ÚvodČeská nejDopravníParní lokomotiva 464.102 „Ušatá“ ze sbírek NTM – jeden ze dvou prototypů
Dopravní

Parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“ ze sbírek NTM – jeden ze dvou prototypů

Národní technické muzeum (NTM) buduje na Masarykově nádraží v Praze nové železniční muzeum. V jeho sbírkách se nachází také raritní parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“. Od roku 2023 se se stane plně provozním exponátem Národního technického muzea a bude k vidění v čele historických vlaků na našich tratích.
Lokomotiva 464.102 z roku 1940 je jedním ze dvou prototypů, které se měly stát základem pro lokomotivní řadu 464.1, navazující na provozně velmi úspěšné a oblíbené stroje řady 464.0. Koncepčně se jedná o tendrovou lokomotivu (zásobníky uhlí a vody jsou součástí konstrukce lokomotivy) pro rychlíkové a osobní vlaky na tratích s lehčím kolejovým svrškem. Stejně jako řada 464.0 vyráběná ve třicátých letech, i její nástupci byli vyrobeni v pražském závodě ČKD, nesoucím za války jméno Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik AG.

Vzhledem k válečným okolnostem se však řada 464.1 nedočkala sériové výroby a tak navždy zůstalo jen u dvou prototypů, z nichž ten druhý se podařilo v roce 1980 získat pro sbírku Národního technického muzea. Na bohatý provozní život lokomotivy z doby provozu u ČSD i později z doby muzejní naváž muzeum na konci roku 2023, kdy bude kompletně zrenovovaná lokomotiva opět připravena vozit historické soupravy s cestujícími.
 
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Motorový vůz Věžák – nejstarší provozuschopný motorák v České republice

Motorový vůz Věžák – nejstarší provozuschopný motorák v České republice

Motoráky ještě pořád patří k českým lokálkám neboli místním tratím. Vozy 120.4 tuhle tradici jako jedny z prvních zahájily. Ještě během výroby se pro vůz vryla přezdívka "věžák". Konstruktéři totiž posadili strojvůdce přesně doprostřed vagónu nad ostatní cestující. Chtěli tak vyřešit problém, který měly původní kolejové autobusy – před každou jízdou musely být otočeny stanovištěm dopředu, což komplikovalo jejich použití.

V areálu Masarykova nádraží v Praze vznikne železniční muzeum

V areálu Masarykova nádraží v Praze vznikne železniční muzeum

Národní technické muzeum chystá vybudovat nové železniční muzeum v areálu bývalých výtopen Masarykova nádraží v Praze. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout na 150 historických parních lokomotiv, prvorepublikových drezín nebo vagonů z druhé světové války. Nové muzeum by mělo být veřejnosti zpřístupněno v roce 2028.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.