ÚvodČeská nejHistorickéJan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře
Historické

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog Jan Blahoslav (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov) patřil vedle Petra Chelčického (asi 1379 – asi 1460) a Jana Amose Komenského (1592–1670) k nejvýznamnějším představitelům české reformace a Jednoty bratrské. Známe jej také jako překladatele Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické, prvního českého překladu bible z původních jazyků.
Jan Blahoslav pocházel z Přerova, kde se narodil v únoru 1523 jakémusi Blažkovi a jeho ženě Kateřině, která patřila mezi nejhorlivější členky přerovského sboru. Později si otcovo křestní jméno pozměnil na příjmení.
Blahoslavovo působení v rodném městě připomíná památník Jednoty bratrské s expozicí archeologických nálezů a pamětní deska, připomínající starou bratrskou školu a dva její žáky, tedy Jana Blahoslava a Jana Amose Komenského. Na Horním náměstí v centru města, rovněž stojí pomník Jana Blahoslava od sochaře Františka Bílka. Město ho nechalo vztyčit ke 400. výročí Blahoslavova narození.

Základní vzdělání získal Jan Blahoslav na školách Jednoty bratrské v Přerově a v Prostějově, ve studiích pokračoval na humanistickém gymnáziu ve slezském Goldbergu a ve Wittenbergu, kde se seznámil s Martinem Lutherem. Po návratu působil v Přerově a posléze v Mladé Boleslavi, roku 1557 byl zvolen biskupem. V roce 1558 přesídlil do svého posledního působiště, jihomoravských Ivančic, kde vedl vzornou bratrskou školu a na popud kněží i četných věřících začal z řečtiny překládat Nový zákon; tiskem poprvé vyšel v roce 1564. Záměr přeložit i Starý zákonJan Blahoslav nestihl, zemřel při vizitační cestě v Moravském Krumlově roku 1571.

Splněním dávného snu pro členy Jednoty bratrské se stala Bible kralická, s maximální péčí a patrným vlivem Jana Blahoslava přeložená z původních jazyků, ze kterých kdysi dávno bible vznikla, tedy převážně řečtiny, hebrejštiny a aramejštiny. Stylisticky vybroušený překlad Nového zákona Jana Blahoslava byl vydán samostatně jako její šestý díl v roce 1593 nebo 1594.

Na rozdíl od Jana Amose Komenského a dalších Blahoslavových současníků známe podobu Jana Blahoslava: v obou vydáních bratrských kancionálů z roku 1561 a 1564 je zobrazen na titulní straně – a to pozor, s brýlemi, které v 16. století rozhodně nebyly běžné. Má se za to, že Jan Blahoslav byl jedním z prvních, kdo je používal. Byl také autorem zřejmě vůbec prvního českého Slabikáře: spis z roku 1547 se jmenoval Slabikář český a jiných náboženství počátkové.
Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Městská památková zóna Přerov Kultura

Městská památková zóna Přerov

Uprostřed Moravy v Olomouckém kraji leží na řece Bečvě město Přerov. S městem je spojena řada známých jmen osobností, sídlí zde Muzeum Komenského či nejstarší tuzemské muzeum zaměřené na pedagogiku. Prohlédnout si můžete také několik dalších památek.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.