ÚvodČeská nejKulturníSbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice
Kulturní

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.
Chrudimské Muzeum loutkářských kultur vlastní největší sbírku loutek, asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Základem sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Malíka. Sbírka obsahuje nejen ukázky loutkářství evropského, ale též unikátní předměty stínoherního divadla Indonésie, vietnamského vodního loutkoherectví, lidové marionety s oboustranou řezbou obličeje a ruční loutku sestavenou z náprstkových dílců z Indie, cejlonskou folklorní masku a tyčové figury, čínské prstové i stínoherní loutky a herecké masky japonského divadla Nó i doklady loutkářského umění na africkém kontinentě a v Americe.

Muzeum sídlí v renesančním Mydlářovském domě s věžičkou, ze které je krásný výhled na okolí města. Ve třech patrech najdete nejen historické loutky, ale i Spejbla a Hurvínka, komiksového kocoura Felixe nebo loutky Orientu. Za dobu existence muzea se pak sbírka značně rozrostla a je stále doplňována. Do sbírky dále patří scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkářskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a další archiválie. Za zmínku stojí také muzejní knihovna se specializovaným fondem, která má okolo 18 tisíc svazků.

Motto expozice:
Jsem loutka. Mám mnoho podob, které se mění se v průběhu staletí. Všechny spojuje jediné – žiji jen díky vám. Až když mne vy lidé vezmete do rukou, ožiji. Až když mi dáte svůj hlas, promluvím. Bez vás jsem nehybná a tichá, společně však můžeme prožít tisíc a jeden příběh.

 
České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí 28. listopadu v etiopské Adis Abebě je 1. prosince 2016 zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky.

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!

V chrudimském muzeu vniknete do Magického světa loutek

V chrudimském muzeu vniknete do Magického světa loutek

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi představuje ve třech patrech Mydlářovského domu pohled do dějin českého loutkářství, doplněný také o reprezentaci zdejší mimořádné sbírky orientálního loutkářství. Navíc si tu sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se takové loutkové divadlo hraje.