ÚvodČeská nejKulturníSvíčková – tradiční jídlo české kuchyně
Kulturní

Svíčková – tradiční jídlo české kuchyně

Svíčková na smetaně, svíčková omáčka anebo jen docela prostá svíčková je jedno z nejtradičnějších jídel české kuchyně. Provází ji pověst národního pokrmu a spousta tajemství, každý kuchař a kuchařka ji připravuje jinak a o detaily se vedou vášnivé spory. Kdo se do svíčkové pustí poprvé, toho čeká řada překvapení.
To hlavní je, že svíčková coby královna českých omáček se obejde bez svíčkové. Jde vlastně o hovězí pečeni na smetaně, a pro dlouhé dušení v troubě je nejjemnějšího a nejdražšího kousku hovězího masa zkrátka škoda. Připravuje se spíš ze zadního hovězího nebo z plece, podává se s knedlíkem a přelitá krémovou omáčkou. Aby byl pokrm dokonalý, jeho příprava vyžaduje spoustu času.

I když se kvalitní a šťavnaté maso ze svíčkové do svíčkové omáčky nepoužívá, možná dalo pokrmu název: inspirací možná byl tvar svalu, připomínající svíčku. Další vysvětlení „svíčkové“ našlo souvislost s množstvím loje, který zmíněný kousek masa obklopuje. Třetí příběh, vysvětlující původ názvu, míří hluboko do středověku: jednou z cechovních povinností řeznických mistrů bylo jednou ročně připravit večeři pro tovaryše. Podávala se při svíčkách a k jídlu prý bývala hovězí pečeně, a tak vznikla pečeně při svíčkách aneb svíčková pečeně.

Svíčkovou coby tradiční české jídlo připravuje celá řada restaurací, od běžných zařízení až po luxusní podniky. Můžete se proto vypravit na výzvědy a zkoumat jednotlivé kroky přípravy. Jasno v tom nemají ani slavné české kuchařky v čele s Magdalenou Dobromilou Rettigovou, jejich recepty se také hodně liší. Sami si proto budete muset udělat jasno nejen v tom, zda dělat svíčkovou z pravé či falešné svíčkové a jestli maso špikovat nebo protýkat, ale také zda zeleninu na omáčku péct dvě nebo čtyři hodiny, zda péct maso a zeleninu zvlášť nebo dohromady, jestli mixovat nebo pasírovat, čím přesně kořenit, jestli do hotové omáčky patří nebo nepatří panák poctivé domácí meruňkovice, a také jestli použít smetanu ke šlehání nebo na vaření. Zkrátka, kolik kuchařů, tolik receptů. Ještě že se shodneme na tom, že se svíčková má podávat s knedlíkem – jenže jakým? Klasickým houskovým, karlovarským, nadýchaným moravským, špekovým nebo tím, co umí jedině vaše babička?

Recept na svíčkovou
 
Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Pochopitelně, že česká kuchyně není jenom knedlík, zelí a vepřové na desítky způsobů, ale i správně udělaný hovězí guláš, zvěřina, kachýnka, a co teprve svíčková! Také se vám sbíhají sliny? Aby ne. Česká kuchyně sice nepatří mezi ty lehké, ale chuťově si rozhodně nemáme nač stěžovat. Takže se nechte pozvat na místa, kde se zaručeně dobře najíte. A kde si objednáte také dobré české pivo… Dobrou chuť!

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem. Víte, že 18. červen byl ustanoven jako mezinárodní Den udržitelné gastronomie? Je příležitostí nejen k zamyšlení nad tím, jakou cestou se dostane jídlo na naše talíře, ale i příležitostí pro změnu stravovacích návyků, abychom neplýtvali tam, kde tomu můžeme zabránit.

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 18. a 19. května 2024, ponesou podtitul „smetana“ v kuchyni.

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!

Chcete se naučit tradiční česká jídla a speciality? Přihlaste se do kurzů vaření!

Chcete se naučit tradiční česká jídla a speciality? Přihlaste se do kurzů vaření!

Tradiční česká a moravská jídla včetně moučníků bývají leckdy oříškem i pro zkušené kuchařky (a kuchaře). Naučte se připravovat chutné polévky, vynikající hlavní chody a lahodné dezerty jako opravdoví profesionálové. Z tipů portálu Kudy z nudy na nejrůznější kurzy si určitě vyberete – přihlásíte se na výrobu frgálů, přípravu svíčkové podle M. D. Rettigové anebo se naučíte vařit pivo?

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace Gurmánská turistika

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.

Hostinář – řemeslné lahůdkářství ve Zlíně Gurmánská turistika

Hostinář – řemeslné lahůdkářství ve Zlíně

Řemeslné lahůdkářství ve Zlíně, které vede Lukáš Strnad

Chata Jiřího na Šeráku Gurmánská turistika

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Seznamte se: sladké i slané české pochoutky

Seznamte se: sladké i slané české pochoutky

Na Kudy z nudy milujeme dobré jídlo a skvělé příběhy. Naší pozornosti proto nemohly uniknout některé poklady české kuchyně – uvařili jsme pro vás třeba svíčkovou, napekli koláče a lázeňské oplatky, připravili pražkou šunku, obložené chlebíčky, sýry a taliány. Tabule je bohatě prostřená, a teď nás čekají gastronomické hody. Dobrou chuť!

Restaurace Plzeňka Carlsbad Gurmánská turistika

Restaurace Plzeňka Carlsbad

Plzeňka Carlsbad nabízí širokou škálu pokrmů, které jistě potěší každý mlsný jazýček a tankové pivo renomované značky Pillsner Urquell je perfektním doplňkem vašeho jídla. Díky své útulné atmosféře a přátelské obsluze je Plzeňka Carlsbad ideálním místem pro setkání s přáteli a rodinou.

Restaurace Dock House v Praze-Michli Gurmánská turistika

Restaurace Dock House v Praze-Michli

Dock House je stylová steaková restaurace, která se od roku 2006 nachází v pražské Michli. Srdcem celé restaurace je otevřený lávový gril.

Řeznictví Absolon v Braníku Gurmánská turistika

Řeznictví Absolon v Braníku

Maso od Absolona je malá rodinná firma bourající a zpracovávající maso. Kromě toho vlastní i malé řeznictví v pražském Braníku. Nabízí zde mimořádně kvalitní masné výrobky, a navíc rádi poradí, co z čeho vařit.

Restaurace Mincovna Gurmánská turistika

Restaurace Mincovna

Restaurace Mincovna má prestižní adresu: Staroměstské náměstí. To je garancí multikulturního prostředí. Restauraci totiž vyhledávají jak turisté a návštěvníci Prahy, tak místní – našinci. Interiér a název restaurace odkazuje na pražskou mincovnu, která se v objektu před dvěma stoletími nacházela.

Zájezdní hostinec Na Štěpáně Gurmánská turistika

Zájezdní hostinec Na Štěpáně

Než tu přes Labe stál Štěpánský most pro auta, byl tady přívoz pro vozky a koně! A hostinec! Poslední roky je ve vynikající formě, má báječný servis.

Švejk Restaurant v Telči Gurmánská turistika

Švejk Restaurant v Telči

Švejk restaurant v Telči se nachází v historických prostorách provozních budov telčského zámku. Objekt byl vybudován Zachariášem z Hradce již v roce 1554. Po dlouhou dobu tyto prostory sloužily jako provozní sklady a sklepní místnosti.