ÚvodČeská nejKulturníMasopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka
Kulturní

Masopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka

Tradiční masopust doprovází pestré masky, zabíjačkové pochoutky, koblihy a boží milosti, a také starobylé obřadní mečové tance. Fenomén moravsko-slovenského pomezí je od roku 2023 zapsaný na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Fašank Strání - mečový tanec Pod šable

Masopustní mečové tance navrhlo k zápisu Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Zvyk, zachovaný už jen ve Strání, Bystřici pod Lopeníkem a Komni, patří podle odborníků k nejstarším zaznamenaným tanečním obyčejům. Tradice, která se hrdě předává z generace na generaci, doplnila ve Zlínském kraji další, již dříve zapsané lidové zvyky, tedy slovácký verbuňk, jízdy králů, valašský odzemek a tradiční hody s právem.

A jak vlastně mečové tance vypadají? Jde o řetězové a kruhové tance, které se ale liší svým provedením.

Například ve Strání se tančí mečový tanec zvaný Pod šable. Pětici mužů doprovází gazda, který celou obchůzku řídí a na dřevěný rožeň napichuje nebo přivazuje dary od jednotlivých domácností. V Bystřici pod Lopeníkem zase fašankový průvod předvádí spolek Bobkovníci, jejíž název vychází od starodávného zbojníka Bobka. Družina dvanácti chlapců chodí o masopustu dům od domu. Deset chlapců tančí „pod šable“, jeden hraje na harmoniku a poslední vybírá naturálie. V Komni se tanečníkům říká „skakúni“, mají pomalované tváře a jeden z nich má kolem pasu červený turecký šátek.

Přestože název mečový tanec zní výhružně, ve skutečnosti na něm nic nebezpečného není. Tanečníci používají dřevěné, červeně natřené šavle, navíc často společně tančí dospělí muži – tatínkové – a opodál stejný tanec vytáčejí jejich malí synové; dětem by rozhodně nebezpečné zbraně nikdo do rukou nedal.

Počátky této tradice lze vystopovat už v 16. a 17. století, kdy se na moravsko-slovenském pomezí bojovalo proti nájezdům Turků, Tatarů, Kumánů a také zbojníků. Možná ale mečové masopustní tance vycházejí ze středověkých cechovních tanců nožířů a výrobců zbraní. Protože se tančily při slavnostních příležitostech, a tedy i při masopustu, přirozeně se začlenily do programu obřadních obchůzek.
Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.

Sklárny Květná Zážitky

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.

Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná a pobavit se na fašank ve Strání

Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná a pobavit se na fašank ve Strání

V sobotu 22. února od 8:00 do 13:00 hodin otevře své brány nejdéle fungující sklárna na našem území, sklárna Květná, kterou najdete ve slovácké obci Strání nedaleko Uherského Brodu. Lidé budou moci sledovat tradiční ruční práci mistrů sklářů, podívat se, jak se sklo dekoruje různými technikami a také nakoupit výrobky za zvýhodněné ceny. Sklárna bude otevření u příležitosti konání fašankového festivalu ve Strání.