ÚvodČeská nejKulturníVojtěch Sucharda – známý sochař, řezbář a zakladatel Říše loutek
Kulturní

Vojtěch Sucharda – známý sochař, řezbář a zakladatel Říše loutek

Vojtěch Sucharda (16. ledna 1884 Nová Paka – 31. října 1968 Praha) byl český sochař, řezbář, restaurátor a loutkář, který navázal na lidové řezbářské tradice Podkrkonoší a sochařskou a řezbářskou dílnu svých předků. Spolupracoval na dostavbě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, založil divadlo Říše loutek a jako restaurátor se podílel na opravách orloje na Staroměstské radnici v Praze.
Vojtěch Sucharda pocházel z uměleckého rodu Suchardů z Nové Paky, kde se z generace na generaci dědilo řezbářské a sochařské řemeslo. Absolvoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu a několik let spolupracoval se svým starším bratrem Stanislavem (1866–1916), který absolvoval Akademii výtvarných umění jako student Josefa Václava Myslbeka. Jeho vrcholným dílem je pomník Františka Palackého na Palackého náměstí v Praze. Díky němu se Vojtěch dostal i k dalším prestižním zakázkám, například na výzdobě muzea v Hradci Králové či paláce Koruna na Václavském náměstí, Hlavního nádraží a dalších budov v Praze, ale záhy se proslavil také jako samostatný řezbář, loutkář a restaurátor. V roce 1907 začal pracovat na dostavbě katedrály sv. Víta na Pražském hradě; Sucharda je autorem 250 novogotických hlavic sloupů s rostlinnými, zvířecími i figurálními motivy, vytvořil také řadu reliéfů v interiérech chrámu i na jeho průčelí.

Když za první světové války společně s bratrem Stanislavem narukovali jako vojáci na východní frontu, Vojta po čtyřech měsících padl do ruského zajetí. Byl deportován do Nižného Novgorodu, kde vyrobil první vlastní loutkové divadlo a s několika přáteli s ním začal hrát. Stanislav takové štěstí neměl, už v roce 1916 ve 49 letech předčasně zemřel na následky válečného ranění.

Vojtěch se do Prahy se vrátil až roku 1918 a o rok později společně s manželkou Annou, někdejší spolužačkou z Uměleckoprůmyslové školy, založili loutkové divadlo Říše loutek. Pro scénu, která od roku 1928 sídlí v Městské knihovně v Praze, vytvořil 350 loutek a výpravu pro 137 her. Dál se věnoval i restaurování plastik, například pro pražskou Loretu, a podílel se také na rekonstrukci orloje na Staroměstské radnici

V Říši loutek Sucharda působil jako principál a umělecký vedoucí až do roku 1956. Zemřel 31. října 1968 a je pochovaný v rodinné hrobce na hřbitově v Nové Pace.

Dcerou Vojtěcha a Anny Suchardových byla malířka a grafička Anna Podzemná-Suchardová (1909–1996), jejich vnučkou je malířka, grafička a restaurátorka Radana Hamsíková (*1941).
 
Suchardův dům – Městské muzeum Nová Paka Kultura

Suchardův dům – Městské muzeum Nová Paka

Muzeum v Nové Pace má vlastní historickou expozici a výstavní prostory v bývalém rodinném domě uměleckého rodu Suchardů.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Pokud se chcete seznámit s kterýmkoliv členem uměleckého rodu Suchardů, měli byste začít v Nové Pace a okolí, kde je připomínají spousty zajímavých děl. Na přelomu 19. a 20. století navázali na sochařské a řezbářské dovednosti svých předků dva bratři Suchardové, Stanislav a Vojtěch. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s jejich působením v Praze.

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči Památky

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči

Vilu se zahradou a ateliérem zapsanou v seznamu kulturních památek ČR a chráněnou jako nemovitou památku navrhoval architekt Jan Kotěra.

Socha houbaře ve Svratce Památky

Socha houbaře ve Svratce

Soška Houbaře na kašně na náměstí 9. května pochází z roku 1938, a je dílem akademického sochaře, svrateckého rodáka Antonína Odehnala, který její návrh městu věnoval.

Muzeum Stanislava Suchardy Památky

Muzeum Stanislava Suchardy

Muzeum se nachází v Suchardově vile vybudované podle projektu architekta Jana Kotěry v letech 1904 – 1906. Hlavní prostory Suchardovy vily se dodnes dochovaly ve stavu, jak byly před více než sto lety Kotěrou navrženy, a to i včetně interiérových detailů.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy Památky

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Městská spořitelna pražská Památky

Městská spořitelna pražská

Budova České spořitelny v Praze na rohu Rytířské, Melantrichovy a Havelské ulice byla postavena původně pro Městskou spořitelnu pražskou, která byla zřízena roku 1875 jako ryze český peněžní ústav.

Peterkův dům v Praze Památky

Peterkův dům v Praze

Administrativní a obchodní budova na dolním konci Václavského náměstí vznikala podle dispozice Viléma Tierhiera v letech 1898-99, průčelí ve stylu velmi rané secese upravil Jan Kotěra (1899). Pozoruhodné jsou především reprezentativní prostory předního traktu 1. patra.