ÚvodČeská nejKulturníMiloslav Švandrlík – český spisovatel a humorista
Kulturní

Miloslav Švandrlík – český spisovatel a humorista

Spisovatel Miloslav Švandrlík (10. srpna 1932, Praha – 26. října 2009, Praha) je známý jako autor řady kreslených vtipů, hororových a strašidelných povídek, a hlavně humorných knížek. Nejznámější z nich jsou Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, příhody žáků Kopyta a Mňouka, anebo příběhy o nejrůznějších strašidlech.
Miloslav Švandrlík prožil dětství v pražské Michli, většina jeho života ale je spojená s městskou částí Chodov. Původně chtěl být hercem a dva roky studoval na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU), nejprve herectví, poté režii. V roce 1953 nastoupil vojenskou službu, po vojně se pak stal profesionálním spisovatelem na volné noze.

Mezi přední české humoristy se zapsal díky příběhům žáků Kopyta a Mňouka, které umístil do Posázaví, a zejména satirickým románem Černí baroni. Ten se odehrává v prostředí Pomocných technických praporů. Samotný Švandrlík v příbězích vystupuje pod jménem Kefalín. Román poprvé vyšel v roce 1969 a pak až po sametové revoluci roku 1990, byl zfilmován a znáte ho také jako populární televizní seriál, spojený se zámkem Zelená hora u Nepomuku a areálem kasáren v Janovicích nad Úhlavou.

Miloslav Švandrlík spolupracoval s řadou divadel a časopisů, zejména pak humoristickým časopisem Dikobraz. „Dvorním“ ilustrátorem jeho knížek a také autorem tisíců společných kreslených vtipů byl Jiří Winter (1924–2011), známý pod pseudonymem Neprakta.

Na Chodově v Praze jej připomíná na jeho počest pojmenované Švandrlíkovo náměstí s jeho bustou. Pochovaný je na hřbitově u kostela Nejsvětější TrojiceKutné Hoře.
 
Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

O nudě na portálu Kudy z nudy víme svoje, a tak vám nabízíme pořádnou porci humoru, veselí a zábavy. Užijte si s námi humor ve všech jeho podobách: bujarý i nostalgický, hlavně však laskavý a léčivý. Aneb jak to znáte z filmu Tři veteráni: Není nutno aby bylo přímo veselo...

Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku

Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku

Zámek, který proslavila především kniha Černí baroni, nabízí řadu důvodů k návštěvě. Původně hrad, později přestavěný na zámek, vlastnila celá řada významných rodů. Od Švamberků přes Šternberky a Martinice až po Colloredo-Mansfeldy a Auerspergy. Nocovalo na něm i několik známých historických osobností, jako například František Josef I. se svou chotí známou jako Sissi, Josef II. nebo třeba Marie Terezie. V roce 2023 zde otevřeli novou expozici věnovanou nejen pomocným technickým praporům o kterých vypráví rovněž kniha Miloslava Švandrlíka Černí baroni, podle které vznikl i stejnojmenný film.

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku, udělovaný za příkladnou péči o památky. Historické centrum tvoří rozlehlé náměstí s kostelem a zámkem, mírně stranou leží špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty a židovský hřbitov. Zkrátka ve městě s přívětivou domáckou atmosférou to nikam není daleko.

Janovice nad Úhlavou

Janovice nad Úhlavou

Od roku 2004, kdy Janovice opustila armáda, jde opět o malé klidné městečko v Pošumaví. Je to odtud přibližně stejně daleko do Klatov i do Nýrska, hlavním turistickým magnetem v okolí je zřícenina hradu a zámek Klenová s unikátními sbírkami moderního umění.

Nepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce

Nepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce

Zámek Zelená Hora u Nepomuku, jeho majitelé i příběhy se několikrát výrazně zapsaly do českých dějin. Tady vznikla Jednota Zelenohorská, odehrává se tu román Černí baroni a letos je to právě 200 let od okamžiku, kdy panský úředník Josef Kovář nalezl v jedné ze skříní na Zelené Hoře dva zaprášené pergamenové dvojlisty, dnes známé jako Rukopis zelenohorský.