ÚvodČeská nejArchitektonickéPražský hrad – největší hradní komplex na světě
Architektonické

Pražský hrad – největší hradní komplex na světě

Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů. Rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb, které jsou z velké části přístupné veřejnosti, byl tvořen v průběhu jedenácti století v rozmanitých architektonických slozích – od románských staveb z 10. století po high-tech oranžerii česko-britské architektky Evy Jiřičné v Královské zahradě.
S rozlohou 866 hektarů je historické centrum Prahy největší památkovou rezervací u nás. Platí to i pro Prahu coby památku UNESCO: patří k těm nejrozsáhlejším. Pražská památková rezervace zahrnuje jak nejstarší části města na obou březích Vltavy, tedy Staré MěstoJosefov aneb Židovské městoMalou StranuNový Svět a Hradčany s Pražským hradem a Nové Město s Vyšehradem, tak části dalších čtvrtí, namátkou VinohradHolešovicPodolí a Smíchova. Pro zápis v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO dostal výjimku Průhonický park se zámkem: ač leží za hranicemi hlavního města na území středních Čech, je rovněž součástí památky UNESCO.
Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Senát ČR nebo budovu Magistrátu na Mariánském náměstí.

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína a pečených kaštanů. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizarní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví, které otevírají každoročně v září brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, pokračují i třetí zářijový víkend od 17. do 18. září 2022. Těšit se můžete na vstupy do jindy zapovězených míst, speciální akce anebo například komentované prohlídky.

Podvečerní procházka Prahou

Podvečerní procházka Prahou

Staré Město pražské je krásné téměř v každém ročním období. Vydejte se na procházku křivolakými uličkami s romantickými lucernami. Z vyhlídky od Pražského hradu obdivujte veselé červené střechy domů a stovek kostelních věží. Poznejte kouzlo Nového Světa se zapomenutými domy nerudovských časů a osvěžte se v kouzelném penzionu U Raka. V létě můžete příjemný večer zakončit až na náplavce u Vltavy.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Viděli jste už největší hradní komplex na světě?

Viděli jste už největší hradní komplex na světě?

Majestátní budovy kolem tří nádvoří, Starý královský palác se stálou expozicí Příběh Pražského hradu, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, věže Mihulka a Daliborka, jízdárna, míčovna, zahrady… tohle všechno a ještě mnohem víc nabízí Pražský hrad.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Pokud se chcete seznámit s kterýmkoliv členem uměleckého rodu Suchardů, měli byste začít v Nové Pace a okolí, kde je připomínají spousty zajímavých děl. Na přelomu 19. a 20. století navázali na sochařské a řezbářské dovednosti svých předků dva bratři Suchardové, Stanislav a Vojtěch. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s jejich působením v Praze.

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), německy píšící pražský spisovatel a autor románů Proces, Zámek a Nezvěstný, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové literatury 20. století. Pojďte se projít po místech, která Kafku inspirovala k mnoha povídkám i románům, spletí uliček historického centra i pitoreskních zákoutí, kde tento spisovatel žil a psal.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2023 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci, poutní areál Svatá Hora v Příbrami, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

Korunovační klenoty lze spatřit jen při zvláštních příležitostech. Letos budou vystaveny v souvislosti s volbou nového prezidenta České republiky, Miloše Zemana. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 10. do 19. května ve Vladislavském sále.

Jižní zahrady Pražského hradu jsou otevřeny všem milovníkům zeleně

Jižní zahrady Pražského hradu jsou otevřeny všem milovníkům zeleně

Na Pražském hradě se můžete projít po nádherných Jižních zahradách, které v minulých letech prošly náročnou rekonstrukcí. Nyní byly zpřístupněny v původní podobě z počátku 20. století, jakou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Není bez zajímavosti, že Jižními zahradami lze obejít půl Pražského hradu – pás Jižních zahrad se táhne z Hradčanského náměstí až po vyhlídku Na Opyši.

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

Nejkratší měsíc v roce přináší řadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Císařská konírna na Pražském hradě Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě Památky

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Po pražských stopách velkých barokních skvostů architekta Kaňky

Po pražských stopách velkých barokních skvostů architekta Kaňky

V roce 2016 uplynulo 250 let od smrti Františka Maxmiliána Kaňky, jednoho z nejvýznamnějších českých barokních architektů. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na stavby, které nesou jeho rukopis – a připravte se na pořádnou jízdu, protože pracovní tempo pana Kaňky bylo zdrcující.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.