ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.
O Praze se říká, že je nejzelenější metropolí světa. A skutečně: rozsáhlé i menší lesy, lesoparky, parky a zahrady tvoří téměř pětinu její rozlohy. Pravými poklady pak jsou pražské ostrovy. Když americký list The New York Times zařadil pražskou Vltavu do výběru deseti nejoblíbenějších vodních scenérií v Evropě, určitě výběr ovlivnil právě některý z ostrovů.
 

1. Vltava: řeka, která „umí“ dělat ostrovy

Z celkem 430 kilometrů dlouhého toku Vltavy vede Prahou 31 kilometrů. Pražská Vltava je nejužší v Modřanech, kde je od břehu ke břehu 40 metrů, naopak nejširší je u Šítkovského jezu poblíž Mánesa a Šítkovské vodárenské věže, kde se rozlévá do šířky 330 metrů. Proud Vltavy odjakživa přinášel spousty štěrku, písku a jílů, které se zvolna usazovaly a vytvářely tak ostrovy. Postupně zarůstaly, průplavy mezi nimi se měnily v slepá ramena, a tak se menší ostrovy měnily ve větší a zase se rozdělovaly stavbou zdymadel, přístavů a plavebních kanálů.
 

2. Oázy klidu v centru velkoměsta

Nejslavnější pražské ostrovy jsou samozřejmě ty v historickém centru, tedy Střelecký, Slovanský alias Žofín, Dětský ostrov a Kampa. Rozkládají se na poměrně krátkém úseku mezi Jiráskovým mostem a Karlovým mostem, a mají pestrou minulost. Víte, že Slovanskému ostrovu se kdysi říkalo Barvířka, protože tu kdysi bývaly lázně a barvírna? Vznikl až během 17. a 18. století spojením několika menších ostrůvků. Jeho dominantou je novorenesanční palác Žofín, pojmenovaný po arcikněžně Žofii, matce císaře Františka Josefa I. Bronzový pomník připomíná, že se zdejších vlasteneckých bálů ráda účastnila Božena Němcová; ostatně plesy, koncerty a další společenské akce se zde konají dodnes. Na Střeleckém ostrově, zvaném též Malé Benátky, kde bývalo cvičiště pražských ostrostřelců a kde se v roce 1882 pod vedením Miroslava Tyrše konalo první hromadné vystoupení cvičenců Sokola, dnes najdete lavičky a trávníky pod korunami vzrostlých stromů, stánky s občerstvením, v létě se tu dá tančit, zastavit se v letním kině nebo si užít hudební či jiný festival.
 

3. Ostrovy jen podle jména

Z některých ostrovů nezůstalo nic, jiné se postupně spojily s nábřežím a ostrovy zůstaly jen podle jména. To se týká nejenom známé Kampy, ale třeba také Libeňského ostrova. Byl největší ze skupiny asi deseti ostrůvků mezi Libní a Holešovicemi, ve 20. letech minulého století se ale při regulaci Vltavy spojil s pobřežím Karlína, Libně a s kusem Rohanského ostrova. Krátce poté tu učitel, archeolog a spisovatel Eduard Štorch (1878–1956) založil Dětskou farmu, projekt se skautskými základy, kde žáky z měšťanské školy v Jindřišské ulici vyučoval v přírodě. Místo bylo velmi populární, farmu navštívil i prezident Masaryk. Libeňský ostrov se využívá hlavně k rekreaci: jsou tu zahrádky, sídlí tu vodácké a sportovní oddíly nebo skauti, vede tudy cyklotrasa a u funkcionalistického ateliéru sochaře Zdeňka Němečka (1931–1989) objevíte pitoreskní patinované laminátové sochy; dnes v něm sídlí designové studio Olgoj Chorchoj.
 

4. Ostrůvek pod Karlovým mostem

Počet pražských ostrovů byl nestálý a vrtkavý: podle knihy Vltavské ostrovy v Praze se dají najít historické podklady ke dvaadvaceti z nich, dnes jich napočítáte třináct. Pokud vynecháme dočasné štěrkové naplaveniny, zřejmě nejkratší životnost měl ostrůvek pod Karlovým mostem. Vznikl při povodni roku 1666 a zanikl rovněž při povodni v roce 1785. Dokonce na něm stávala kaplička sv. Jana Nepomuckého.
 

5. Souostroví mezi Karlínem a Holešovicemi

Mezi karlínskými a holešovickými břehy kdysi bylo tolik ostrovů, že Vltava se v těchto místech proměnila spíš v soustavu vodních kanálů, lávek a přívozů. Dnes staré časy připomíná jen ostrov Štvanice. Zmizely Primátorský ostrov, který byl majetkem novoměstských primátorů, Papírnický ostrov, Korunní ostrov, Jerusalemský ostrov (kudy kdysi vedla železnice z nádraží Těšnov do Vysočan) i Kamenský ostrov; ten vznikl po povodni v roce 1432 na místě zničeného mlýna a dnes na jeho místě najdete hotel Hilton a část Negrelliho viaduktu.

Většinu menších ostrovů pohltil Rohanský ostrov, který podobně jako Libeňský existuje už jen na mapách. Ostrov sice zmizel, ale v Karlíně dodnes najdete Rohanské nábřeží: kdysi lemovalo Karlínský přístav. Ten vznikl v roce 1822 úpravou říčního ramene mezi Rohanským ostrovem a pobřežím Karlína. Přístavní koryto bylo 600 metrů dlouhé, přes 22 metrů široké, v zimě většinou nezamrzalo a lodě tu byly chráněné před velkou vodou i při povodních.
 

6. Nejkrvavější minulost

Nejkrvavější minulost z pražských ostrovů má Štvanice, kdysi zvaná Velké Benátky. Jméno dostala podle dřevěné arény, kde se konávaly štvanice na býky, medvědy a další divoká zvířata. Největší popularity tato zábava dosáhla během 18. století, než ji počátkem století následujícího definitivně zakázal císař František I. V roce 1930 se na Štvanici začal stavět první zimní stadion v České republice, který několikrát hostil mistrovství světa v ledním hokeji. V únoru 1955 právě odtud Československá televize vysílala první přenos hokejového utkání. Stadion už nestojí, ale dodnes tu najdete populární tenisový areál, jednu z nejstarších vodních elektráren na Vltavě i unikátní pohyblivý jez.
 

7. Plete se vám Císařská louka a Císařský ostrov?

Pokud byste plavbu kolem pražských ostrovů zahájili po proudu řeky od jihu, první zastávkou bude Veslařský ostrov u Podolského nábřeží. Kdysi tu bývaly pily a skládky dřeva, nyní je rájem vodáků. Mimo jiné tu sídlí Český veslařský klub, spojovaný se vznikem závodu osmiveslic, takzvaných Primátorek. Podél protějšího břehu se táhne ostrov Císařská louka; kdysi se jí říkalo Královská, snad proto, že tady roku 1297 král Václav II. uspořádal velkou slavnost u příležitosti své korunovace. Císařská louka je vlastně ostrov umělý, vznikl až začátkem 20. století, kdy ji od smíchovského břehu oddělil přístav pro vory, ty poslední tudy ale projely roku 1947. Na dobu, kdy byla oblíbeným výletním místem Pražanů, existuje vzpomínka v písničce Karla Hašlera, kde se zpívá, že „…na Císařské louce stojí řada topolů…“ Ostrov se také zlatým písmem zapsal do dějin pražského sportu: bývalo tu první fotbalové hřiště a dráha pro koňské dostihy.

U Císařského ostrova naopak plavba Prahou končí: na jednom břehu je pražská zoo v Troji, na druhém Stromovka. Čeští stavové jej kdysi darovali císaři Rudolfu II., který si tady nechal zřídit bažantnici, pěkný doplněk Královské obory v dnešní Stromovce. Dnes tu jsou upravené cesty a cyklostezky, jezdecký areál s bistrem, dětské hřiště a také moderní čistírna odpadních vod.
Pražské náplavky Památky

Pražské náplavky

Pražská nábřeží jsou součástí regulace toku Vltavy, která vznikla převážně na přelomu 19. a 20. století. V současnosti jsou součástí Pražské památkové rezervace a představují kreativní prostor v centru města pro trávení volného času a konání nejrůznějších akcí.

Nábřeží Ludvíka Svobody Památky

Nábřeží Ludvíka Svobody

Nábřeží Ludvíka Svobody na Novém Městě v Praze vede podél pravého břehu Vltavy od Štefánikova mostu k Hlávkovu mostu. Své pojmenování dostalo podle českého státníka Ludvíka Svobody, který byl v letech 1968–1975 československým prezidentem.

Dvořákovo nábřeží v Praze Památky

Dvořákovo nábřeží v Praze

Dvořákovo nábřeží se nachází u pravého břehu Vltavy a vede od ulice Na Rejdišti vedle Čechova mostu ke Štefánikovu mostu. Bylo vybudováno při asanaci v roce 1904 a název po světoznámém skladateli nese od svého samého počátku. Naleznete zde přístaviště Čechův most a přístaviště Na Františku.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Podvečerní procházka Prahou

Podvečerní procházka Prahou

Staré Město pražské je krásné téměř v každém ročním období. Vydejte se na procházku křivolakými uličkami s romantickými lucernami. Z vyhlídky od Pražského hradu obdivujte veselé červené střechy domů a stovek kostelních věží. Poznejte kouzlo Nového Světa se zapomenutými domy nerudovských časů a osvěžte se v kouzelném penzionu U Raka. V létě můžete příjemný večer zakončit až na náplavce u Vltavy.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Piknik nebo grilování uprostřed metropole Gurmánská turistika

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.

Šítkovská vodárenská věž v Praze Památky

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Jedna z nejstarších pražských vodárenský věží je právě Šítkovská zvaná také Hořejší novoměstská. Nalézá pravém břehu řeky Vltavy na jižním konci Slovanského ostrova v těsném sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes.

Ostrovní scéna Vila Štvanice Kultura

Ostrovní scéna Vila Štvanice

​Ostrovní scéna v centru Prahy je specifickým a nezaměnitelným divadelním prostorem.

Rohanské nábřeží v Karlíně Památky

Rohanské nábřeží v Karlíně

Rohanské nábřeží nikdy nebylo nábřežím v pravém slova smyslu. Jde totiž o širokou silniční komunikaci vedenou po trase zasypaného ramene Vltavy, které v minulosti oddělovalo Rohanský ostrov od pevniny a plnilo roli průplavu.

Císařský ostrov – největší pražský ostrov Příroda

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Veslařský ostrov – centrum vodních sportů v Praze Letní sporty

Veslařský ostrov – centrum vodních sportů v Praze

Veslařský ostrov leží při podolském břehu zhruba na úrovni protější Císařské louky. S pravým vltavským břehem je ostrov spojen betonovým mostem.

Most Legií – novobarokně secesní most Památky

Most Legií – novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Slalomový kanál Štvanice Letní sporty

Slalomový kanál Štvanice

Slalomový kanál na Štvanici stojí vedle zdymadla pod hotelem Hilton. Je dlouhý přibližně 250 metrů. Kanál je vhodný především pro trénink vodního slalomu. Vodákům je zde k dispozici množství velkých vracáků, rozhraní a také několik menších vln.

Půjčovna šlapadel a lodiček v Praze na Starém Městě Letní sporty

Půjčovna šlapadel a lodiček v Praze na Starém Městě

Ve staroměstské zdrži se můžete pokochat pohledy na Karlův most a Karlovy lázně, Kampu, Střelecký ostrov nebo Žofín. Půjčovnu lodiček najdete na Smetanově nábřeží mezi Karlovým mostem a Národním divadlem dole u vody.

Slovanský ostrov – Žofín Příroda

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Ostrov Štvanice v Praze Příroda

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Půjčovna lodiček a šlapadel Slovanka na Slovanském ostrově Letní sporty

Půjčovna lodiček a šlapadel Slovanka na Slovanském ostrově

Přijďte si půjčit lodičku nebo šlapadlo na nezapomenutelnou plavbu po Vltavě historickým centrem Prahy. Nabízí se i romantické noční plavby s lampičkou.V půjčovně Slovanka naleznete také šlapací labutě, autíčka i malé motorové čluny. K dispozici je i posezení na vyhlídkové terase nad Vltavou.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli Příroda

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory Kultura

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Pražský přívoz P7 eHol Ka: po otevření nové lávky je mimo provoz Zážitky

Pražský přívoz P7 eHol Ka: po otevření nové lávky je mimo provoz

Holešovicko-karlínský přívoz P7 (eHol Ka) Holešovická tržnice – Rohanský ostrov byl v provozu jen do 28. července, kdy došlo k otevření nové lávky HolKa.

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie Zážitky

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie

Přívoz se sezonním provozem spojuje vltavské břehy pod modřanským jezem. Nabízí tak rychlé spojení Velké Chuchle a rozvíjející se oblasti na rozhraní Modřan a Hodkoviček.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Čapadlo na Smetanově nábřeží v Praze Gurmánská turistika

Čapadlo na Smetanově nábřeží v Praze

Z původně tmavého a nepříliš přátelského koutu Prahy vznikl zajímavý prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity. Klenutý průchod nábřežní zdí, takzvané čapadlo, se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží a ústí přímo u řeky Vltavy.

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky Zážitky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Pražský přívoz P3 Lihovar – Dvorce Zážitky

Pražský přívoz P3 Lihovar – Dvorce

Přívoz se sezonním provozem (konec března – konec října) nabízí atraktivní spojení oblasti Podolí a Zlíchova, a to včetně výhodných návazností linek pozemní dopravy v zastávkách Lihovar a Dvorce.

Pražský přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň Zážitky

Pražský přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň

Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Nabízí tak spojení zejména pro výlety, lze doporučit malebný výhled na Vyšehradskou skálu z Císařské louky. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu – přívoz je v provozu od 23. března do 28. října 2024.

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady Zážitky

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Praktický, atraktivní, ekologický a jeden z mála bezmotorových na Vltavě – to je osobní přívoz ve Vraném nad Vltavou. Na svém místě stojí již několik staletí a stále slouží všem, kdo se potřebují dostat z Vraného na druhý břeh, k Výzkumnému ústavu lesnickému na okraji zbraslavské osady Strnady.

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty Památky

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty

Na pontonu na pražskéh Smíchovské náplavce stojí památeční Zvon #9801 připomínající osud zvonů, které za druhé světové války odvezli nacisté z Protektorátu Čechy a Morava do Německa.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.

Praha 8

Praha 8

Kromě Prahy 8 se žádný jiný městský obvod tak těsně nedotýká historického jádra a zároveň nekončí až na samém okraji hlavního města. K osmičce totiž patří Karlín společně s Poříčím a budovou Muzea hlavního města Prahy, ale také Dolní Chabry a Březiněves, čtvrti na severních hranicích města.

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí Zážitky

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.

Driving Range Rohanský ostrov Letní sporty

Driving Range Rohanský ostrov

Cvičný golfový areál na Rohanském ostrově v Praze nabízí všem zájemcům seznámení s golfem, jeho procvičování a rozvíjení golfových dovedností.

Vodní dílo Štvanice v Praze Památky

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Dětský ostrov na pražském Smíchově Zážitky

Dětský ostrov na pražském Smíchově

Dětský ostrov na pražském Smíchově nabízí dětská hřiště rozdělená podle věku, od dvouletých po patnáctileté děti. Jsou zde také sportoviště na fotbal s umělou trávou, hřiště na basketbal a tartanová plocha určená na volejbal nebo nohejbal.

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze Památky

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky Památky

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Smíchovská náplavka Památky

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Další aktuality

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha
10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha
Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha
20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha