ÚvodČeská nejKulturníAntonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu
Kulturní

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček (16. května 1870, Praha – 1. února 1910, Praha) byl vrcholným představitel českého umění na přelomu 19. a 20. století. Byl mistrem v zachycení světla a stínu, ve svých krajinomalbách dokázal zachytit atmosféru venkova, malebnost i charakter české krajiny. Za vrchol jeho tvorby bývá považováno přibližně sedmdesát obrazů, které namaloval při pobytu v Kameničkách u Hlinska.
Antonín Slavíček se narodil v rodině Jana Slavíčka, hospodářského správce Vysokého učení polytechnického v Praze. Studoval na gymnáziu ve Spálené ulici a soukromě se učil malovat u malíře Emila J. Laufra. V letech 1886 až 1887 pobýval v Mnichově a věnoval se studiu v galeriích, pak se zapsal do krajinářské třídy na Akademii výtvarných umění do třídy profesora Julia Mařáka. V roce 1888 patrně z nešťastné lásky na krátký čas vstoupil do benediktinského kláštera v Rajhradě u Brna. Po návratu do Prahy opět vstoupil do školy profesora Mařáka, s jehož ateliérem jezdil malovat do plenéru. Oblíbil si Okoř, oboru Hvězda a jihočeskou Bechyni.

V roce 1895 se Antonín Slavíček oženil s Bohumilou Brynychovou z Bylan u Kutné Hory. Ta do manželství přinesla dostatek peněz, takže se Slavíček nemusel starat o finance. Měli spolu tři děti. Dcera Eva (1895–1953) se později vdala za legionářského básníka Rudolfa Medka; narodili se jim synové malíř Mikuláš Medek (1926–1974) a novinář a politik Ivan Medek (1925–2010). Syn Slavíčkových Jan (1900–1970) se rovněž stal malířem, Jiří Slavíček (1901–1957) byl filmový střihač a režisér.

Antonín Slavíček rád maloval v Hostišově, v oblasti zvané Česká Sibiř, kam jezdil za spisovatelem Janem Herbenem. Když si přečetl román Západ od spisovatele K. V. Raise, inspirovaný životem obětavého kněze Josefa Parduse, chtěl popisovanou krajinu vidět na vlastní oči. Tak poznal Kameničky u Hlinska, z nichž se díky Slavíčkovi postupně stal ráj malířů. V dalších letech Slavíček namaloval asi sedmdesát obrazů, z nichž ten nejslavnější jménem U nás v Kameničkách má ve sbírkách Národní galeriePraze. Současně vytvořil řadu obrazů staré Prahy, které se řadí k malířským skvostům té doby.

V létě 1909 byl Antonín Slavíček při koupání ve studené horské říčce v Orlických horách raněn mrtvicí. Ochrnul na pravou polovinu těla a když po několika měsících pochopil, že se už nikdy neuzdraví, na počátku roku 1910 dobrovolně odešel ze života. Jeho hrob najdete na Olšanských hřbitovechPraze. Vdova po Antonínu Slavíčkovi, paní Bohumila, se musela sama starat o tři malé děti. Už v srpnu 1910 se provdala za rodinného přítele a malíře Herberta Masaryka (1880–1915), syna pozdějšího československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Společně měli další čtyři děti, dvojčata Tomáše a Annu a Herberta a Herbertu. Oba chlapci však zemřeli v útlém dětském věku.

Dílo Antonína Slavíčka je zastoupeno v řadě soukromých i veřejných sbírek a galerií, například v Západočeské galerii v Plzni, Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě či v Moravské galerii v Brně.
Městská galerie ve Vysokém Mýtě Kultura

Městská galerie ve Vysokém Mýtě

Na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě naleznete zrekonstruovanou budovu radnice, kde v současné době sídlí Městská galerie. Kromě klasických a moderních malířů se specializuje na politické umění a karikaturu.

Osada Amerika u Votic Životní styl

Osada Amerika u Votic

V roce 1925 založil podnikavý kožišník Josef Přenosil jihovýchodně od Votic chatovou kolonii. Nazval ji Amerikou. Název měl evokovat něco nového, exotického, a ukázal se, jako dobrý marketingový tah.

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií Gurmánská turistika

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií

Mánes opět ožívá! Tento jedinečný a unikátní gastronomický komplex různých stylů kuchyní, atraktivních prostor a kultury nabízí svým návštěvníkům nejen umělecké ale i gastronomické potěšení.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Galerie umění Karlovy Vary Kultura

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka Památky

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Dřevěná socha Malíře ve Svratce Památky

Dřevěná socha Malíře ve Svratce

Dřevěná socha „Malíře“ z roku 2013 od řezbáře Jiřího Šilera symbolizuje malířskou tradici Svratky a nachází se na náměstí 9. května.