ÚvodČeská nejDopravníNejvětší přístav na Vltavě – přístav Praha Holešovice
Dopravní

Největší přístav na Vltavě – přístav Praha Holešovice

Největší přístav na Vltavě je v pražských Holešovicích. Byl vybudován v letech 1892-1894 jako přístav ochranný a zimní, později byl upraven na přístav obchodní. Byl vyhlouben uměle, jeho délka byla 750 m, šířka 100 m a hloubka 4,8 m. Koncem 20. století přestal přístav sloužit lodní dopravě, ale využívá jako zimní ochranný přístav a jako obchodní centrum. Je také technickou památkou.
Přístav v Holešovicích je jediným přístevm v Praze, který je uzlem tří druhů dopravy: železniční, silniční, vodní. V současné době se celý areál užívá jako zimní ochranný přístav a jako obchodní centrum. Disponuje 8 ha vodní plochy a přes 16 ha tvoří pozemní část. Jeho technologické, provozní a stavební vybavení je natolik rozmanité, že umožňuje manipulaci a skladování všech druhů zboží. Přístav je technickou památkou.

Přístav byl vybudován firmou Lanna v letech ve dvou etapách – nejdříve jako přístav ochranný a zimní v letech 1892 – 95 a později v období 1896 – 1910 jako přístav obchodní. Byl uměle vyhlouben a jeho dálka byla 750 m, šířka 100 m a hloubka 4,8 m. V roce 1906 vzniklo nedaleké seřaďovací nádraží, které vlečka propojovala s nádražím Bubny. Z té doby pochází také větší část budov červeného režného zdiva a krémové omítky. Lodní dopravě přestal přístav sloužit v 90. letech 20. století. Část přístavu slouží jako kotviště velkých lodí.
Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

Holešovický přístav Památky

Holešovický přístav

Holešovický přístav jako jediný pražský přístav propojoval lodní dopravu s železniční a silniční. Původní stavby v přístavišti jsou v secesním stylu a zjemňují strohé tovární Holešovice. Jedná se o významnou techickou památku.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Industriální stavby bývalých továren a jatek se pozvolna přeměnily na propletenou šňůru korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a kulturních prostorů. Rádi sem chodí fandové moderního umění, alternativní kultury i milovníci dobré kávy nebo třeba burgerů. Na průzkum Holešovic vás dnes zve Kudy z nudy.

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

V lednu 2022 slaví hlavní město Praha stoleté výročí vytvoření tzv. Velké Prahy. Roku 1922 se k pražským čtvrtím Hradčany, Malá Strana Staré Město, Nové Město, Josefov, Vyšehrad a Holešovice-Bubny připojilo dalších 37 obcí širšího centra, mezi nimi třeba Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady, Nusle nebo Žižkov. Udělejte si procházku k nejvýznamnějším místům Velké Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Tipy, kam vyrazit vám přináší Kudy z nudy.

Industriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije

Industriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije

Máte rádi industriální architekturu? My na Kudy z nudy rozhodně ano a víme, že i staletá špína, prach a rez mohou být krásné. Ukážeme vám vysoké pece a staré tovární haly, sklárny, strojírny, mlýny a další technické památky, které našly nové využití a mění se v muzea, galerie a kulturní centra.