To hlavní je, že svíčková coby
královna českých omáček se obejde bez svíčkové. Jde vlastně o hovězí pečeni na smetaně, a pro dlouhé dušení v troubě je nejjemnějšího a nejdražšího kousku hovězího masa zkrátka škoda. Připravuje se spíš ze zadního hovězího nebo z plece, podává se s knedlíkem a přelitá krémovou omáčkou. Aby byl pokrm dokonalý, jeho příprava vyžaduje spoustu času.
I když se kvalitní a šťavnaté maso ze svíčkové do svíčkové omáčky nepoužívá, možná dalo pokrmu název: inspirací možná byl tvar svalu, připomínající svíčku. Další vysvětlení „svíčkové“ našlo souvislost s množstvím loje, který zmíněný kousek masa obklopuje. Třetí příběh, vysvětlující původ názvu, míří hluboko do středověku: jednou z cechovních povinností řeznických mistrů bylo jednou ročně připravit večeři pro tovaryše. Podávala se při svíčkách a k jídlu prý bývala hovězí pečeně, a tak vznikla pečeně při svíčkách aneb svíčková pečeně.
Svíčkovou coby
tradiční české jídlo připravuje celá řada
restaurací, od běžných zařízení až po
luxusní podniky. Můžete se proto vypravit na výzvědy a zkoumat jednotlivé kroky přípravy. Jasno v tom nemají ani
slavné české kuchařky v čele s
Magdalenou Dobromilou Rettigovou, jejich recepty se také hodně liší. Sami si proto budete muset udělat jasno nejen v tom, zda dělat svíčkovou z pravé či falešné svíčkové a jestli maso špikovat nebo protýkat, ale také zda zeleninu na omáčku péct dvě nebo čtyři hodiny, zda péct maso a zeleninu zvlášť nebo dohromady, jestli mixovat nebo pasírovat, čím přesně kořenit, jestli do hotové omáčky patří nebo nepatří panák poctivé domácí meruňkovice, a také jestli použít smetanu ke šlehání nebo na vaření. Zkrátka, kolik kuchařů, tolik receptů. Ještě že se shodneme na tom, že se svíčková má podávat s knedlíkem – jenže jakým? Klasickým houskovým, karlovarským, nadýchaným moravským, špekovým nebo tím, co umí jedině vaše babička?
Recept na svíčkovou