ÚvodČeská nejHistorickéGiacomo Casanova – známý italský dobrodruh, který žil na zámku Duchcov
Historické

Giacomo Casanova – známý italský dobrodruh, který žil na zámku Duchcov

Zámek Duchcov, romantická Knížecí zahrada, Casanovské slavnosti, zámecké interiéry s ložnicí a knihovnou, rukopisy a křeslo, ve kterém zemřel: to jsou památky na italského dobrodruha Giacomo Casanovu (2. dubna 1725, Benátky – 4. června 1798, Duchcov). Proslavil se jako spisovatel, cestovatel, diplomat, intrikán a svůdník.
Giacomo Casanova se narodil v italských Benátkách v rodině herců. Především matka Zanetta Farussi musela být ve své profesi úspěšná, protože se o ní zmiňuje italský dramatik Carlo Goldoni ve svých Pamětech.

Studoval filozofii a práva na padovské univerzitě a po návratu do Benátek začal pracovat v advokátní kanceláři. U toho ale dlouho nezůstal: od mládí vedl rozmařilý život, hrál hazardní hry a projevoval sklony k romantickým dobrodružstvím. Celý život spoléhal na osobní kouzlo, aby získal vliv, a na hazard a intriky, aby se uživil. Vzato kolem a kolem vedl podobný život jako mnozí další muži, na rozdíl od nich se s tím ale netajil. Casanova se tak opakovaně dostával do vězení (a zase z něj prchal), žil v Itálii, Francii, Německu, Španělsku, Rusku, Praze i Vídni. Uměl brilantně konverzovat, měl nadstandardní encyklopedické vzdělání a na svou dobu mimořádné cestovatelské zkušenosti. Také ale rád vyvolával konflikty, a tak ho v roce 1783 benátská aristokracie z jeho rodného města definitivně vykázala.

Nějakou dobu pak žil ve Vídni jako sekretář benátského velvyslance. Po jeho smrti přijal nabídku rodu Valdštejnů a místo knihovníka na zámku Duchcov. Tam strávil posledních třináct let života, ponížený rolí služebníka, navíc neoblíbený a pokládaný za přežitek navždy zmizelé epochy. Věnoval se sepisování svých autobiografických pamětí, kromě nich ale v napsal i další prozaická díla, román a divadelní hry.

Život a příběhy Giacoma Casanovy byly opakovaně ztvárněny v literatuře, divadle a filmu. Na zámku Duchcov ho každý rok připomíná jedna z prohlídkových tras, autenticky zařízené místnosti, v kterých se Casanova pohyboval, ukázky jeho rukopisu i křeslo, ve kterém 4. června 1798 zemřel.
Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy Kultura

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?

 Kaple sv. Barbory v Duchcově Památky

Kaple sv. Barbory v Duchcově

Barokní kaple, umístěná naproti rybníku Barbora, byla postavená litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem, jako hřbitovní kaple.

Valdštejnové – šlechtický rod přezdívaný „lvi ve službách císařů“

Valdštejnové – šlechtický rod přezdívaný „lvi ve službách císařů“

Valdštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodům v českých zemích. Jejich prvním rodovým sídlem se stal hrad Valdštejn u Turnova v Českém ráji, nejslavnějším příslušníkem rodu pak byl významný český vojevůdce a politik Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634).

Duchcov

Duchcov

Podobně jako města Bílina, Litvínov a Most leží i Duchcov na okraji rozsáhlého území, poničeného těžbou uhlí. Zároveň se tu však z roviny zvedá hradba Krušných hor, obzory krášlí malebné homole vyhaslých sopek Českého středohoří a čeká tu na vás řada zajímavostí v čele se zámkem.