ÚvodČeská nejHistorickéEvropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách
Historické

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách

Jiří z Poděbrad celý život usiloval o vytvoření mírového spojení všech evropských království do "Evropské unie" již v 15. století.
Jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie, byl roku 1458 zvolen českou šlechtou pro své diplomatické předpoklady vládnout náboženskými válkami rozpolcené zemi, utrakvistům i katolíkům. Kromě obnovy politické jednoty své vlasti usiloval i o vytvoření mezinárodního obranného spolku evropských panovníků proti Turkům na principu národní svrchovanosti států, zásady nevměšování se a řešení sporů před mezinárodním soudním tribunálem.

V květnu roku 1464 vyjelo z Prahy do Francie za králem Ludvíkem XI. poselstvo vedené Antoniem Marinim a Albrechtem Kostkou z Postupic, fojtem Dolnolužickým. Velikou cestu po dvorech evropských vladařů podniklo české poselstvo v čele s Lvem z Rožmitálu, švagrem Jiřího z Poděbrad. Z Čech vyrazilo v listopadu roku 1465 a vrátilo se až za půl druhého roku. V roce 1467 se v Jiříkových službách vypravil za francouzským králem Ludvíkem XI. a milánským vévodou Mariem Galeazzem Sforzou Gosvin Špan, opat kláštera v Neuzelle. Myšlenka mírové „evropské unie“ však byla v 15. století nereálná a ztroskotala na nezájmu monarchů a odporu papeže.

Vzdal se také svého snu o nastolení poděbradské dynastie. Když země potřebovala pomoc Polska, nabídl trůn synovi polského krále. Jiří z Poděbrad povýšil zájmy českého království nad své vlastní a zařadil se do galerie největších osobností našich dějin.
 

Co bylo postaveno nebo obnoveno za Jiřího z Poděbrad?

Během vlády Jiřího z Poděbrad pokračovala na Starém Městě Pražském výstavba kostela Panny Marie Před Týnem. Vzhůru se zdvihalo jeho velkolepé západní průčelí obrácené do Staroměstského náměstí a k radnici Starého Města Pražského.

Z doby Jiřího z Poděbrad pochází i vnější opevnění a brána na hradě Liticích, který byl Jiřího osobním majetkem.

Jiří z Poděbrad se pokládal za potomka Bočka z Obřan, zakladatele kláštera cisterciáků ve Žďáru nad Sázavou, i když byl ve skutečnosti potomkem Bočkova bratra Kuny, od něhož se odvíjel rod pánů z Kunštátu. V rodové posloupnosti kotvil zvláštní vztah krále Jiřího ke klášteru ve Žďáru nad Sázavou. V duchu staré rodové tradice se cítil být patronem a ochráncem starého opatství, jeho druhým zakladatelem tzv. „štiftéřem“. Sám proto dal znovu do Žďáru povolat cisterciáky, kteří klášter opustili za husitských válek. Dbal i o obnovu zpustošených a poničených klášterních budov a o restituci starého klášterního majetku.

Bylo takřka samozřejmostí, že čeští vladaři věnovali svou přízeň pražskému metropolitnímu chrámu sv. Víta. V něm byl Jiří z Poděbrad korunován a tady byl také po své smrti pohřben.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady Kultura

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku Památky

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem Památky

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů v Rožmitálu pod Třemšínem. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem Příroda

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.

Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu Památky

Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu

Na kunštátském náměstí můžete vidět mnoho zajímavých staveb, mezi které patří – barokní fara ze 2. pol. 18. stol., barokní dům z roku 1756, socha krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad z roku 1885.

Lázně Poděbrady – s více než stoletou tradicí Lázně a wellness

Lázně Poděbrady – s více než stoletou tradicí

Lázně Poděbrady jsou již více než sto let navštěvovanou destinací s mnoha možnostmi. Příjemné prostředí, poklidná atmosféra kolonády obklopená zelení parku, klidný břeh řeky Labe, stylové kavárny, prestižní kulturní či sportovní události jsou základem pro oblíbenost tohoto lázeňského města.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů Památky

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Historie a architektonické skvosty Kunštátu – poznejte město s hrnčířskou minulostí Kultura

Historie a architektonické skvosty Kunštátu – poznejte město s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Polabské muzeum v Poděbradech Kultura

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech představuje přírodu, archeologii, historii a lázeňství regionu prostřednictvím stálé expozice Příběh Polabí a expozice Středověký špitál zv. Kunhuta.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem Památky

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Káva Poděbrady

Káva Poděbrady

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Penzion Vila Walter & Son

Penzion Vila Walter & Son

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Pension Fontána Poděbrady

Pension Fontána Poděbrady

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Pension Rondel v Poděbradech

Pension Rondel v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Poděbradský hotel Zámeček

Poděbradský hotel Zámeček

Poděbrady, Středočeský kraj