ÚvodČeská nejHistorickéČarodějnické procesy na Jesenicku, Šumpersku a ve Velkých Losinách – nejbrutálnější čarodějnické procesy u nás
Historické

Čarodějnické procesy na Jesenicku, Šumpersku a ve Velkých Losinách – nejbrutálnější čarodějnické procesy u nás

V českých zemích sice byly čarodějnické procesy ojedinělé, ale přesto v 17. století zachvátily velkou část podhůří Jeseníků. Celkový počet obětí sice neznáme, ale šlo přibližně o 500 osob. Nejznámější část čarodějnických procesů z 80. let zachycuje kniha Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického a stejnojmenný film režiséra Otakara Vávry.
Pověry o čarodějnicích a jejich tajuplných rejdech k nám pronikaly ze Slezska: alespoň tak si podle historiků můžeme vysvětlit, proč se hony na čarodějnice rozpoutaly právě v okolí Jeseníku, Šumperku a Velkých Losin.
Několik obětí u nás měly i starší čarodějnické inkviziční procesy, k nimž došlo na území Niského knížectví ve Slezsku v letech 1622–1684. V roce 1622 byla například pouhých pár dní po obvinění upálena manželka obecního pastýře z Jeseníku Barbora Schmiedová, další oběti justičních vražd pocházely ze Zlatých Hor či z Opavy. Nejhorší procesy se ale odehrály jinde, například v roce 1636 ve slezské Nyse došlo ke stavbě pecí na spalování hříšníků.

Hlavní vlna čarodějnických procesů v našich zemích vypukla v roce 1678 na lichtenštejnském panství ve Velkých Losinách. Žebračka Marina Schuchová tehdy byla přistižena, jak chce z kostela Sobotíně odnést hostii. Zdánlivě banální příhoda roztočila kolotoč falešných udání, kdy v plamenech na hranicích skončila řada prostých i vážených občanů. Přes 100 obětí včetně šumperského děkana Kryštofa Aloise Lautnera, upáleného roku 1685 v Mohelnici, měl na svědomí právník a inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu (1612–1698). Zabavený majetek upálených, který měl teoreticky připadnout státu, si rozdělila vrchnost s inkvizitory. Poslední soudní procesy s čarodějnicemi proběhly v letech 1683–1684.

Největší čarodějnické procesy v Česku připomíná několik památníků v Sobotíně, Velkých Losinách a Mohelnici, a také několik expozic, například v muzeuJeseníku nebo expozice Čarodějnické procesy v Šumperku. Nachází se přímo v domě, kde bydlela rodina Heinricha Pesckeho, poslední oběti inkvizice na Šumpersku. Když roku 1692 císařské nařízení hon na čarodějnice zastavilo, pro většinu obviněných už bylo pozdě. Poslední obětí – a zároveň jednou z nejstatečnějších – se stal Heinrich Peschke, který zemřel ve vězení v roce 1696 po dvanáctiletém věznění a mučení, aniž by se k čemukoliv přiznal.

K cestování můžete využít také Čarodějnickou cyklotrasu, která propojuje řadu zajímavých míst spojených s procesy.
Muzeum historie obce a řetězárny Česká Ves na Jesenicku Kultura

Muzeum historie obce a řetězárny Česká Ves na Jesenicku

V muzeu v obci Česká Ves je k vidění několik expozic: historie obce, expozice řetězárny, expozice staré školy, atd.

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

V poli nedaleko zámku ve Velkých Losinách stával strom, který prý pamatoval popravu tří vůdců selského povstání proti vrchnosti v roce 1662. Hrůzné představení ale Žerotínové záhy přebili ještě větším trumfem, kdy v krutých inkvizičních procesech poslali na smrt více než sto lidí.

Na kole okolo Mohelnice

Na kole okolo Mohelnice

Na cesty chráněnou krajinou Litovelského Pomoraví, která se rozprostírá mezi Mohelnicí a Litovlí, je nejlepším dopravním prostředkem kolo. Území nádherných lesů protíná řada dobře značených cyklostezek, jejichž povrch je zejména asfaltový. Výlety proto bez obtíží zvládnou i rodiny s dětmi. Nedaleko Mohelnice je navíc skvělé koupání v pískovně zvané Bagr.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole Letní sporty

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Renesanční zámek Velké Losiny Památky

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Městské muzeum Zlaté Hory Kultura

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku Kultura

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem Památky

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

Vlastivědné muzeum v Šumperku Kultura

Vlastivědné muzeum v Šumperku

V Šumperku naleznete vlastivědné muzeum, které se zabývá dějinami a přírodou severozápadní Moravy. Pořádá i krátkodobé výstavy a spravuje v regionu několik dalších muzeí.

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku Kultura

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

Vlastivědné muzeum Jesenicka Kultura

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice archeologie a historie a geologická výstava Spirála času Země. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

#světovéČesko a Praděd: věhlasné letiště čarodějnic s krásnou rozhlednou

#světovéČesko a Praděd: věhlasné letiště čarodějnic s krásnou rozhlednou

Stejně jako Krkonoše mají svého Krakonoše, Brdy Fabiána a Beskydy Radegasta, pánem Jeseníků je Praděd. Svým horám vládne s přehledem a nejvyšší vrcholek Hrubého Jeseníku se po něm dokonce jmenuje. Praděd je skvělým cílem výletů pěšky, na kole, na lyžích anebo dokonce i na košťatech.

Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

Detailní informace o čarodějnických procesech na Jesenicku, podané za využití moderní techniky, nabízí expozice ve Vlastivědném muzeu Jesenicka v Jeseníku. Vznikla v zrekonstruovaném sklepení Vodní tvrze, které tak nabízí krvavou výpravu do 17. století. Otevřeno je od úterý do neděle v čase 9:00 až 17:00 hodin.

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.

Čarodějnický domek Mohelnice Památky

Čarodějnický domek Mohelnice

Dům, který byl významnou součástí městského opevnění a také pravděpodobně první školou na severní Moravě, neblaze proslul jako poslední vězení děkana Lautnera před jeho upálením v čarodějnických procesech.

#světovéČesko a zámek Velké Losiny: renesance, vzácné gobelíny a trpaslíci

#světovéČesko a zámek Velké Losiny: renesance, vzácné gobelíny a trpaslíci

Velké Losiny jsou skvělé místo, kde se můžete zastavit cestou do Jeseníků nebo naopak na zpáteční cestě domů. Hlavním lákadlem je renesanční zámek, ale když k tomu připojíte prohlídku ruční papírny a vodní radovánky v termálním aquaparku, možná vám jeden den stačit nebude.

28. 12.31. 12.
Zimní prohlídky na zámku Velké Losiny

Zimní prohlídky na zámku Velké Losiny

Velké Losiny, Olomoucký kraj
22. 11.23. 11.
Folklorní ples

Folklorní ples

Rapotín, Olomoucký kraj
30. 11.
Krampus show

Krampus show

Sobotín, Olomoucký kraj
14. 11.24. 11.
Fotografie, které hrají

Fotografie, které hrají

Šumperk, Olomoucký kraj
30. 11.5. 1.
Betlémy v šumperském muzeu

Betlémy v šumperském muzeu

Šumperk, Olomoucký kraj
30. 11.27. 4.
Výlet zpět o miliony let

Výlet zpět o miliony let

Šumperk, Olomoucký kraj
7. 11.12. 1.
Filmová expozice Zdeňka a Jana Svěrákových

Filmová expozice Zdeňka a Jana Svěrákových

Šumperk, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace