ÚvodČeská nejDopravníPřístav Praha Holešovice – největší přístav na Vltavě
Dopravní

Přístav Praha Holešovice – největší přístav na Vltavě

Největší přístav na Vltavě je v pražských Holešovicích. Byl vybudován v letech 1892-1894 jako přístav ochranný a zimní, později byl upraven na přístav obchodní. Byl vyhlouben uměle, jeho délka byla 750 m, šířka 100 m a hloubka 4,8 m. Koncem 20. století přestal přístav sloužit lodní dopravě, ale využívá jako zimní ochranný přístav a jako obchodní centrum. Je také technickou památkou.
Přístav v Holešovicích je jediným přístevm v Praze, který je uzlem tří druhů dopravy: železniční, silniční, vodní. V současné době se celý areál užívá jako zimní ochranný přístav a jako obchodní centrum. Disponuje 8 ha vodní plochy a přes 16 ha tvoří pozemní část. Jeho technologické, provozní a stavební vybavení je natolik rozmanité, že umožňuje manipulaci a skladování všech druhů zboží. Přístav je technickou památkou.

Přístav byl vybudován firmou Lanna v letech ve dvou etapách – nejdříve jako přístav ochranný a zimní v letech 1892 – 95 a později v období 1896 – 1910 jako přístav obchodní. Byl uměle vyhlouben a jeho dálka byla 750 m, šířka 100 m a hloubka 4,8 m. V roce 1906 vzniklo nedaleké seřaďovací nádraží, které vlečka propojovala s nádražím Bubny. Z té doby pochází také větší část budov červeného režného zdiva a krémové omítky. Lodní dopravě přestal přístav sloužit v 90. letech 20. století. Část přístavu slouží jako kotviště velkých lodí.
Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Holešovický přístav Památky

Holešovický přístav

Holešovický přístav jako jediný pražský přístav propojoval lodní dopravu s železniční a silniční. Původní stavby v přístavišti jsou v secesním stylu a zjemňují strohé tovární Holešovice. Jedná se o významnou techickou památku.

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Industriální stavby bývalých továren a jatek se pozvolna přeměnily na propletenou šňůru korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a kulturních prostorů. Rádi sem chodí fandové moderního umění, alternativní kultury i milovníci dobré kávy nebo třeba burgerů. Na průzkum Holešovic vás dnes zve Kudy z nudy.

Industriální architektura: víte o místech, kde to žije?

Industriální architektura: víte o místech, kde to žije?

Industriální architekturu máme rádi a kulturní akce v halách starých přádelen, smaltoven, strojíren, mlýnů, trafostanic a dalších továren jsou docela běžná věc. Další prostory se mění na kanceláře, byty, úřady, nákupní a zábavní centra, knihovny, divadla i muzea. Kde taková místa najdete? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.