ÚvodČeská nejDopravníHlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice
Dopravní

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.
První budova dnešního Hlavního nádraží v Praze, 150 metrů dlouhá a postavená podle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Antonína Barvitia, záhy přestala rozrůstajícímu se městu kapacitně stačit. Secesní přestavba podle projektu architekta Josefa Fanty probíhala začátkem 20. století. Nádraží stojí na rozhraní městských částí Prahy 1, Prahy 2 a Prahy 3; jižním směrem vlaky odjíždějí Vinohradskými tunely.
Secesní Fantova budova Hlavního nádraží je i po několika modernizacích stále srdcem celého areálu, pozornost si zaslouží hlavně dvě věže zakončené symbolickými zeměkoulemi, původní hala pokladen s kopulí zdobenou stylovými motivy a sochami Stanislava Suchardy a Ladislava Šalouna (nyní Fantova kavárna), a také dekorativní průčelí, obrácené k Wilsonově třídě.

Největší změnou prošlo Hlavní nádraží v 70. letech 20. století, kdy se stavělo pražské metro. Byla vybudovaná nová odbavovací hala s obchody, kavárnami, restauracemi a vstupy do stanice metra C Hlavní nádraží.

Hlavní nádraží je plně bezbariérové a prostorné, k nástupištím vedou tři široké, přehledné podchody. Z prostoru před nádražní budovou odjíždějí autobusové linky na Letiště Václava Havla, na prvním nástupišti je k vidění památník sira Nicholase Wintona.            
 
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23. 3.27. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží Gurmánská turistika

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Vychutnejte si kousek historie ve Fantově kavárně.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

V Evropě neexistuje slavnější horská trať než rakouský Semmering: byla první, dodnes si zachovala historický ráz a v roce 1998 byla zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ní se přezdívá dalším tratím s velkým převýšením, tunely, viadukty a se skvostnými výhledy.

České značky: České dráhy

České značky: České dráhy

Zajímavé tratě a železniční muzea, nostalgické jízdy s párou nebo akce, kam vás dopraví speciální vlaky patří k osvědčeným tipům portálu Kudy z nudy. Za většinou z nich stojí České dráhy, jedna z největších evropských železničních společností. Pojďte se s námi podívat na to, jak vznikla, na pár významných okamžiků její více než stoleté historie a také na nejrůznější místa, která stojí za vidění a často i zevrubné prozkoumání.

Vinohradský železniční tunel Památky

Vinohradský železniční tunel

Vinohradský železniční tunel spojuje Hlavní nádraží s nádražím Praha Vršovice a s nádražím Praha Smíchov. První dvojkolejný tunel byl vybudován v letech 1869 – 1871 jako součást tehdejší dráhy Františka Josefa.

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Do Prahy vedou 4 dálnice, 3 silnice pro motorová vozidla, 4 silnice I. třídy a 10 železničních tratí.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice Památky

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.