ÚvodČeská nejKulturníMiloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců
Kulturní

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer ze seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?
Miloš Kopecký se narodil v Praze na Novém Městěulici Ve Smečkách. Kdyby se splnilo přání jeho otce, stal by se kožešníkem. Řemeslu se dokonce vyučil, ale podnik převzít nechtěl. Místo toho studoval gymnázium, už před válkou se mu zalíbilo recitační umění a herectví, a byl častým návštěvníkem Osvobozeného divadla, které hrálo v paláci U Nováků jen kousek od jeho domova.

Jeho kariéra začala po druhé světové válce, kdy hrál v Národním divadle, v Divadle ABCpaláci U Nováků (kde se na jevišti setkal se svým idolem Janem Werichem) i v Hudebním divadle Karlín. Nakonec v roce 1965 nastoupil do Divadla na Vinohradech, kde pak působil až do roku 1991. Mnozí tvrdí, že jeho divadelní umění předčilo to filmové, a vzpomínají například na jeho Harpagona v Molièrově Lakomci či profesora Higginse v Pygmalionu George Bernarda Shawa.

Největší popularity dosáhl Miloš Kopecký v 70. letech. Nezapomenutelný byl především jako doktor Štrosmajer v televizním seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města, hrál také roli rádce v Pyšné princezně, ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně, pana Petra Voka z Rožmberka ve filmu Svatby pana Voka, feldkuráta Katze ve filmu Dobrý voják Švejk anebo v komediích Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Tajemství hradu v Karpatech a pohádce Tři veteráni. Jeho posledními filmy byly Učitel tance a Kouzelný měšec.

I když hrál většinou bonvivány, intrikány, smilníky a prostopášníky, národ ho miloval. Škatulka zlosynů mu ale vadila a podle vzpomínek režiséra Oldřicha Lipského právě jemu Kopecký dlouho vyčítal, že jeho zásluhou se coby Horác alias Hogofogo z koňské opery Limonádový Joe jednou provždy stal hlavním padouchem české kinematografie. Miloš Kopecký zemřel 16. února 1996 v 73 letech v Praze.
 
Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Chcete si užít velkoměsta, ale s dětmi vám to připadá složité? Máme pro vás tipy, kam se vydat se svými potomky, aniž by se pro ně (i pro vás) procházka Prahou stala utrpením. Tipy, kde se v Praze s dětmi nebudete nudit – stačí jen trocha inspirace a českou metropoli si báječně užijete!

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko Kultura

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.