ÚvodAktualityVýročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona
Památky

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

  • 14. února 2023
20. února 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog. A také překladatel Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické. Také díky Janu Blahoslavovi je čeština tak krásná: srozumitelný, jasný a vytříbený jazyk prvního českého překladu bible z původních jazyků totiž ovlivnil vývoj spisovné češtiny v době národního obrození.

Jednota bratrská, latinsky Unitas Fratrum

Jednota bratrská, latinsky Unitas Fratrum, je jedna z protestantských církví, dodnes působících v České republice. Inspirátorem jejího vzniku byl Petr Chelčický (asi 1379 – asi 1460), jeden z nejvýznamnějších představitelů české reformace, nejvýznamnější osobností Jednoty bratrské pak byl Jan Amos Komenský. V jejich stínu objevíme řadu dalších zajímavých lidí – například Jana Blahoslava (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov). Na rozdíl od obou předchozích dokonce známe jeho podobu: v obou vydáních bratrských kancionálů z roku 1561 a 1564 je zobrazen na titulní straně – a to pozor, s brýlemi, které v 16. století rozhodně nebyly běžné. Má se za to, že Jan Blahoslav byl jedním z prvních, kdo je používal. Byl také autorem zřejmě vůbec prvního českého Slabikáře: spis z roku 1547 se jmenoval Slabikář český a jiných náboženství počátkové.
 

Jednota bratrská, Přerov a Jan Blahoslav

Evangelická Jednota bratrská to v 15. a 16. století neměla jednoduché: nepřipojila se k ani jedné ze dvou oficiálních a schválených náboženských stran, tedy katolíkům a kališníkům, a od dob Jiřího z Poděbrad tak čelila nepřetržitému pronásledování. Svou činnost rozvíjela pod ochranou tolerantních šlechticů, a protože v Čechách nebylo bezpečno, přestěhovali se Čeští bratři hlavně na Moravu, a to zejména na panství pánů z Pernštejna, pánů ze Žerotína, Kostků z Postupic či Krajířů z Krajku.

Jedním ze středisek Jednoty bratrské býval i Přerov. Ve městě se konalo několik důležitých sněmů Jednoty bratrské a Přerov se také stal jedním ze sídel biskupů, například Jana Láneckého, což byl duchovní rádce majitele panství Karla staršího ze Žerotína a vzor mladého Jana Amose Komenského. V únoru 1523 se tu jakémusi Blažkovi a jeho ženě Kateřině, která patřila mezi nejhorlivější členky přerovského sboru, narodil syn Jan. Později si otcovo křestní jméno pozměnil na příjmení a dnes jej známe jako Jana Blahoslava.
Přerov s bratrským sborem roku 1593 na vedutě Jana Willenbergera
Dnešní pohled na centrum Přerova přes řeku Bečvu

Bratrský sbor v Přerově

Čeští bratři odmítali násilí ve věci víry a církve, a soustředili se na budování malých společenství, na výchovu dětí a školství. Bylo tomu tak i v Přerově: celý přerovský bratrský areál zachytil na vedutě z roku 1593 Jan Willenberger (1571–1613). Na obrázku je pohled na město ze severu přes řeku Bečvu. Uprostřed stojí bratrský sbor, obehnaný nízkou zídkou. Má pět podlouhlých oken, na hřebeni sedlové střechy je vížka s lucernou. Napravo na západním konci sboru je masivní čtyřhranná věž s renesanční čelenkou; tudy vede vchod do sboru. Nalevo, na východní straně, stojí blízko sboru jednopatrový bratrský dům se třemi štíty.

Na břehu řeky dnes najdete památník Jednoty bratrské s expozicí archeologických nálezů a pamětní desku, připomínající starou bratrskou školu a dva její žáky, přerovského rodáka Jana Blahoslava a Jana Amose Komenského, který tu v letech 1614–1618 zahájil svou pedagogickou dráhu. Škola stávala v místě zvaném Na Marku, v těsné blízkosti ulice Spálenec. Kousek odtud, na Horním náměstí v centru města, rovněž stojí pomník Jana Blahoslava od sochaře Františka Bílka. Město si jím přesně před sto lety připomnělo 400. výročí Blahoslavova narození.
 

Studia a cesty Jana Blahoslava

Základní vzdělání získal Jan Blahoslav na školách Jednoty bratrské v Přerově a v Prostějově. Když odcházel do Prostějova, uměl latinsky, snad i řecky, a byl bratrským mládencem. To byla forma výuky a výchovy: mládenec žil v domě hospodářově, staral se o svěřené úkoly a hlouběji se seznamoval s bratrskou teologií.

Jako dvacetiletého ho vypravili na humanistické gymnázium do Goldbergu ve Slezsku a do Wittenbergu, kde se seznámil s Martinem Lutherem a humanistickými spisy jeho blízkého spolupracovníka a přítele Filipa Melanchthona. Po návratu pokračoval ve svém vzdělávání v Přerově, působil v Mladé Boleslavi, a roku 1557 byl zvolen biskupem. Když v roce 1558 přesídlil do svého posledního působiště, jihomoravských Ivančic, byl nejenom písařem a archivářem Jednoty bratrské, ale také autorem řady historických, náboženských, mravokárných a pedagogických spisů a textů. Ohlas měla například Filipika proti misomusům, v níž hájil vyšší vzdělání kazatelů Jednoty bratrské, či kancionály, tedy sborníky náboženských písní.
 

Ivančice a vzorná bratrská škola v Ivančicích

Za Jana Blahoslava byly Ivančice malé město obklopené poli, vinicemi a zahradami, kde vedle sebe poklidně žili kališníci, čeští bratří i novokřtěnci. Hned po svém příchodu se Jan Blahoslav ujal ivančické bratrské školy a do učebních plánů zařadil i manuální práci, například vázání knih a po roce 1562 i práci v tajné bratrské tiskárně. Za Blahoslavova působení šlo patrně o nejlepší bratrskou školu vůbec a dokonalou přípravku nejenom na kněžství v Jednotě bratrské, ale i pro studium na univerzitě; několik let po jeho smrti byla přeměněna na bratrské gymnázium.
 

Jan Blahoslav, Nový zákon a Bible kralická

Nejčtenější knihou bylo mezi bratry vedle Blahoslavova kancionálu Písmo svaté. Na popud kněží i četných věřících začal Jan Blahoslav z řečtiny překládat Nový zákon, a to s přihlédnutím ke starším překladům; tiskem poprvé vyšel v roce 1564. Odtud už byl jen krůček k přání, aby s podobnou péčí a přímo z hebrejského originálu přeložil Starý zákon a doplnil jej vším, co je potřeba k výkladu a správnému pochopení textu. To už ale Jan Blahoslav nestihl; zemřel při vizitační cestě v Moravském Krumlově roku 1571.

Splněním dávného snu pro členy Jednoty bratrské se stala Bible kralická, s maximální péčí a patrným vlivem Jana Blahoslava přeložená z původních jazyků, ze kterých kdysi dávno bible vznikla, tedy převážně řečtiny, hebrejštiny a aramejštiny.

Mohla se jmenovat Bible ivančická, jenže tiskárna se z Ivančic v roce 1578 odstěhovala o kousek dál, do Kralic nad Oslavou pod patronát Jana ze Žerotína, který sídlil v blízké Náměšti nad Oslavou. Díky bohatým komentářům po stranách textu, vysvětlivkám a odkazům na biblická místa se dílo nevešlo do jediného svazku a muselo vyjít v šesti dílech, proto se nejstaršímu vydání říká šestidílka. První část Bible kralické byla vytištěna už roku 1579. Stylisticky vybroušený překlad Nového zákona Jana Blahoslava byl vydán samostatně jako její šestý díl v roce 1593 nebo 1594.
Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích Památky

Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích

Ivančice dosáhly svého vrcholu v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde tajná tiskárna. Dodnes se ve městě zachovaly pozůstatky bratrského areálu ze 16. a 17. století.

Ivančice

Ivančice

Ivančice jsou malebné jihomoravské město na soutoku Jihlavy, Rokytné a Oslavy. Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Městská památková zóna Přerov Kultura

Městská památková zóna Přerov

Uprostřed Moravy v Olomouckém kraji leží na řece Bečvě město Přerov. S městem je spojena řada známých jmen osobností, sídlí zde Muzeum Komenského či nejstarší tuzemské muzeum zaměřené na pedagogiku. Prohlédnout si můžete také několik dalších památek.

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog Jan Blahoslav (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov) patřil vedle Petra Chelčického (asi 1379 – asi 1460) a Jana Amose Komenského (1592–1670) k nejvýznamnějším představitelům české reformace a Jednoty bratrské. Známe jej také jako překladatele Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické, prvního českého překladu bible z původních jazyků.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.

Křížová cesta v Brně-Lesné aneb Milan Kundera jako Jidáš Památky

Křížová cesta v Brně-Lesné aneb Milan Kundera jako Jidáš

Nová křížová cesta v oknech kostela Blahoslavené Marie Restituty v Brně-Lesné je tak trochu jiná. Odkazuje totiž na osudy a činy známých osobností. Je mezi nimi spisovatel Milan Kundera a básníci Ivan Blatný a Jan Zahradníček.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Další aktuality

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

16. listopad 2024 18:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj
Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

12. listopad 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj
Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

10. listopad 2024 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj
Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

9. listopad 2024 10:54
Životní styl, Olomoucký kraj
Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

9. listopad 2024 9:24
Památky, Olomoucký kraj
Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj
Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj