ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Itálii?
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Poslechněte si audio verzi článku
Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Itálii milujeme ve všech jejích podobách. Leží poměrně blízko, takže cesta trvá jen pár hodin, a nabízí vše, co od dovolené obvykle čekáme. Pro dvacet italských regionů platí, že co jméno, to pojem a představa dovolené jako sen. Posuďte sami: nelákají vás jména jako Abruzzo, Apulie, Benátsko alias Veneto, Emilia-Romagna, Kalábrie, Kampánie, Ligurie, Lombardie nebo Toskánsko? S Kudy z nudy jsme se do Itálie několikrát podívali se seriálem #světovéČesko, třeba do renesančních arkád v Bologni, do labyrintu u Villy Pisani, do římských vil, do Florencie, za krásou renesančních sgrafit, do italských zahrad anebo do Benátek ke kostelu Madonna dell'Orto. Mimochodem, ten má v Čechách dvojníka: kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí.


 

Montecarlo, malý italský Karlštejn

Jednou z prvních významných osobností italského původu v Čechách byla zřejmě kněžna Emma Italská (asi 948–1006), třetí manželka knížete Boleslava III. Těsnější kontakty s Itálií navázaly české země za krále a císaře Karla IV., kdy se české území stalo součástí Svaté říše římské. Karlovým nejoblíbenějším italským městem byla Lucca: v mládí ho sem poslal jeho otec, král Jan Lucemburský, aby město spravoval. V roce 1368 pak osvobodil město od nadvlády Pisy, a když následně prohlásil Luccu za svobodné město, položil tak základy její moderní historie. Lucca si svoji samostatnost zachovala až do roku 1805, kdy byla dobyta Napoleonem, ale dodnes slaví Den svobody.



Kromě osvobození Luccy se Karel IV. podílel i na architektonické podobě města a jeho okolí. Český kronikář Beneš Krabice z Weitmile vzpomíná, že zde nechal postavit hrad s mohutnými zdmi a městečko Mons Charoli aneb Montecarlo, což je italská slovní obdoba názvu Karlštejna. I přes další úpravy je půdorys Montecarla dodnes takový, jak jej navrhl český král, a to včetně starobylé pevnosti Fortezza del Cerruglio.
 

Češi v Itálii a Italové v Česku

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které lákaly české umělce k cestám do Itálie. S Itálií spojil své osudy hudební skladatel Josef Mysliveček, na ozdravné pobyty tam jezdil Franz Kafka a důkladně ji procestoval i Karel Čapek. Na Capri jezdíval na dovolenou prezident Masaryk, který podnikl také několik výletů do Neapole a blízkého okolí, navštívil Vesuv, Pompeje i Řím.

Fungovalo to ale i opačně. Už v druhé polovině 16. století a zejména v době panování císaře Rudolfa II., kdy se Praha stala hlavním městem Svaté říše římské, u nás žily spousty Italů. Architekti, stavební mistři, kameníci nebo štukatéři a další řemeslníci a obchodníci se v Čechách často usadili i s rodinami. Italské kořeny měli Jan Blažej Santini a Jakub Auguston, v českých zemích působili italští architekti Giovanni Battista Alliprandi, Giovanni Battista Aostalli de Sala, Antonio Octavio Broggio, Carlo Lurago, Giovanni Pietro Tencalla, Giovanni Domenico Orsi či malíř Giuseppe Arcimboldo. V českých zemích se také usadily řady původně italských šlechtických rodů, například Belcrediové, Clary-Aldringenové, Collaltové, Colloredové, rod d’Este, Gallasové, Thunové, Gonzagové, Thurn-Taxisové a Magnisové, a také rody Pallavicini, Piccolomini či Strozzi.


 

Vizitka: Itálie v číslech

Itálie je hornatá země s rozlohou 301 tisíc kilometrů čtverečních, velikostí srovnatelná s Polskem nebo Norskem. Významnou část tvoří velké ostrovy jako Sicílie a Sardinie. Není divu, že jedním z italských lákadel jsou příjemné písečné pláže a romantické skalnaté zátoky: italské pobřeží měří téměř osm tisíc kilometrů. Itálie má přes 60 milionů obyvatel, a je tak po Německu a Francii třetím nejlidnatějším státem Evropské unie. Jejím úředním jazykem je italština. Členem Evropské unie se Itálie stala v roce 1958.

Nejvyšším bodem je vůbec nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, který leží přímo na italsko-francouzských hranicích a země se tak o něj dělí s Francií. Jeho výška je 4809 metrů, skutečný skalní vrchol Mont Blancu ale je schovaný pod ledovou a sněhovou čepicí.
 

Italské inspirace

Na seznamu památek UNESCO má Itálie několik desítek míst. Často jde o celá města, namátkou Řím, Veronu, Florencii, Urbino, Benátky, San Gimignano, Ferraru, Sienu nebo Neapol. S Českou republikou se Itálie podílí na mezinárodním projektu Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe, kde tak v UNESCO našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním dělají společnost italské lázně Montecatini Terme.

Pro milovníky filmové turistiky a památek je skvělým cílem hrad Castel del Monte. Najdete jej v jižní Itálii nedaleko Bari. Znáte jej z úvodní scény filmového zpracování románu Umberta Eca Jméno růže, kde se ovšem hrad proměnil v blíže neurčený klášter v severní Itálii, a také ze seriálu Smysl pro tumor. Hrad postavil římský císař, král sicilský a titulární král jeruzalémský Fridrich II. Štaufský, a byl dokončen v roce 1250. Stavba má osmiúhelníkový půdorys s osmi rovnoměrně rozmístěnými symetrickými věžemi a zdmi stejné výšky a délky. Trůní ve výšce 540 metrů nad mořem a je jedním ze symbolů Apulie i unikátním mistrovským dílem středověké architektury.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

Na cestě Moravským Toskánskem vás budou provázet měkce zvlněné kopce, vinice, aleje a osamělé remízky. Někomu možná budou chybět cypřiše nebo Florencie, ale to podstatné tu je: malebná krajina, kde se budete cítit příjemně. A navíc stejně jako v italském Toskánsku vás i tady bude provázet víno – kdo by odolal?

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy Kultura

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím. Dnes vám tedy přinášíme několik tipů na místa, která se budou všem fotografům určitě líbit. Nechte se inspirovat a udělejte si výlet do přírody.

Zámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?

Zámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?

Líbí se vám naše novogotické zámky? Historizující novogotický sloh se objevil v polovině 18. století v Anglii. Určitě znáte Hlubokou nad Vltavou nebo Hrádek u Nechanic, ale ukážeme vám i sídla téměř neznámá a pak ta zapomenutá, která na své objevitele teprve čekají.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Když si mezi přáteli zděláte malou anketu o místech s nejhezčím výhledem na Prahu, určitě vám někdo doporučí Jižní zahrady Pražského hradu. Od roku 2016 je můžete vidět v podobě, kterou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po jeho stopách.

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Bohuslav Jan Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko) byl český hudební skladatel klasické hudby. Vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka patří mezi nejvýznamnější a nejhranější české autory. Byl skladatelem polymorfním, který prošel rozmanitými vývojovými fázemi, než dosáhl zcela osobitého slohu.

Výlet do Máchova kraje – za králem všech romantiků

Výlet do Máchova kraje – za králem všech romantiků

Básník, skvělý kreslíř, vášnivý cestovatel a zároveň muž se slušným filozofickým a právním vzděláním – to byl Karel Hynek Mácha (1810–1836). Jeho putování po českých hradech, horách a dalších romantických místech láká i dnes k výpravám řady novodobých turistů.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla (4. dubna 1882, Chropyně – 7. října 1953, Praha) patřil k významným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Připomenout si jej můžete v Peruci na Lounsku, kde měl v jednom z křídel zámku měl svůj byt a ateliér. Nyní se tu se chystá otevření rozsáhlé Fillovy galerie.

Obelisk Via Lucis v Uherském Brodě Památky

Obelisk Via Lucis v Uherském Brodě

Autorem bronzového obelisku je přední světový sochař českého původu žijící ve Francii a Itálii – Ivan Theimer. Obelisk byl odhalen u příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského, za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Clary-Aldringen – šlechtický rod, který otevřel České Švýcarsko prvním turistům

Clary-Aldringen – šlechtický rod, který otevřel České Švýcarsko prvním turistům

Českosaské Švýcarsko patřilo k prvním místům na světě, kde se začalo rozvíjet podnikání v cestovním ruchu. Za vznikem řad krásných a dodnes proslulých turistických cílů stojí šlechtický rod Clary-Aldringenů. Pochází z Toskánska a podle některých zpráv jeho členové žili v českém království už za císaře Karla IV.

Lanýže od Markéty Gurmánská turistika

Lanýže od Markéty

Ochutnejte čerstvé lanýže a lanýžové produkty z Itálie.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině

#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině, na rozhraní Čech a Moravy. Ráz zdejší krajiny a malebné městečko může zcestovalým turistům připomínat italskou obec Greve in Chianti, jejímž charakteristickým znakem je asymetrické náměstí, stejně jako v Počátkách. Historické jádro města na Vysočině se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavý wellness resort.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Loreta Starý Hrozňatov – poutní areál Maria Loreto Památky

Loreta Starý Hrozňatov – poutní areál Maria Loreto

Na kopci nad Starým Hrozňatovem asi 5 km od Chebu stojí pozoruhodný areál Lorety s poutním kostelem sv. Ducha, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Čechách i v Německu – Maria Loreto.

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

Schodiště stoupající do nebe se objevuje v řadě vánočních filmových pohádek. Kolik má stupňů? Odpověď na zapeklitou otázku najdete u poutního kostela Panny Marie Bolestné na vrchu jménem Homole, osamoceném návrší pár kilometrů od Potštejna.

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

S renesancí se setkáte takřka po celé Moravě, ale málokteré místo jí nabízí tolik jako Moravská Třebová. Právě v časech renesance se město na česko-moravském pomezí stalo centrem humanistické vzdělanosti a díky tomu se mu říkalo Moravské Athény. Skutečným klenotem je arkádové nádvoří zdejšího zámku – renesanční, jak jinak?

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

Bílé či smetanově zbarvené sloupy probleskující mezi stromy, otevřené sloupové haly, arkády a kolonády, ba dokonce i vítězný oblouk: půvabných míst inspirovaných antickým Řeckem u nás najdete bezpočet. Tentokrát necháme stranou zámky i kostely a vypravíme se pátrat po kouzelných zákoutích v parcích a zahradách. Vesměs jde o skvělé tipy pro báječné podzimní procházky, co říkáte?

#světovéČesko a toulky Českým Meránem

#světovéČesko a toulky Českým Meránem

Českou Sibiř budete určitě znát, ale víte, kde hledat Český Merán? V podstatě se jedná o menší oblast umístěnou jihozápadně od České Sibiře s tím, že okolí Javorové skály a město Sedlec – Prčice je společné pro obě lokality. Označení Český Merán se používá od 19. století a dá se říci, že zahrnuje území od Sedlčan přes Prčici, k obci Vlksice. Pojďte se toulat krajinou balvanů a malebných kopců. Český Merán skýtá velké množství turistických tras.

#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí

#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí

Čistá a nefalšovaná radost z objevování neznámého: kdo nezná Dubí na Teplicku, právě takové pocity může zažít při pohledu na kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Zdá se vám, jako by ho sem přenesli odněkud z Itálie? Nemýlíte se, jeho předlohou skutečně byl kostel Madonna dell'Orto v Benátkách.

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

Nejstarší mužský klášter v Čechách, poslední dochovaný větrný mlýn v Praze i jeden z nejstarších pivovarů v Evropě: to všechno poznáte při návštěvě Břevnova, jedné z částí Prahy 6. Zdejší klášterní pivo Benedict ochutnáte přímo na místě v Klášterním šenku.

#světovéČesko a vrch Gothard: pocta Hořicím, hořickému pískovci a kamenickým tradicím

#světovéČesko a vrch Gothard: pocta Hořicím, hořickému pískovci a kamenickým tradicím

O Hořicích se mluví jako o městě kamenné krásy díky kvalitnímu pískovci a spoustě zajímavých soch a staveb. Některé z nich vám představíme podrobněji a pozveme vás na pár zajímavých procházek. Pokud si s sebou zabalíte na svačinu slavné hořické tubičky, čeká vás i sladký happyend.

Věda a historie není nuda: Československé legie, Legiovlak a tipy na legionářské výlety

Věda a historie není nuda: Československé legie, Legiovlak a tipy na legionářské výlety

Náš stát vzešel z obětí československých legionářů a stojí na jejich odkazu. Abychom nezapomněli, komu vděčíme za svou svobodu, je tu LEGIE 100, projekt Československé obce legionářské. Připomeňte si Kudy z nudy vznik a dlouhou historii československých legionářů!

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

Mikulov nikdy nezklame a je spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Mají ho rádi milovníci vína, památek i krásných panoramat: stačí vyšplhat k zámku anebo na některý z okolních pahorků a rozhlédnout se kolem sebe.

#světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů

#světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů

Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů – Templářů. Vzhledem k tomu, že historie jejich řádu se psala necelých dvě stě let (od roku 1120 do roku 1312), je pozoruhodné, jak silný odkaz po sobě zanechali, a to dokonce i v Českých zemích. Jejich aktivita u nás spadá zejména do 13. století, tedy do dob jejich největšího ekonomického rozmachu v Evropě.

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

Pražské baroko, to nejsou jen paláce na Starém Městě, kostel sv. Mikuláše nebo sochy na Karlově mostě, ale i místa dokonale skrytá před rušnými ulicemi. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do malostranských palácových zahrad, do konejšivé zeleně plné romantických zákoutí, nádherných výhledů a barokních zákoutí.

Degustario uprostřed Moravského Toskánska Gurmánská turistika

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Zažijte nádhernou krajinu Toskánska i na Moravě. Kousek od Slavkova u Brna se rozkládá obec Archlebov.

Míčovna Pražského hradu Památky

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.