ÚvodAktualityČesko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci
Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní češt
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Poslechněte si audio verzi článku
Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
Na Kudy z nudy se do filmového světa můžete podívat v seriálu Česko ve filmu. Už jsme vám představili nejslavnější ženské filmové hvězdy první republiky, nyní se však dostávají ke slovu muži! Z filmových hvězd první republiky jsme vám představili například Oldřicha Nového a Jaroslava Marvana, na procházku jsme se vypravili s Hugo Haasem nebo Vlastou Burianem. Medailonky řady známých českých herců najdete v naší galerii Českých NEJ. Nechybí v ní takoví velikáni jako Jan Werich a Jiří Voskovec, určitě znáte i Jiřího Šlitra a Jaroslava Vojtu. Z role do role šli také Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký či Lubomír Lipský, ve výběru známých párů jsme vám představili manželskou dvojici Libuše Šafránková a Josef Abrhám. Ten patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům v Československu v 60. až 80. letech 20. století, podobně jako Zdeněk Svěrák nebo Karel Roden. Které divadelní, filmové, rozhlasové i televizní herce byste ještě měli znát?


 

Vlastimil Brodský: abbé Roch i Otec vlasti

Ze starší generace to určitě bude Vlastimil Brodský (1920–2002), který se proslavil jako představitel ostýchavých, antihrdinských, zasněných a melancholických postav, ale také jako vypravěč rozhlasových pohádek. Na Kudy z nudy se s ním setkáte například ve filmu Rozmarné léto anebo ve slavném muzikálu Noc na Karlštejně. Byl rád, že ho osud okradl o role chrabrých reků a svou často tragikomickou hereckou polohu komentoval slovy: „Nikdy jsem nebyl demonstrativně hrdinský typ a role socialistických vůdců mi skoro nikdo nenabízel. Vzpomínám si dokonce, že když jsme v Divadle Na Vinohradech hráli Mladou gardu, tak mě režisér předtím, než nás popravovali esesmani, poprosil, ať jdu dozadu, aby na mě nebylo vidět, protože budu určitě umírat tak blbě, že to zesměšním. Navíc myslím, že tragikomická poloha antihrdinů je daleko hezčí, vděčnější a lidštější.“
 

Vladimír Menšík: herec, který má své muzeum

Vypravěč a bavič s talentem od pánaboha, dlouholetý průvodce oblíbeného cyklu Bakaláři a moderátor skvělých televizních Silvestrů: to byl Vladimír Menšík (1929–1988). Přestože se dožil jen 58 let, podle slov jeho kolegy a herce Jiřího Sováka „…nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík – lidé se smějí. Je to lepší, než kdyby tady byl sto dvacet let a nezbylo po něm nic.Vladimíra Menšíka známe z komedií Limonádový Joe, Světáci nebo Jak utopit doktora Mráčka, uměl ale zahrát i tragikomické a dramatické role, například ve filmech Markéta Lazarová, Všichni dobří rodáci, Spalovač mrtvol, Lásky mezi kapkami deště nebo v inscenacích Dobří holubi se vracejí, Tažní ptáci a Ikarův pád. Je také vedle sourozenců Lipských, tedy režiséra Oldřicha Lipského a jeho bratra, herce Lubomíra Lipského jedním z mála herců, kteří mají „své“ muzeum. Expozici Vladimíra Menšíka najdete v jeho rodných Ivančicích. Nedaleko stojí také rozhledna Vladimíra Menšíka, v České Lípě pak můžete k oblíbenému herci dokonce zajít na symbolickou návštěvu. Ve Vlastivědném muzeu totiž je nábytek a předměty z chalupy rodiny Menšíkových v Dolní Polici u České Lípy, které věnovala jeho rodina.
 

Miroslav Donutil: Nikola Šuhaj i tatínek z Pelíšků

Mezi oblíbené herce a baviče patří také Miroslav Donutil (*1951). Rodák z Třebíče se proslavil v roce 1978 jako Nikola Šuhaj v adaptaci díla Ivana Olbrachta Balada pro banditu a následně se objevil i v Postřižinách a mnoha televizních filmech. Po revoluci nabrala jeho kariéra raketový vzestup a Donutil zářil v kultovních filmech Tankový prapor a Černí baroni. Po boku Bolka Polívky představil slavné Dědictví aneb Kurvahošigutntág a roku 1998 obdržel Českého lva za roli v černé komedii Pasti, pasti, pastičky režisérky Věry Chytilové. O rok později pak vynikajícím způsobem ztvárnil otce Šebka ve filmu Pelíšky, vedle řady filmů natočil i četné seriály. Vedle několika cen a česného občanství ho v Třebíči připomíná bronzová busta v divadle Pasáž od akademického sochaře Sebastiana Wojnara.
 

Lukáš Vaculík: kamarád do deště

Plakáty s tváří Lukáše Vaculíka (*1962) alias plavovlasého kamaráda do deště visely v osmdesátých letech snad ve všech dívčích pokojíčcích. Talentovaný herec se dokázal vymanit ze škatulky sladkého chlapce a s přibývajícími roky vyzrál. Na televizních obrazovkách se objevil například v krimiseriálu Temný kraj, uvidíte ho i v pokračování velmi úspěšné komedie z roku 2022 Vyšehrad: Fylm s pracovním názvem Vyšehrad².
 

Ivan Trojan: Šarlatán i Anděl Páně

Držitelem několika Českých lvů (například za filmy Šarlatán či Hořící keř) je i herec Ivan Trojan (*1964), syn herce Ladislava Trojana a bratr producenta a režiséra Ondřeje Trojana. Díky rolím v kultovních počinech české kinematografie, jako jsou Samotáři a Smradi anebo seriály Četnické humoresky, Čtvrtá hvězda a Svět pod hlavou, patří k elitním hercům současnosti. Na Kudy z nudy ho znáte například z vánočních pohádek Anděl páně.
 

David Švehlík: Mattoni i Krakonoš

Mezi nejcharismatičtější herce současnosti patří David Švehlík (*1972). Hrál v celé řadě filmů a seriálů, například v seriálu Já, Mattoni, kde společně se svým otcem Aloisem Švehlíkem hráli zakladatele slavné značky minerální vody Heinricha von Mattoniho. Stejné postavy za mlada i ve stáří hráli i v dalších filmech, například ve snímku ...a stoupej do slunce! a Alois Nebel, ve filmech Bolero a Operace Silver A hráli otce a syna. David Švehlík hrál také v několika vánočních pohádkách, například Anděl Páně nebo Krakonošovo tajemství.
 

Stanislav Majer: herec, který si střeží své soukromí

Z role do role jde také Stanislav Majer (*1978). Diváci si ho zamilovali v seriálech Labyrint, Místo zločinu Ostrava, Zákony vlka, Osada či Volha, zahrál si v pohádce Anděl Páně, ve Vlastnících anebo v historickém dramatu Toman. Rodák z Loun a vyučený truhlář je ale také výjimečný divadelní herec, který si hodně střeží své soukromí. Víme jen, že prý rád tráví čas v maringotce u rybníka. Že by milovník glampingu, netypického ubytování v náruči přírody?
 

Vladimír Polívka: syn Šaška a Královny

Mezi nejobsazovanější české herce současnosti patří i Vladimír Polívka (*1989), další syn slavných rodičů, herce, mima a klauna Bolka Polívky a Chantal Poullain. Společně s otcem hrál mnohokrát na jevišti, zejména pak v Divadle Bolka Polívky v Brně, setkali se ale i v několika filmech, například Slovo a Srdce na dlani. Znáte ho i ze seriálů Polda, Slunečná nebo Dobré zprávy.


 

Zajímavosti o českých hercích

  • Herců, kteří mají své sochy, je ještě méně než těch, kteří mají svá muzea. Od roku 2019 zdobí zeď u gymnázia Pierra de CoubertinaTáboře bronzová socha herce Jiřího Hrzána. Socha balancuje na hradbě nad nádrží Jordán a symbolizuje tak hercovu vášeň, což byl pohyb ve výškách.
Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Poznejte s námi Hříšné lidi města pražského! Legendární policejní rada Vacátko a jeho mordparta tvořená inspektory Boušem, Brůžkem a Mrázkem v celkem třinácti dílech televizního seriálu odkrývá malé i velké zločiny prvorepublikové Prahy. Hříšné lidi zná téměř každý, kdo se někdy díval na televizi: seriál se totiž vysílá téměř každý rok a ani po letech neztratil svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďte se s českou televizní klasikou seznámit na Kudy z nudy.

Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Znáte nejlepší válečné filmy, které se natáčely v Česku? Nejsou to jen středověké řeže, Jan Žižka, rytíři v brnění a lesklá zbroj, ale také novodobé válečné filmy z časů první a druhé světové války. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, kudy filmové štáby prohnaly své bojující armády!

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Oldřich Nový – jedna z filmových hvězd první republiky

Oldřich Nový – jedna z filmových hvězd první republiky

Oldřich Nový (7. srpna 1899, Praha – 15. března 1983, Praha) byl divadelní a filmový herec, divadelní režisér, scenárista, dramaturg, zpěvák a pedagog. Patřil k největším prvorepublikovým filmovým hvězdám a je považován za průkopníka českého muzikálového herectví.

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Když odjedou hosté letního filmového festivalu, Karlovy Vary rozhodně neosiří. Pořád je tu spousta lázeňských hostů, turisté přijíždějí objevovat a nakupovat porcelán, sklo značky Moser anebo si vychutnat bylinkové kouzlo Becherovky. A spousta z nich si také po procházce městem vzpomene, že právě tady se něco natáčelo – ale co to bylo? Vypravte se s námi po stopách filmů, které se natáčely v Karlových Varech!

Jaroslav Marvan – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Jaroslav Marvan – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Komedie Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše a Přednosta stanice, seriály Hříšní lidé města pražského a F. l. Věk, Anděl na horách a Dovolená s Andělem, pohádka Šíleně smutná princezna nebo muzikál Noc na Karlštejně: to jsou nejznámější filmy herce Jaroslava Marvana (11. prosince 1901, Praha – 21. května 1974, Praha). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů a 40 televizních inscenací, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý (* 1. října 1931, Plzeň) je český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel. Je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Divadla Semafor, v roce 2022 v anketě Český slavík vstoupil jako první do Síně slávy.

Rudolf Hrušínský – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Rudolf Hrušínský – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Rozmarné léto, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Báječní muži s klikou, Tři veteráni, Adéla ještě nevečeřela anebo Spalovač mrtvol: to je jen malý výběr z nejznámějších filmů Rudolfa Hrušínského (17. října 1920, Nová Včelnice – 13. dubna 1994, Praha). Jeden z nejoblíbenějších českých herců ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav.

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

S Kudy z nudy se můžete vypravit na výlet do pravěku, do vesmíru, na dno moře anebo do daleké budoucnosti. Jak? Díky nejlepším filmům a seriálům ze žánru science fiction aneb sci-fi. Ačkoli mnohdy jde o filmy staré několik desítek let, rádi se na ně s jistou nostalgií díváme zas a znova. Pojďte si připomenout legendární amarouny, Ikarii, masožravou Adélu nebo vesmírnou loď Jan Hus!

Česko ve filmu: Gump se vrací do kina s rekordem v počtu psů ve filmu

Česko ve filmu: Gump se vrací do kina s rekordem v počtu psů ve filmu

Film "Gump – pes, který naučil lidi žít", měl premiéru v létě roku 2021 a producent a zároveň autor knižní předlohy Filip Rožek tehdy neplánoval žádné pokračování. Po třech letech je ale všechno jinak. Okolnosti se změnily, život přinesl nová rozhodnutí a snímek "Gump – jsme dvojka" režiséra F. A. Brabce přijde do českých kin 28. března 2024. Ve filmu diváci uvidí staré známé, ale i nové tváře, příběh bude veselejší a ještě větší prostor dostala láska a vztah mezi člověkem a zvířetem.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr (15. února 1924, Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969, Praha) nebyl jen hudební skladatel, klavírista, zpěvák a herec, ale také knižní ilustrátor, sportovec a komik s kamennou tváří, zkrátka renesanční osobnost se vším všudy.

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Není vám sto let, a přesto máte rádi filmy natočené za první republiky? Nejste sami, spousta z tehdejších filmových trháků má své kouzlo dodnes a postará se vám o příjemný filmový večer. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do filmového světa před druhou světovou válkou a seznámit se s tehdejšími nejslavnějšími filmovými herečkami.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta (27. prosince 1888, Kutná Hora – 20. dubna 1970, Praha) byl skvělý český herec. Znáte ho třeba jako strašlivého loupežníka Sarka Farku z filmové pohádky Hrátky s čertem, desítky let působil v pražském Národním divadle. Podle něj také vzniklo originální slovo zvojtit.

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer ze seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

Karel Roden – známý český herec

Karel Roden – známý český herec

Karla Rodena (* 18. května 1962 České Budějovice) znáte z řady tuzemských i zahraničních filmů. Kariéru zahájil už v roce 1983 filmem Zámek nekonečno, do paměti řady diváků se zapsal hlavně v následujících letech díky snímkům Jak básníci přicházejí o iluze, Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Král Ubu, Hlídač č. 47 a v dalších filmech.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?