ÚvodČeská nejOsobnostJan Werich – divadelní a filmová legenda
Osobnost

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.
Jan Werich byl jedináček z rodiny úředníka pojišťovny. Studoval na gymnáziu v Křemencově ulici v Praze, kde se seznámil s Jiřím Voskovcem (1905–1981), a poté práva na Univerzitě Karlově. Právě s Voskovcem a později i s přítelem Jaroslavem Ježkem vystoupil v Umělecké besedě ve vlastní Vest Pocket Revue, hře, která si dělala legraci z hodnot tehdejší starší generace, zejména memorování latinských citátů, kultu národního obrození a Aloise Jiráska.  Všichni tři vzápětí vstoupili do avantgardního Osvobozeného divadla (1927–1938). Proslavily je například hry Caesar, Osel a stín, Kat a blázen, Balada z hadrů, Rub a líc, Těžká Barbora, Golem anebo Nebe na zemi, během té doby také V + W natočili čtyři filmy, Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup a Svět patří nám.

Osvobozené divadlo reagovalo na aktuální politické a společenské problémy, otevřeně komentovalo i sílící nebezpečí fašismu. Proto v roce 1938 V + W divadlo zavřeli a na začátku roku 1939 i s Jaroslavem Ježkem emigrovali do USA. Tam hráli pro krajany, natáčeli rozhlasové pořady a hostovali v řadě divadel.

Do osvobozeného Československa se Werich vrátil v říjnu 1945. S Jiřím Voskovcem ještě stačili založit Divadlo V + W (1946–1948). Po Voskovcově druhém odchodu do exilu Werich hrál v Realistickém divadle, s orchestrem Karla Vlacha, v rozhlase a na zájezdových estrádách. Působil v Hudebním divadle v Karlíně, ve Filmových studiích Barrandov, v Ústředím televizním studiu a Divadle ABC. Tam se snažil navázat na odkaz Osvobozeného divadla, v obnovených hrách byl místo Voskovce jeho partnerem Miroslav Horníček. Werich hrál i v několika filmech, nejznámější byla dvojrole císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje Kotrby v dvojdílné komedii Císařův pekař a Pekařův císař, pohádka Byl jednou jeden král, Baron Prášil režiséra Karla Zemana a komedie Až přijde kocour režiséra Vojtěcha Jasného. Psal rovněž pohádky (Fimfárum, Tři veteráni).

Werichovým oblíbeným místem bylo údolí říčky Ostružné u Velhartic, kde si v roce 1938 nechal postavit chatu ve stylu staroanglických domků. Do svého „Údolí štěstí“, jak zapadlému koutu Pošumaví říkal, jezdíval se svou ženou Zdenkou a kolií Hérou, tady rybařil, odpočíval, psal a dobíjel baterky.

Přes třicet let žil Jan Werich na Kampě ve Werichově vile, kde si nyní prohlédnete muzeum věnované Osvobozenému divadlu a dvojici V + W. Slavnou dvojici připomíná také Náměstí Voskovce a Wericha v Sázavě a společný hrob na Olšanských hřbitovech v Praze.
 
Velhartice

Velhartice

Malé pošumavské městečko si dodnes zachovalo působivou atmosféru. Jeho dominantou je hrad na návrší uprostřed zalesněných vrchů, který se největšího rozkvětu dočkal za Buška staršího a jeho syna Buška mladšího z Velhartic, oblíbených a věrných komorníků krále a císaře Karla IV.

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

25 tipů pro filmové fanoušky

25 tipů pro filmové fanoušky

Milujete film? Nechte se unést svou vášní a vyberte si některou z aktivit nebo akcí, které jsou s filmem svázané. Ať už navštívíte místa s natáčením slavných filmů spojená, rodiště známých herců nebo si koupíte lístky na filmový festival, snese se na vás odraz hvězdné filmové slávy.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Werichova chata u Velhartic Památky

Werichova chata u Velhartic

Werichova chata se nachází nedaleko Velhartic mezi ramenem říčky Ostružná a širokou mlýnskou strouhou.