ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Německo?
Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Poslechněte si audio verzi článku
Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
S žádnou jinou zemí nemáme tak dlouhou hranici jako s Německem: měří 810 kilometrů, což je 35 procent celkové délky našich hranic. Milovníky kuriozit bude zajímat, že na ní vedle tisíců zajímavých míst najdou také naše nejzápadnější a nejsevernější body. Kromě toho za hranice s Kudy z nudy opakovaně nahlížíme, třeba v seriálu Na skok přes hranice anebo se seriálem #světovéČesko. Prozkoumali jsem například starobylé císařské falce, největší uměle vytvořenou jezerní krajinu Evropy kolem Lužických jezer anebo sedmnáct míst, která jsou součástí společné česko-německé památky UNESCO, Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří.


 

Vizitka: Německo v číslech

S rozlohou 353 tisíc kilometrů čtverečních je Německo čtyřikrát větší než Česká republika a šestá největší země v Evropě. Co do rozlohy mu v Evropské unii patří čtvrtá příčka (zabírá 8,2 % rozlohy EU), s 85 miliony obyvatel je nejlidnatější zemí EU. Nejvyšším bodem je Zugspitze (2 962 metrů) v Alpách. Hlavním městem je Berlín, úředním jazykem němčina a členem Evropské unie se Německo stalo v roce 1958.


 

Německo v puse

Možná neumíte perfektně německy, a přesto němčinu používáte každý den, a to v podobě germanismů. Vzhledem ke geografické, kulturní i politické blízkosti s německy mluvícími zeměmi a bohatým stykům v minulosti i současnosti čeština z němčiny přejala spousty slov. Spisovný jazyk sice řadu z nich zase úspěšně vytlačil, ovšem hovorová čeština a některá nářečí, to je jiná! Stačí si poslechnout zejména obyvatele z jižního Plzeňska, z Chodska nebo z Pošumaví, a dalších oblastí, odkud je to do německy mluvících zemí blíž než odjinud.



Chcete názorné příklady? Tady je máte, ale počítejte s tím, že to může být malý jazykový kvíz. Mezi germanismy se neřadí jen všeobecně srozumitelná slova jako ráfek, cvikr, celta, masakr, šuplík, šlichta, grunt, virvál, hic, ksicht, sajrajt, kanape, fligna, firhaňk, šábnout se a šprajcnout se, vídrholec, vehikl, štokrle, mantl, klimpr, kredenc, vercajk, cimra, šraňky, fusekle, prezle, sichrhajcka nebo lajntuch, ale také výrazy rajzovat či klempírovat, být štont či štonc, vošajstlich, šnycl a krýgl, cvibach, šajn, helfnout, vajdlink, naštorc, hejčmo, eintopf, šláftruňk, gáblík, sicfllajš, šublkosten, mélšpajz, faulenc, ermholc, luftovat nebo fajrovat.
 

Německo v puse podruhé: Oktoberfest a německé Vánoce

Kudy z nudy jsme se podívali do vánočního městečka Seiffen a za tradicemi výroby svícnů s tvarem zdobeného oblouku zvaných Schwibbogen, které o Vánocích září i v řadě našich domácností (víte, že jejich tvar symbolizuje vstup do hornické štoly a zároveň nebe?), ale mnichovský Oktoberfest, největší pivní slavnost na světě, pozornosti Kudy z nudy zatím unikal. Na populární svátek piva přitom každoročně mezi šesti miliony návštěvníků míří i statisíce Čechů. Oficiálním i symbolickým zahájením slavnosti je naražení prvního sudu ve stanu rodiny Schottenhamelů, kdy pípu dřevěnou palicí do sudu dle tradice zaráží sám mnichovský primátor. Zážitkem je i slavnostní příchod hostinských či průvod bavorských krojů.

A proč Oktoberfest začíná v září? Jeho počátky totiž sahají až do roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburskou. Na oslavu pozvali celé město a v dalších letech slavnosti opakovali. Postupně se prodloužily a kvůli přívětivějšímu počasí přesunuly na září, ale název Oktoberfest zůstal. Tak Zum Wohl!
 

Tipy, kam se podívat v Německu

O propojení Česka a Německa vypovídá i několik tradic, zapsaných na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společný zápis pro obě země se týká modrotisku a vorařství. S Německem sdílíme také mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe, kde našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním dělají společnost německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen.



Kam se můžete podívat v Německu? Třeba na Bismarckovy věže, památníky připomínající sjednocení Německa a kancléře Ottu von Bismarcka (1815–1898). Z původních 240 se jich dochovalo přibližně 170; tři jsou u nás, většina se však nachází v Německu. Kuriozitou je replika nádherné rozhledny, která stávala na Pradědu: její přesnou kopii najdete na vrcholu Wetzsteinu u městečka Lehesten.

Mezi oblíbené výletní cíle v Německu, která dobře znají i čeští výletníci, patří samozřejmě památky UNESCO. A tak například když Goethe jezdil rád do našich lázní, vy mu návštěvu můžete oplatit výletem do Výmaru. Fanynky rytířských romancí se mohou vypravit na hrad Wartburg s úchvatným výhledem na Eisenach, uchvátí vás i romantické město Quedlinburg s více než 1 300 pečlivě zrestaurovanými hrázděnými domy anebo ďábelský most Rakotzbrücke v zámeckém parku v Kromlau. Výlet k němu si naplánujte na jaro, až pokvetou stovky rododendronů a azalek!
Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Lipensko je místo, kde si v zimě skvěle zalyžujete, kde si užijete koupání i výlety na kolech a kde čeká spousta atrakcí pro děti. Lipno ale má i svou druhou tvář, pro leckoho přitažlivější než turisticky vyhlášenou oblast kolem Lipna nad Vltavou a Frymburku. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat méně známý jižní břeh vodní nádrže Lipno.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí  a na Cínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí a na Cínovec

Máte rádi Krušné hory? Vydejte se s portálem Kudy z nudy do okolí Cínovce a Krupky. Ukážeme vám staré důlní štoly, zajímavé hornické památky i místa, kde zabavíte děti, kde si skvěle zalyžujete anebo zajezdíte na kole. Samozřejmě vás čeká i výlet za hranice po stopách horníků a památek UNESCO, a to do německého Altenbergu a dolu Zinnwald.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet k přehradě Fláje a do vánočního města Seiffen

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet k přehradě Fláje a do vánočního města Seiffen

Vydejte se s portálem Kudy z nudy až na vrcholky Krušných hor k přehradě Fláje, která jako jediná u nás nabízí pravidelné prohlídky vnitřku hráze – a to dokonce i v zimě! Kromě toho vás zavedeme k téměř neznámému přestěhovanému kostelu, ukážeme vám místo, odkud se otvírá krásný výhled na přehradu shora, a nakonec se na skok podíváme do vánočního městečka Seiffen k sousedům do Německa.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do nejsevernější části České republiky, krajině ze tří stran obklopené Saskem. V zeměpise jste se o ní učili jako o Šluknovském výběžku, ale Šluknov zdaleka není jediné zajímavé místo, které tu můžete navštívit. Na toulkách vás okouzlí působivá krajina, řada historických a technických památek a několik kuriozit – třeba obraz v krajině vytvořený z menhirů, nejsevernější železniční trať anebo nejsevernější bod České republiky, zvaný český Nordkap.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov

Naplánujte si výlet nebo dovolenou v krásné přírodě Českého lesa a na Tachovsku! S portálem Kudy z nudy nejenom nezabloudíte, ale neunikne vám ani žádné zajímavé místo. Provedeme vás Tachovem i jeho okolím, a samozřejmě se podíváme i k sousedům. Hned za hranicemi totiž leží Historický park Bärnau-Tachov, největší středověký archeopark v Německu.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Německa

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Německa

Nejdelší hranici má Česko s Německem: měří necelých 820 kilometrů a sahá od Trojmezí pod šumavskou horou Plechý až na západ až k Ašskému výběžku, a pak podél Krušných hor až k Trojmezí u Hrádku nad Nisou. Míst, kam se podíváme „na skok“ za hranice, je opravdu hodně – od Bavorského lesa přes největší německý středověký archeopark až po zříceninu hradu Oybin kousek od Žitavy.

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Vytěžit z jediného výletu maximum: to je styl cestování Kudy z nudy. V našich článcích najdete osvědčené tipy, cestovatelské zajímavosti i inspiraci pro všechny regiony a oblasti Česka. Seriál Na skok přes hranice ale nabízí ještě něco navíc!

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

Jízdní kolo oslavilo už 200 let: první prototyp poprvé představil v roce 1817 německý vynálezce Karl Drais. Dnes na nich jezdíme do práce i ve volném čase, závodíme, posilujeme, relaxujeme a zkrátka si život s bicyklem užíváme plnými doušky. Česko navíc je významným výrobcem a vývozcem moderních bicyklů, horských kol i elektrokol. Pojďte se seznámit s několika zajímavými značkami.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz Letní sporty

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

#světovéČesko a rozhledna Štěpánka: královna Jizerských hor opředená temnou věštbou

#světovéČesko a rozhledna Štěpánka: královna Jizerských hor opředená temnou věštbou

Novogotická rozhledna Štěpánka stojí na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Malebná vížka se špičatou střechou na vrcholku jménem Hvězda patří k mimořádně oblíbeným výletním místům, navenek ale vůbec ničím neprozrazuje, že její stavbě osud nepřál.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Vilém Blodek (3. října 1834 v Praze – 1. května 1874 v Praze) byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog. Poslední čtyři roky života Blodek strávil v ústavu pro choromyslné v pražských Kateřinkách, kde také předčasně ve 39 letech zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Poutní a naučná Skokovská stezka Příroda

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor Letní sporty

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích Památky

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.