ÚvodČeská nejHistorickéVěčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu
Historické

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.
Vypálení obce Lidice nacisty bylo domnělou odplatou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté na místě zavraždili lidické muže, ženy odvlekli do koncentračních táborů a děti usmrtili plynem nebo dali na převýchovu. Nacistické běsnění zmařilo celkem 340 lidických životů.

Všechna stavení vypálili a zbořili, sady a aleje zlikvidovali a zahladili i všechny cesty. V místě původní obce zůstala holá pláň. Právě prázdnota nejvíce šokovala přeživší lidické ženy po jejich návratu. Říšské pracovní službě trvalo víc než rok, než se jí podařilo celou vesnici srovnat se zemí. Z původních stromů přežil zkázu přímo v obci pravděpodobně jen jediný – známá hrušeň. Lidický rybník nacisté zavezli sutí z domů, dokonce změnili koryto lidického potoka. Jejich snahou bylo zničit v krajině všechny prvky, které by mohly vyvolávat vzpomínky na obec, jež se tu před jejich zásahem nacházela.

Zpráva o nelítostném vypálení Lidic dne 10. června 1942 a utrpení jejích občanů však obletěla celý svět. Lidice se staly celosvětovým symbolem obětí nacistických válečných zločinů a na jejich počest byla řada obcí po celém světě přejmenována jejich jménem a mnoho dětí po celém světě bylo pojmenováno "Lidice".

Díky obdivuhodné mezinárodní sbírce byly Lidice po tragédii znovu vystavěny. V roce 1949 byly postaveny první domy. Dnes bychom domů v obci našli kolem dvou stovek, přičemž v nich žije 542 obyvatel. Hitlerovo prohlášení „Lidice zemřou navždy“ se ovšem nenaplnilo. Lidice žijí! Jedním z mnoha důkazů je stále populárnější uzavírání sňatků v lidickém Růžovém sadu.
 

Proč právě Lidice?

Po atentátu na tehdejšího na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Němci zuřivě hledali viníka celé akce. Nemohli nic vypátrat a tak se chytili milostného dopisu, který napsal slévač Václav Říha (pod jménem Milan) své milence Anně Marusczákové, dělnici z továrny na baterie ve Slaném. Ta se v osudný den bohužel nacházela ve stavu nemocných a tak dopis otveřel továrník Jaroslav Pála (dopis byl adresován do sídla firmy).

Ženatý Říha se chtěl ze vztahu s naivní Aničkou vycouvat, proto jí napsal dopis ve kterém se stylizuje jako odbojář provádějící blíže neurčenou "akci". Podezřelý dopis však místo k děvčeti putoval na gestapo. Ambiciózní šéf kladenského gestapa v něm uviděl jednoho z mužů, kteří vykonali atentát a tím také zpečetil osud Lidic.

Po zatčení Anny i Václava následovaly výslechy obou zadržených, při nichž se gestapo dozvědělo o dvou lidických rodácích, kteří v tu dobu sloužili u Britského Královského letectva RAF. Jmenovali se por. Josef Horák a por. Josef Stříbrný. Gestapo se domnívalo, že oba tito rodáci z Lidic by mohli mít spojitost se spácháním atentátu na Heydricha a v noci z 3. na 4. června 1942 zatkli všechny příslušníky rodin obou jmenovaných, tedy Horákových a Stříbrných. Krátce na to se sice ukázalo, že tato stopa je falešná a rozhodně nepovede k dopadení atentátníků, avšak nacistická mašinérie žádala krvavou odplatu. Když nacisté neměli přímé pachatele, stačila jim tato záminka k tomu, aby bylo o osudu Lidic rozhodnuto, ačkoliv obyvatelé obce Lidice byli zcela nevinní.
Růžový sad v Lidicích Příroda

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti Památky

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.

V lidickém Růžovém sadu byl vysazen Záhon republiky

V lidickém Růžovém sadu byl vysazen Záhon republiky

Památník Lidice se v letošním roce připojuje k projektu Ministerstva kultury Společné století 1918-2018, který oslavuje 100. výročí vzniku Československa. U této příležitosti byl v Růžovém sadu založen Záhon republiky, ve kterém bude do konce roku vysázeno symbolických 100 růžových keřů.