První pokusy s lezením
Adam Ondra podnikl v roce 1995 v Misja Pec ve Slovinsku; přišlo to prý tak nějak samo, protože lezení se věnovala a věnuje celá rodina
. „Když jsem spadl z nějaké cesty, tak jsem se hlavně jako malý hrozně vztekal, ale jinak je lezení ta nejlepší a nejzábavnější věc, jakou znám,“ vzpomíná na své začátky v jednom z rozhovorů. Již ve dvanácti letech se zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost a ve třinácti vylezl na své první 9a (Martin Krpan v Misja Pec, Slovinsko). V roce 2007 absolvoval prvovýstup na
Perlu východu (9a, 5, 14d) v
Holštejně v
Moravském krasu, pak přišel 2008 první volný výstup na WoGu (8c vícedélka) ve švýcarském Ratikonu. Když bylo Adamovi šestnáct (rok 2009), získal první zlatou medaili ve světovém poháru v lezení a první stříbrnou medaili na mistrovství světa v lezení, obojí v kategorii dospělých.
Od té doby každý rok v lezeckých soutěžích vyhrává jednu či více medailí, podniká prvovýstupy či druhé výstupy, zaměřuje se také na mimořádně těžké cesty. Pro své úspěchy patřil mezi favority historicky prvního olympijského závodu ve sportovním lezení na Letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2021, nakonec kvůli kombinaci tří různorodých disciplín (lezení na rychlost, na obtížnost a bouldering) oceněných jedinou medailí skončil celkově šestý. V létě 2022 získal Adam Ondra na mistrovství Evropy ve sportovním lezení bronz z boulderingu a zlato v královské disciplíně – v obtížnosti.
Přes velké vytížení ve světových podnicích se Adam pravidelně zúčastňuje i domácích soutěží. Maximum času věnuje lezení ve skalách, a to jak na vápně, tak na písku či jiném materiálu. Jak sám říká, obtížnost cest není až tak důležitá, rád si vyleze i něco lehčího nebo pěknou cestu s historií.
Z dalších úspěchů Adama Ondry: V prosinci 2022 jako první přelezl
propast Macocha v Moravském krasu volným způsobem. Na tomto místě dá lézt pouze pět dní v roce.