ÚvodČeská nejKulturníJiří Wolker – nadaný básník, který nikdy nezestárl
Kulturní

Jiří Wolker – nadaný básník, který nikdy nezestárl

Básnická sbírka Těžká hodina z roku 1922 a básně jako Balada o snu nebo Balada o očích topičových na dlouhá desetiletí zařadily Jiřího Wolkera (29. března 1900, Prostějov – 3. ledna 1924, Prostějov) mezi proletářské básníky, opěvované totalitním režimem. Takovou nálepku si ale talentovaný mladík, který chtěl změnit svět, rozhodně nezaslouží.
Jiří Wolker se narodil v Prostějově, v měšťanské rodině bankovního úředníka. Básně, pohádky a povídky začal psát během studií na prostějovském gymnáziu, dnešním Gymnáziu Jiřího Wolkera. Některé z nich se objevily v jeho první významné básnické sbírce Host do domu. Několik památníků připomíná rok 1916, kdy se Wolker účastnil prvních skautských táborů a výprav pod vedením Antonína Svojsíka v Orlovských lesích nedaleko Lipnice nad Sázavou. Prázdniny obvykle trávil u rodičů své maminky ve vile Bellevue na Svatém Kopečku u Olomouce. Vzpomíná na ni v básni Svatý Kopeček, která začíná verši:

Žlutavý kostel vlá na hoře zelené,
to je korouhev této krajiny tiché a svěcené,
to je Svatý Kopeček u Olomouce, místo pro poutníky a výletníky.

V roce 1919 Wolker nastoupil na právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Podobně jako řada dalších umělců vstoupil do nově založené komunistické strany a stal se členem literární skupiny Devětsil. Jeho osud se tragicky změnil v dubnu 1923, kdy mu lékaři diagnostikovali tuberkulózu. Léčil se v Tatranské Poliance ve Vysokých Tatrách a na chorvatském ostrově Krk, ale nemoc rychle postupovala. Pár měsíců před smrtí si Wolker složil vlastní veršovaný epitaf:

Zde leží Jiří Wolker, básník, jenž miloval svět
a pro spravedlnost jeho šel se bít.
Dřív než moh’ srdce k boji vytasit,
zemřel – mlád dvacet čtyři let.

Nakonec se ani čtyřiadvaceti let nedožil, zemřel v Prostějově 3. ledna 1924 a je pochován na městském hřbitově. Připomíná ho pomník na náměstí Svatopluka Čecha, pamětní deska s bustou na rodném domě a socha na náměstí T. G. Masaryka: navždy mladý Wolker tu sedí na lavičce a pozoruje svůj rodný dům.
Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Wolkerův památník ve Světlé nad Sázavou Památky

Wolkerův památník ve Světlé nad Sázavou

Na konci zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou se nachází památník A. B. Svojsíka a Jiřího Wolkera. Pokud půjdete dál směrem přes Závidkovice na Lipnici, přijdete k druhému Wolkerovu památníku.

Poeziomat v Olomouci Kultura

Poeziomat v Olomouci

Poeziomat v Olomouci od jara 2024 opět funguje. Starý kus, který dosloužil, nahradil nový. Ten již není napojen na elektřinu a člověk mu ji dodá otáčením kliky.

Wolkerova vila na Svatém Kopečku Památky

Wolkerova vila na Svatém Kopečku

Básník Jiří Wolker trávil na Svatém Kopečku mnoho času, kdy zde navštěvoval svou babičku. Její dům, kde Wolker trávil mnoho času, se nazývá dům "Na krásné vyhlídce" nebo též Wolkerova vila.

Prostějov

Prostějov

Elegantní město poetických festivalů se zámkem, několika kostely a dvěma radnicemi: starou renesanční a novou s orlojem a 66 metrů vysokou věží – to je Prostějov. Díky poloze v rovinách Hané je ideální pro toulky na kole; pohodlně se tak dostanete i k rekreační oblasti u Plumlovské přehrady.

Lesní vila Heinricha Liebiega v Harcově – Wolkerovo sanatorium Památky

Lesní vila Heinricha Liebiega v Harcově – Wolkerovo sanatorium

Letní sídlo v Liberci zvané Lesní vila, které pro Liebiegy navrhl Schmeissner v letech 1901–1906, je inspirované francouzským typem zahradního zámku "maison de plaisance".

30 let od sametové revoluce: třicet let obnoveného Junáka a českého skautingu

30 let od sametové revoluce: třicet let obnoveného Junáka a českého skautingu

Přátelství na celý život, nevšední dobrodružství a opravdové prožitky: to je skauting. Organizace Junák – český skaut letos slaví třicet let od svého obnovení. Víte, že jde o rekordně nejdelší období, kdy čeští skauti mohli volně žít bez zákazů a omezení?