zde odedávna ohlašovaly místním obyvatelům přicházející jaro.

Přírodní park Mikulčický luh Příroda

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí Příroda

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Jedná se o nejrozsáhlejší souvislý komplex mokřadů v Českém ráji. Nachází se zde chráněné druhy rostlin a živočichů, například pryskyřník velký, bledule jarní, rosnatka okrouhlolistá či tolije bahenní. Žije zde ledňáček říční, čírka obecná, rákosník velký či strnad rákosní.

Světnovské údolí Příroda

Světnovské údolí

Údolí s meandrujícím Sklenským potokem je přírodní památkou.

Přírodní rezervace Králova zahrada u Semanína poblíž České Třebové Příroda

Přírodní rezervace Králova zahrada u Semanína poblíž České Třebové

Královu zahradu najdete jihozápadně od vlakové zastávky Semanín, nedaleko obce Opatov, mezi Českou Třebovou a Svitavami. Rezervace chrání smrkové a jasanové olšiny s bohatým výskytem bledule jarní. Koberce bledulí jsou na jaře hlavním cílem všech milovníků přírody.

Sněženky ve Vysokém lese Příroda

Sněženky ve Vysokém lese

Sněženkové údolí u obce Chmelík na Litomyšlsku je na jaře pokryté nesčetnými květy zvláště chráněné sněženky podsněžníku.

Přírodní památka Dobříňský háj Příroda

Přírodní památka Dobříňský háj

Přírodní památka se rozkládá v nivě řeky Labe porostlé lužním lesem. V oblasti hojně roste vzácná sněženka podsněžník a řada chráněných druhů hmyzu. Na území se také nachází zbytek staré dubové aleje.

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče Příroda

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče

Jechovec je přírodní rezervace na Telčsku, konkrétně v Markvartické pahorkatině, vyhlášená v roce 1982 kvůli ochraně bledulí. Má rozlohu asi 3 ha a jedná se vlastně o velmi vlhký až podmočený les, kde rostou v hojné míře olše (až 90 let staré) a pod nimi koberce bledulí.

Přírodní památka Za mlýnem – sněženky pod Mlýnským vrchem Příroda

Přírodní památka Za mlýnem – sněženky pod Mlýnským vrchem

Přírodní památka u obce Řimice na Litovelsku chrání mozaiku vlhkých luk a rákosin, drobných tůní a fragmentů vrbo-topolového lužního lesa. V předjaří louky hojně pokrývají sněženky. Území je domovem také mnoha vzácných obojživelníků.

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek Příroda

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří Příroda

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.

Přírodní rezervace a park Rakovec Příroda

Přírodní rezervace a park Rakovec

Do Rakoveckého údolí padají svahy se slepencovými skalami, podél meandrujícího potoka Rakovce jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Druhou část parku představuje údolí, které se táhne k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic.