ÚvodČeská nejHistorickéHilsneriáda – aféra, která začala v roce 1899
Historické

Hilsneriáda – aféra, která začala v roce 1899

Hilsneriáda aneb Hilsnerova aféra se týkala vyšetřování vraždy devatenáctileté Anežky Hrůzové, k níž došlo na jaře roku 1899 u Polné na Vysočině. Brutální zločin byl záhy označen za židovskou rituální vraždu a byl za ni odsouzen mladík židovského původu jménem Leopold Hilsner (1876–1928). Proces vyvolal obrovský zájem veřejnosti a současně nebývalou vlnu antisemitismu. Přestože od události uplynulo více než sto let, Hilsneriáda dodnes není uzavřená a vzbuzuje silné emoce.
Dvaadvacetiletý Leopold Hilsner měl v Polné mizernou pověst: nikdy nepracoval, nechával se živit matkou, toulal se a žebral. Nesrovnalosti v jeho výpovědi nakonec vedly k zatčení a procesu. Ten se konal v září 1899 v Kutné Hoře a Hilsner byl na základě nepřímých důkazů odsouzen k trestu smrti. Rozsudek byl poté zrušen, v novém procesu u soudu v Písku v listopadu 1900 ale padl stejný verdikt. Do dění Hilsneriády se zapojil se do něj i budoucí prezident T. G. Masaryk, který pověry o rituální vraždě odmítal a proces označil za atentát na rozum a lidskost.

Nakonec Hilsnerovi v roce 1901 císař František Josef I. trest prominul a Nejvyšší soud jej změnil na doživotí. V pankrácké věznici v Praze si pak Hilsner odseděl téměř 18 let, než ho v březnu 1918 omilostnil císař Karel I. Muž s podlomeným zdravím pak žil zejména ve Vídni, a to s finanční podporou místní židovské obce i prezidenta Masaryka. Zemřel v jednapadesáti letech a nikdy nebyl rehabilitován, jen po sto letech se za pochybení katolické církve přímo v Polné omluvil profesor Tomáš Halík.

Dnes v lese Březina u Polné na Vysočině, kde Anežku našli, stojí pomníček s křížem. Hilsneriádu připomíná také expozice v Rabínském domě, v roce 2016 byl případ zfilmován pod názvem Zločin v Polné.
 
Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Pro časopisy zaměřené na historii a nejrůznější tajemství je Polná dodnes vděčným cílem a jména Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera znají i ti, kteří tu nikdy nebyli. Pojďme se proto seznámit s městečkem na Vysočině podrobněji a podívat se na místa, která by vás mohla zajímat.

Rabínský dům v Polné Památky

Rabínský dům v Polné

Rabínský dům vznikl dostavbou objektu, stojícího vedle budovy synagogy a zahrnoval v sobě nejenom byt rabína, ale i obecní dům.

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Dnes uplynulo přesně 124 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné Příroda

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Okružní naučná stezka v městečku Polná je zaměřená na poznávání přírody a významných památek na trase. Stezka je značena klasickým tzv. zeleným psaníčkem a začíná a končí na Husově náměstí.

Polná

Polná

Zámek s řadou muzejních expozic u rybníka jménem Peklo, zachovalá židovská čtvrť se synagogou a židovský hřbitov, měšťanský pivovar, stará škola a chrám Nanebevzetí Panny Marie s prvním církevním muzeem na Vysočině – to všechno najdete v Polné, oceněné titulem Historické město roku 2006.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Hrob Anežky Hrůzové u Polné Památky

Hrob Anežky Hrůzové u Polné

Pietní místo se nachází na místě nálezu těla Anežky Hrůzové v lese Březina, která zde byla v dubnu roku 1899 zavražděna. Z hrůzného činu byl obviněn žid Leopold Hilsner, kterému přitížila domněnka, že se jednalo o rituální vraždu. Celé kauze se pak začalo říkat Hilsneriáda.