ÚvodČeská nejKulturníManuál pivního znalce – pivo čepované na český způsob
Kulturní

Manuál pivního znalce – pivo čepované na český způsob

Kvašené obilné nápoje, které můžeme považovat za přímé předchůdce piva, jsou staré jako lidstvo samo. Ale až v posledních staletích jsme přišli na to, jak vyrobit nádherně hořký a zlatavý nápoj s bohatou pěnou. Věděli jste, že pivo typu pilsner má své kořeny právě na českém území ve městě Plzeň?
Dobrého hospodského poznáte podle toho, že má kolem pípy uklizeno a umí načepovat pivo různými styly. Díky rozdílným stylům čepování tak stejné pivo ze stejného sudu může chutnat různě. Jeden styl je příčinou většího řízu, zatímco jiným zase vyniknou sladové tóny.
 
Základním stylem českého čepování piva je hladinka – velké pivo s pěnou až po okraj sklenice čepované na jeden zátah. Výsledkem je pivo o perfektní teplotě, se správným poměrem piva a krémové pěny.
 
Šnyt dřív býval oblíbený u štamgastů, kteří si ho dávali jako poslední kousek před odchodem domů. Šnyt je v podstatě malé pivo s bohatou pěnou ve velkém půllitru. Jeho výhodou je, že se nemusí pít rychle, protože má krémovou pěnu, která chuť piva chrání.
 
Zajímavým způsobem čepování je mlíko. Půllitr je plný krémové až smetanové pivní pěny, připomíná tak sklenici mléka. Mlíko oceníte, když ho vypijete na ex. Po napití překvapivě ucítíte pivo, které je však jemnější a hlavně sladší. To čochtan oproti tomu nemá pěnu žádnou. Výčepní naplní sklenici až po okraj pouze pivem bez pěny. Díky tomu pivo obsahuje plno oxidu uhličitého a zdá se, že pivo má ostrý říz. Čochtan je ze všech způsobů nejvíc osvěžující a ideální na zahnání letní žízně.
Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze Zážitky

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze

Příběh českého piva, které změnilo svět. Prožijte příběh a proces výroby nejoblíbenějšího českého ležáku doslova na vlastní kůži!

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.

10 tipů na restaurace a pivovary CzechSpecials, kde můžete ochutnat skvělé pivo

10 tipů na restaurace a pivovary CzechSpecials, kde můžete ochutnat skvělé pivo

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, kde se pivo pije, tam se dobře žije….ale pozor, nám spotřeba piva na jednoho obyvatele klesá, v roce 2020 to bylo 135 litrů a v roce 2022 jen 129 litrů. Pivovary v Česku uvařily 19,6 milionu hektolitrů piva, meziročně o 2,8 procenta méně. S tím musíme něco udělat! Nejlépe tak, že půjdeme na pivo a dáme si k němu něco dobrého k snědku. Dnes vás pozveme i na zajímavá piva tam, kde byste možná pivní speciály nečekali. Všechny restaurace mají certifikát CzechSpecials.

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky Zážitky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Kozlova škola čepování Zážitky

Kozlova škola čepování

Skupinám od 10 osob nabízí pivovar tříhodinový zážitkový program Kozlova škola čepování piva nebo pětihodinový program Kozlí výprava do pivovaru. Program ale může absolvovat i individuální návštěvník.

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

Restaurace Lokál – česká kuchyně té nejlepší kvality Gurmánská turistika

Restaurace Lokál – česká kuchyně té nejlepší kvality

Stýská se vám po klasických pokrmech české kuchyně, které se v mnoha restauracích již skoro nevyskytují? Už dlouho jste neviděli domácí houskový knedlík, nebo omáčku, která nepřišla do styku s instantním práškem? Pak je Lokál, jehož hlavní filozofií je čerstvost surovin a poctivá práce kuchařů, ta pravá volba pro vás.

Radegastova škola čepování Zážitky

Radegastova škola čepování

Radegast pro vás připravil Školu čepování, která vám nepochybně bude hrou. Ať už přijdete s přáteli nebo s kolegy, naučíme vás čepovat dokonalé kousky.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Pivní festival Gambrinusu: Dejte si pivo do skla na největší pivní zahrádce

Pivní festival Gambrinusu: Dejte si pivo do skla na největší pivní zahrádce

Jediný pivní festival, který nabídne tu největší pivní zahrádku, na které vám obsluha přinese v oroseném skle perfektně načepované tankové pivo. To je Gambrinus den, jehož čtvrtý ročník se koná v pátek 21. a v sobotu 22. června, jak jinak, než v hlavním městě českého piva, v Plzni. Můžete se těšit na dva dny s pivem Gambrinus, tradičním občerstvením a plzeňskými kapelami.

Pivovar ve Velkých Popovicích zve na školu čepování piva

Pivovar ve Velkých Popovicích zve na školu čepování piva

Napadá váš často, jaké to asi je, postavit se za výčep? Tak co si takhle rozšířit obzory na Kozlově škole čepování piva? Individuálním návštěvníkům se v pivovaru Velké Popovice otevírá kurz čepování vždy první sobotu v měsíci od 14:15 hodin. Skupinky čítající 10 a více zvídavých nadšenců si mohou rezervovat libovolný termín.