Slatiňanská
hipologická expozice byla zřízeno po 2. světové válce a vznikla jako
ukázka obrovské služby i obětí, které kůň člověku prokázal a přinesl, a také na estetické hodnoty, jimiž kůň člověka obohacuje. Sbírka je svým rozsahem největší v Evropě. Ve 34 místnostech jsou předměty s koňskou tématikou.
Hïstorie hipologického muzea sahá do doby po skončení druhé světové války, kdy byla v zámecké budově z inventářů více než 100 památkových objektů a dalších institucí soustředěna
sbírka s koňskou tematikou podle návrhu univerzitního profesora Františka Bílka. Bohatá kolekce seznamuje s vývojem koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti.
V části
Kůň v umění spatříte mnoho obrazů od nejslavnějších malířů a rytců, kteří se věnovali zobrazování koně ve vojenství, dopravě, sportu i zábavě. Koně totiž byli po člověku nejčastějším motivem výtvarného umění všech vývojových etap i národů. Ve sbírkách se nachází i vzácný soubor obrazů Jana Jiřího Hamiltona.
V expozici nechybějí
ukázky sedel a postrojů, informace o
španělské jezdecké škole či
steeplechase. Zámek vlastní například také unikátní soubor podkov z 15. až 20. století. nebo sbírku asi 50 převážně dámských sedel z 18. až 20. století.