ÚvodČeská nejHistorickéBivoj – bájný silák ze starých českých legend
Historické

Bivoj – bájný silák ze starých českých legend

Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka. Jméno Bivoj od té doby provází nejenom silné muže, ale také pivo nebo soutěže siláků.
Bájný silák Bivoj se kdysi zamiloval do Kazi, jedné z dcer vojvody Kroka. Ten si ovšem pro svou dceru představoval urozeného, bohatého a mocného ženicha, a nic takového Bivoj rozhodně nebyl. Udatný silák to ale vymyslel jinak: v té době na Kavčí hoře řádil statný a mimořádně drzý divoký kanec. Rozválel spousty políček, ničil úrodu, napadal kolemjdoucí a kromě lidí zabil i několik koní a psů. Bivoj se tedy vypravil na lov a kance polapil: než mu kňour stačil ublížit, mladík ho popadl za uši, hodil si ho na záda a chvátal s ním na Vyšehrad. Tam ho shodil na zem a před očima všech přihlížejících proklál zvíře oštěpem.

Když už se divočák pekl na rožni a chystaly se oslavy, vladyka Krok se Bivoje zeptal, co by chtěl za odměnu. Mladík požádal o ruku jeho dcery – a Krok musel vyhovět. Bivoj s Kazi pak prý spokojeně řadu let žili na hrádku Kazín nad řekou Berounkou. Kančí hlavu si pak na památku otcova hrdinského činu do svého erbu umístil jejich prvorozený syn Rodislav.

Jak to s Bivojem, kancem a Kavčí či Kančí horou bylo doopravdy se už nikdy nedozvíme, ostatně i jméno Bivoj se poprvé objevilo roku 1541 v Kronice české Václava Hájka z Libočan. Pověst o kanci je o něco starší, o té se psalo už na začátku 14. století v Dalimilově kronice, nejstarší česky psané veršované kronice z počátku 14. století. Místo Bivoje v ní však jako hlavní hrdina vystupuje Jetřich z Buzic, který jako odměnu za zabití divoké svině získal kančí hlavu do erbu slavného rodu Buziců.

Kromě toho název Bivoj používá pivovar Cobolis pro silný světlý ležák, existuje rovněž dron Bivoj využívaný Armádou ČR, a jmenoval se tak i jeden z předchůdců slavného Pribináčku. Bivoje a jeho obdivuhodný pochod s divočákem na zádech si připomínají také na Slavnosti královny Johanky, která se koná každý rok v červnu v Rožmitále pod Třemšínem. Při soutěži siláků Rožmitálský Bivoj musí účastníci podobně jako bájný silák Bivoj zvládnout běh s kancem, který váží 67 kilogramů!
Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Pozůstatek brány Špička na Vyšehradě Památky

Pozůstatek brány Špička na Vyšehradě

Z mohutné gotické brány Špička na Vyšehradě se zachovalo pouze torzo, kde dříve bylo infocentrum Vyšehradu, které bylo v roce 2023 přesunuto.

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?

Skála Kazín – pozůstatky hradu Kazín Příroda

Skála Kazín – pozůstatky hradu Kazín

Nad pravým břehem Berounky se zdvihá až 40 metrů vysoká skála od 19.století zvaná Kazín.

Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny

Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny

Váží 25 kilo, má rozpětí křídel 3,3 metru, ve vzduchu dokáže vydržet pět hodin a jmenuje se Bivoj, stejně jako český bájný hrdina. Seznamte se s dronem, který tajně vyvinuli a sestavili čeští odborníci a který bude využívat ukrajinská armáda. Existuje ve třech variantách, průzkumné, „sebevražedné“ a útočné.