ÚvodČeská nejKulturníPivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě
Kulturní

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" . Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.
Pivovarské muzeum je také jediné muzeum svého druhu na světě, které sídlí v původním právovárečném domě. Naučná a zábavná expozice, láká všechny zvídavé i milovníky historie a pivovarnictví. Uvidíte stovky unikátních exponátů, které sledují historii vaření a kulturu pití piva od nepaměti po současnost. Můžete si tak prohlédnout gotickou sladovnu se studnou, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvouúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku.

První písemný doklad o tomto domě pochází z roku 1492. Po dobu následujících 300 let byl dům majetkem řady čtrnácti různých sladovníků, až do rekonstrukce v roce 1814, kdy se z něj stala pivnice. V roce 1930 byl domovem vyhlášené Tazlerovy pivnice. Muzeem je budova od roku 1959.
 

Zajímavosti a kuriozity muzea

  • Během prohlídky zjistíte, z čeho se v minulosti pilo pivo, jaké dříve byly způsoby podávání piva či to, že se pivo také pilo pomocí rákosu
  • Uvidíte pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví a další sběratelské kuriozity
  • Nejcennějším a nejkrásnějším exponátem muzea je jeho samotná budova, neboť se jedná o středověký právovárečný dům. V jednu dobu zde byl dokonce i pivovar a původně tu byla sladovna, takže můžeme říct, že od samotného vzniku měla budova pivovarský účel
  • Muzeum má 75 tisíc sbírkových předmětů spojených s pivovarnictvím z celého světa. Prohlédnete si nejrůznější korbele, skleničky, korbýlky ze dřeva, cínu, keramiky nebo ze skla. Například korbel ze Sibiře či džbánek na pivo měřící pouhý 1 centimetr.
  • Je zde i největší a nejmenší džbánek na světě. Ten nejmenší je velký jako nehet malíčku a vejde se do něj jeden centimetr krychlový piva. Ze dřeva jej vyrobil bednářský mistr František Stejskal
  • historický zvon na nádvoří muzea se původně nacházel v měšťanském pivovaru v Plzni a oznamoval se s ním konec várky
  • Opravdoví znalci si jistě se zájmem prohlédnou model varny parního pivovaru (produkce 30 litrů piva v jedné várce). Jde o evropskou technickou kuriozitu.
Oslavy vzniku republiky proběhnou v Plzni

Oslavy vzniku republiky proběhnou v Plzni

Devadesáté páté výročí vzniku samostatného Československa si město Plzeň připomene oslavami, které proběhnout v rámci celého města ve dnech 27. a 28. října. Program bude opravdu pestrý a řada pamětihodností bude přístupných za symbolických 28 korun nebo zdarma, mezi nimi například nově zrekonstruovaná Stará synagoga, radnice, Měšťanská beseda nebo okázalé Loosovy interiéry.

Pivovarské muzeum v Plzni láká návštěvníky na prohlídky tras a příběh piva

Pivovarské muzeum v Plzni láká návštěvníky na prohlídky tras a příběh piva

Pivovarské muzeum v Plzni se otevře po několikatýdenní pandemii již 11. května! Nenechte si ujít expozici, která vypráví příběh piva ji od dob dávno minulých. Na vlastní oči uvidíte, jak vypadal hvozd, jaké nástroje se používali pro výrobu i stáčení piva a v sekci kuriozit zjistíte, jaké pivní světové rekordy jsou zaznamenány v Guinessově knize rekordů, a pořídíte nezapomenutelnou fotografii u panelů, které jsou vyrobeny z historických pohlednic. Vstupenky na prohlídku muzea zakoupíte online na webu.

Procházka po Plzni pro rodiny s dětmi

Procházka po Plzni pro rodiny s dětmi

Když se řekne Plzeň, zřejmě se vám vybaví slavné plzeňské pivo, Pivovarské muzeum, pivovar Plzeňský Prazdroj a řada restaurací s bohatou nabídkou pivních specialit. Plzeň ale nabízí mnohem víc zajímavostí, které s pivem nemají nic společného.

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

Plzeň čeká Muzejní noc

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 31. května 2024.

Pět důvodů, proč navštívit Plzeň: dvorky, pivo, architektura a akce

Pět důvodů, proč navštívit Plzeň: dvorky, pivo, architektura a akce

Proč zamířit do Plzně? Pro někoho výlet do metropole západních Čech začíná i končí pivem, ale v květnu si kromě piva vychutnáte i skvělé akce. Co byste řekli třeba prozkoumávání známých i neznámých dvorků v centru města anebo festivalu dobrého jídla a pití?

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem Památky

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!

Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.