ÚvodČeská nejKulturníTelevize – vynález 20. století
Kulturní

Televize – vynález 20. století

Dokážete si představit svůj život bez televize? Její sledování je oblíbený způsob trávení volného času, průměrně se prý na obrazovku díváme asi tři a půl hodiny denně. Takzvaný vynález století se dočkal vlastního svátku: od roku 1996 slavíme 21. listopad jako Světový den televize.
První přenos obrazu se uskutečnil v roce 1926 v Londýně a záhy se objevily i první televizory, ale rozvoj technologií v celé Evropě zabrzdila druhá světová válka. Herci, které předtím lidé znali jen z novin, plakátů, biografů a divadel, se v České republice na televizních obrazovkách poprvé objevili 1. května 1953. První zkušební vysílání Československé televize začalo krátce po 20. hodině. První televizní diváky tehdy pozdravili herci Jaroslav Marvan a František Filipovský, první z předtočeného záznamu, druhý v přímém přenosu. O necelý rok později, 25. února 1954, pak začala televize vysílat pravidelně, v září 1962 měla první milion platících diváků a od května 1973 vysílala barevně.

První studio sídlilo v budově Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici v Praze na Novém Městě. Moderní komplex na Kavčích horách byl zprovozněn v roce 1970 a můžete se sem vypravit na prohlídku: na webových stránkách si rezervujete datum a hodinu a pak se můžete vypravit „za obrazovku“ – do míst, kde pro vás ČT připravuje vaše oblíbené pořady.
 
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Až se zima zeptá, co jste dělali v listopadu, můžete se pochlubit, že šetřili. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty zajímavých míst, kam se podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné. Určitě vás potěší i volný vstup na řadu akcí a speciální nabídka k výročí 17. listopadu.

Televizní studio Praha – Kavčí hory Zážitky

Televizní studio Praha – Kavčí hory

Televizní studio na Kavčích horách bylo uvedeno do provozu v roce 1970, poté docházelo k postupnému rozšiřování budov. Toto rozšiřování výrobních a technických kapacit umožnilo zvětšovat rozsah vysílání. Televizní studio Kavčí hory si můžete prohlédnout v rámci exkurzí.

Přírodní památka Podolský profil – park Kavčí hory Příroda

Přírodní památka Podolský profil – park Kavčí hory

Park na Kavčích horách nedaleko České televize nabízí hezkou procházku. Jeho součástí je i Přírodní památka Podolský profil, bývalý stěnový lom, který odkryl sedimenty z období prvohor tvořené přídolským, lochkovským a pražským souvrstvím. Přírodní památkou je od roku 1988.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

Milovníci pohádek si letos mohou vybírat z bohaté nabídky expozic, hravých výstav a pohádkových festivalů. Na Brněnském výstavišti čekají malé i velké návštěvníky Šmoulové, kteří si zde postavili šmoulí vesnici i kouzelný les. Do světa fantazie se přenesete také v jihočeské Bechyni, kde se otevřel rozsáhlý svět skřítků a víl. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice. Popelka na vás zase čeká na hradě Švihově.

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme do filmových studií, muzeí, expozic a na další místa spojená se světem filmu, natáčení a herců. Klapka, kamera, jedem!

Galerie ČT – tematické výstavy České televize Kultura

Galerie ČT – tematické výstavy České televize

Galerie ČT nabízí na Kavčích horách v budově Rohlík tematické výstavy pro děti i dospělé související s vysíláním České televize. Otevřeno je zde denně, mimo státní svátky.

Národní technické muzeum otevřelo novou expozici televizního studia

Národní technické muzeum otevřelo novou expozici televizního studia

V loňském roce v souvislosti s výročím televizního vysílání byla v Národním technickém muzeu uspořádána výstava 60 let televizního vysílání. Letos muzeum připravilo, opět ve spolupráci s Českou televizí, projekt rozsáhlejší – samostatnou expozici, která se všem příznivcům techniky otevřela začátkem května.