ÚvodČeská nejKulturníOsvobozené divadlo – nejznámější česká avantgardní scéna
Kulturní

Osvobozené divadlo – nejznámější česká avantgardní scéna

Pouhých třináct let dělí začátek a konec avantgardní divadelní scény nazvané Osvobozené divadlo. Typické pro něj bylo všechno, co velká „kamenná“ divadla nenabízela: bezprostřední kontakt diváků s herci, experimentální a moderně pojaté scény i forbíny, improvizované dialogy na předscéně, komentující aktuální politickou situaci.
S Osvobozeným divadlem nejsou spojená jen jména Jan Werich, Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek, ale také Jiří Frejka, později ředitel Divadla na Vinohradech. Bylo mu pouhých 19 let, když se na jeho popud začala scházet skupina přátel, většinou studentů dramatického oddělení pražské konzervatoře a elévů Národního divadla. V divadle působili i režisér Jindřich Honzl nebo Emil František Burian, který později založil známé divadlo D 34.

Pod názvem Osvobozené divadlo soubor poprvé vystoupil 17. října 1925 v Bratislavě, oficiální začátek ale přišel až v únoru 1926 v sále Divadla Na Slupi v Praze; divadlo začalo hrát jako divadelní sekce uměleckého svazu Devětsil.

Největší rozkvět Osvobozené divadlo zažilo v době působení dvojice V + W. Soubor se přestěhoval do Umělecké Besedy na Malé Straně (dnes Divadlo Na Prádle v Besední ulici) a od sezony 1929/1930 působilo s malou přestávkou v Paláci U Nováků ve Vodičkově ulici.

V souboru hrála řada známých herců, namátkou Stanislav Neumann, Miloš Nedbal, Jindřich Plachta, Václav Trégl, Ljuba Hermanová, Světla Svozilová, Ferenc Futurista či František Filipovský. Ten později prohlásil: „Na premiérách v Osvobozeném divadle jsme si říkali, že kdyby při představení spadl strop, je po české kultuře. V hledišti totiž pravidelně sedělo všechno, co patřilo ke špičce české kultury, a nejen divadelní. Byli tam spisovatelé, malíři, sochaři, herci, kritici, muzikanti, skladatelé – jako kdyby ty premiéry organizoval nějaký všeobecný svaz české kultury.“

Choreografem byl Joe Jenčík a ve všech revuích vystupoval taneční soubor Jenčíkovy girls, který s sebou přivedl z Lucerny.

Voskovec s Werichem napsali pro Osvobozené divadlo celkem šestadvacet her, k jednadvaceti z nich složil hudbu Ježek. Mezi nejznámější se řadí Ostrov Dynamit, Sever proti Jihu, Golem, Caesar, Osel a stín, Slaměný klobouk, Kat a blázen, Balada z hadrů, Nebe na zemi, Rub a líc a Těžká Barbora. Konec divadla přišel 10. listopadu 1938, kdy v den generální zkoušky na inscenaci Hlava proti Mihuli byla divadlu odňata koncese. V předválečných časech to znamenalo jeho konec.

Osvobozené divadlo ještě nakrátko po druhé světové válce obnovilo činnost pod názvem Divadlo V+W U Nováků, ale po Voskovcově emigraci v roce 1948 zaniklo definitivně.
Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Tmavomodrý svět, Život je jen náhoda, David a Goliáš, Babička Mary anebo Nebe na zemi: to je jen malý výběr známých písní hudebního skladatele Jaroslava Ježka (25. září 1906, Praha-Žižkov – 1. ledna 1942, New York). Jeho hudba provázela divadelní hry Osvobozeného divadla a filmy Voskovce a Wericha. Ti na něj vzpomínali jako na perfektního hudebníka, věrného kamaráda, veselého člověka a „ukrutného legracistu.“

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Jan Skácel – jeden z nejslavnějších moravských básníků

Jan Skácel – jeden z nejslavnějších moravských básníků

Verše básníka Jana Skácela (7. února 1922, Vnorovy – 7. listopadu 1989, Brno) jsou obrazem jižní Moravy. Najdete v nich to, co v krásných lidových písničkách: lásku a radost, dětství i stárnutí, venkovskou krajinu, tekoucí vodu, víno, vítr, samotu i stesk. Básník milovaný a zakázaný odešel deset dnů před sametovou revolucí v nedožitých 67 letech.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Divadlo Na Prádle Kultura

Divadlo Na Prádle

Divadlo kromě vlastní tvorby nabízí inscenace některých dalších amatérských i profesionálních divadelních spolků.

Dům U Nováků s pasáží v Praze Památky

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.