ÚvodČeská nejHistorickéAlžběta Bavorská zvaná Sissi – rakouská císařovna a manželka císaře Františka Josefa I.
Historické

Alžběta Bavorská zvaná Sissi – rakouská císařovna a manželka císaře Františka Josefa I.

Alžběta Bavorská (24. prosince 1837, Mnichov – 10. září 1898, Ženeva), známá pod přezdívkou Sissi, se rakouskou císařovnou stala náhodou: císař František Josef I. se v roce 1853 měl oženit s její starší sestrou Helenou, místo toho se ale zamiloval do patnáctileté Alžběty. Její osudy, legendární krásu i rebelství znáte z knih, bulvárních časopisů, divadelních jevišť, dokumentárních filmů i romantických televizních seriálů.
Příběh bavorské princezny Alžběty okouzloval svět už v době jejího života. Byla nesmírně populární a i nyní je jedním z hlavních lákadel císařské Vídně. Přitom její skutečný život romantický rozhodně nebyl: po sňatku s Františkem Josefem I. se musela přestěhovat na císařský dvůr ve vídeňském Hofburgu a její další osudy připomínaly snahy utéct od všech formalit a svazujících povinností. Porodila císaři čtyři děti, syna a tři dcery, doprovázela ho i při oficiálních příležitostech, záhy ale objevila půvaby a možnosti cestování. Na cestách po Evropě užívala bohatství, které jí přinášelo postavení císařovny, a ve Vídni se objevovala jen zřídka. K jejímu životu patřila i přísná životospráva, každodenní cvičení, péče o fyzickou kondici i o mimořádně dlouhé vlasy. Se stoupajícím věkem se začaly projevovat její obavy ze stárnutí, proto ji většina portrétů zachycuje před třicátými narozeninami; v pozdější době fotografování i portrétování odmítala.

Do hlubokých depresí, ze kterých se už nikdy nevzpamatovala, ji uvrhla sebevražda syna, korunního prince Rudolfa v roce 1889. Rozdala téměř všechny své šperky, až do konce života už nosila jen černé šaty, stáhla se z veřejného života a začala ještě intenzivněji cestovat. Smrt ji dostihla jako šedesátiletou na cestě do ženevského přístavu, kdy jí zabroušeným pilníkem probodl italský anarchista Luigi Lucheni. Jeho původním cílem byl orleánský vévoda Filip, ale když zjistil, že ten nakonec do města nedorazí, vybral si Sissi: chtěl zkrátka zabít někoho urozeného a vysoce postaveného. Císařovna krátce po atentátu zemřela a je pochovaná po boku svého muže v císařské hrobce ve Vídni.

Z filmových zpracování osudů Sissi je legendární zejména trilogie s herečkou Romy Schneiderovou, zatím posledním snímkem pak je Korzet, druhý celovečerní film rakouské režisérky Marie Kreutzer v hlavní roli s lucemburskou herečkou Vicky Krieps.
 
František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem Památky

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů; Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech Životní styl

Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Přijďte se odreagovat a udělat něco pro své zdraví do Alžbětiných lázních, jedné z nejkrásnějších architektonických dominant Karlových Varů. Lázně byly založeny roku 1906 a pojmenovány po císařovně Elizabetě – Sissi.

Zámek Fryštát v Karviné Památky

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně Příroda

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. m. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Součástí lesoparku je Císařský výhled, vyhlídková terasa s nádherným rozhledem.

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny Příroda

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny

Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.

Císař František Josef: 100. výročí úmrtí

Císař František Josef: 100. výročí úmrtí

Večer 21. listopadu 1916 zemřel ve vídeňském zámku Schönbrunn František Josef I., rakouský císař, český a uherský král. Zatímco výstavy v Rakousku v tento den symbolicky končí, u nás se bude vzpomínat dál. Portál Kudy z nudy vás zve například do Olomouce, do Terezína a na zámky Zákupy a Konopiště.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem se otevře v novém kabátě

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem se otevře v novém kabátě

V Čechách pod Kosířem se po čtyřech letech podařilo dokončit budovu Muzea historických kočárů. Historické dopravní prostředky tažené koňmi si od letošní sezóny budou moci návštěvníci prohlédnout v do detailu propracované stavbě plné výjimečných uměleckých a řemeslných děl. Prostory muzea mají návštěvníky přenést o několik staletí zpět, sama expozice sama je ale veskrze moderní.

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Košířem – největší muzeum kočárů v České republice

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Košířem – největší muzeum kočárů v České republice

V Čechách pod Košířem si můžete prohlédnout kočáry i restaurátorskou dílnu. V Muzeum historických kočárů je ojedinělá a největší sbírka 50 historických kočárů a luceren ve střední Evropě, kde je rovněž k vidění největší kočár všech dob.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.