ÚvodČeská nejHistorickéVáclav Klaus – druhý prezident České republiky
Historické

Václav Klaus – druhý prezident České republiky

Václav Klaus (* 19. června 1941, Praha) je ekonom a politik, spoluzakladatel Občanské demokratické strany. V letech 1992–1998 působil jako předseda vlády, v letech 2003–2013 zastával úřad prezidenta České republiky.
Václav Klaus se narodil na pražských Vinohradech, dětství a mládí prožil v okolí Tylova náměstí. Vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze, před vstupem do politiky působil jako bankovní úředník a od roku 1987 pracoval v Prognostickém ústavu Československé akademie věd. Po listopadu 1989 byl výraznou osobností Občanského fóra a v prosinci 1989 se stal federálním ministrem financí. Spolu s Vladimírem Mečiarem stál u rozdělení Československa, po předčasných volbách v roce 1998 byl předsedou Poslanecké sněmovny.

V únoru 2003 Václav Klaus vystřídal ve funkci prezidenta Václava Havla a stejně jako on strávil na Pražském hradě dvě funkční období, tedy maximální ústavou povolenou dobu. Úřad opustil v březnu 2013.

Václav Klaus byl dlouhá léta vrcholovým sportovcem, hrál košíkovou a odbíjenou, také rád lyžuje a hraje tenis. Ve volném čase čte beletrii a poslouchá hudbu, zvláště jazz. Je ženatý s ekonomkou Livií Klausovou, má dva syny a pět vnoučat. Publikoval přes 40 knih a je nositelem mnoha mezinárodních cen a čestných doktorátů z univerzit z celého světa.
 
7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Když v roce 1918 vzniklo Československo, v čele nového státu stanul Tomáš Garrigue Masaryk, výrazná osobnost boje za národní sebeurčení. Kolik prezidentů se od té doby vystřídalo v čele naší země, jaké osudy a příběhy je provázejí?

Česká poštovna na vrcholu Sněžky Památky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově Kultura

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově

V areálu bývalého centra pro současné umění FUTURA se nachází pětimetrové sousoší zadnic od Davida Černého. Sousoší není volně přístupné od doby, kdy centrum v roce 2022 zaniklo.

Prezidentský domeček na Pražském hradě Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Symbolem české národní turistiky je hora Říp

Symbolem české národní turistiky je hora Říp

Místem, které si nejvíce spojujeme s událostmi z českých dějin, je hora Říp. V aktuální anketě o tom přesvědčivě rozhodli návštěvníci portálu Kudy z nudy. Každý Čech by se podle jejich mínění měl podívat také na Pražský hrad, Karlštejn nebo Velehrad.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.